Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #5
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Postanowiłam, że jednak dziś rzucę czymś mniej znanym :) I oto, przed Wami:

Yugopolis i Krzysztof Kiljański - Dla siebie sami [2012]
Spokojna, usypiająca ballada o prostej miłości dwojga ludzi. Tekst mi się kojarzy z inną polską piosenką, "Najpiękniejsi" od Poluzjantów.

Darko Rundek - Tranzit [1997]
Były członek zespołu Haustor z Zagrzebia. Po rozpadzie grupy w 1990 r., artysta nagrał jeszcze kilka solowych albumów. Utwór Tranzit pochodzi z jego pierwszej płyty, Apokalipso. A grupa Haustor jeszcze tu zagości ;)
Mnie sam utwór urzekł niesamowicie swoją prostotą - w porównaniu z pierwowzorem, utwór Kiljańskiego jest taki zbyt... popowy. Więc pan Rundek jak dla mnie wygrywa :)
Utwór co prawda powstał już po rozpadzie Jugosławii, ale i tak uważam, że do tagu pasuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Garść ciekawostek:
- po rozpadzie grupy Haustor, Darko Rundek osiedlił się we Francji
- mimo to, tworzy dalej muzykę bałkańską, łącząc ją z afrykańską i latynoamerykańską... może być ciekawe!
- teksty dalej są w chorwackim :D

Wołam: @wurst daj znać, czy udało się zaskoczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dalej lekki spam tagami (dajcie znać, jeśli któryś tag wołam niepotrzebnie):
#jugoslawia #chorwacja #darkorundek #haustor #kiljanski #krzysztofkiljanski #yugopolis #yugoton #90s #lata90 #yurock #rock #balladarockowa #muzyka #jugopolskie

Darko czy Krzysiek?

  • Darko Rundek - Tranzit 66.7% (2)
  • Yugopolis i Krzysztof Kiljański - Dla siebie sami 33.3% (1)

Oddanych głosów: 3

kostniczka - JUGOPOLSKIE #5
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Postanowiłam, że je...
  • 6
@kostniczka: fajna sprawa, udało Ci się zaskoczyć, zdecydowanie :) Ja na takich spokojniejszych znam się gorzej, bo wolę bardziej nowofalowe, mroczniejsze klimaty (EKV, Elektricni Orgazam), albo z drugiej strony, nieco punkowe (Prjlavo Kazaliste). Ale kawałek dobry!
@wurst: To cieszę się bardzo! Mnie naprawdę urzekł, jak go odkryłam (kilka dni temu...) to słuchałam przez pół dnia co najmniej :)
A co do zespołów to jednak najbardziej w moim sercu Parni Valjak, szczególnie album Lovci Snova ʕʔ Prljavo Kazaliste też lubię choć mniej, Elektricni Orgazam jakoś mi za bardzo nie podpasował, a EKV nie znam :o Ale ani punk, ani nowa fala to nigdy nie