Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #3
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj kolejny dobrze znany utwór, czyli:

Yugoton i Kazik - Malcziki [2001]
Mimo, że kawałek ma już swoje lata, to opowieść o korporacyjnym wyścigu szczurów zdaje się dalej być prawdziwa. Przyznaję jednak, że sama nigdy nie miałam "przyjemności" pracowania w korpo czy przy jakichś giełdach, więc co ja tam wiem... :D

Idoli - Maljčiki [1981]
Idoli byli nowofalową grupą z Belgradu. Aktywni w latach 1980-1984, grupa rozpadła się z powodu konfliktów między członkami.
Bohaterem i podmiotem lirycznym utworu Maljčiki jest dzielny i entuzjastyczny pracownik kopalni czy fabryki, przodownik pracy, niemal stachanowiec.
Moim zdaniem pomysł przeniesienia tego utworu na biurowe realia, tak jak w wersji Yugotonu jest bardzo trafiony - z jednej strony wyścig przodowników pracy, z drugiej wyścig szczurów.

Garść ciekawostek:
- oryginalna wersja utworu zaczynała się słowami "Kakane zore, bude me iz sna; Kakana jutra, kakan sam i ja". "Kakan" to po prostu... gówniany czy inny zasrany. W każdym razie, jakiś przymiotnik fekalny. Nie pozwolono jednak grupie nagrać tej wersji w studiu.
- rosyjski mówiony fragment ma taki sam tekst w obu wersjach piosenki
- gdy Idoli nagrywali ten utwór, nikt z członków zespołu nie rozumiał tego rosyjskiego tekstu
- jak dla mnie, w teledysku grupy Idoli ten czerwony kolor w 2:02 jest bardzo wymowny :D

No i dzisiaj na bogato - obie wersje mają teledyski!

Dalej lekki spam tagami:
#jugoslawia #serbia #idoli #visidoli #yugoton #kazik #kazikstaszewski #newwave #80s #yurock #jugopolskie

Maljčiki czy Malcziki?

  • Idoli - Maljčiki 39.6% (19)
  • Yugoton i Kazik - Malcziki 60.4% (29)

Oddanych głosów: 48

kostniczka - JUGOPOLSKIE #3
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj kolejny dob...
  • 9
  • Odpowiedz
@kostniczka: W sumie spodziewałem się, że wrzucisz to przed "Śpij kochanie, śpij" :) Jak dobrze pamiętam to i w mom przypadku jest to też jeden z tych pierwszych utworów co zwrócił moją uwagę na muzykę regionu. Zwłaszcza na to, że swego czasu Jugosławia była (tak jak wspomniałaś w pierwszym wpisie) ostoją nowej fali po tej stronie żelaznej kurtyny. Warto w tym miejscu wspomnieć koncerty Kryzysu w Jugosławii czy choćby koncert,
  • Odpowiedz
@IchVersteheNicht: Jakoś sobie umyśliłam, że chcę, żeby Parni Valjak był pierwszy, a potem Kayah/Krawczyk, a potem znowu coś z Yugotonu... i tak wyszło ;)
Przyznaję, że robiąc te wpisy sama się jeszcze dużo dowiaduję, bo do tej pory byłam bardziej biernym odbiorcą tej muzyki :D I nie pamiętam też, żebym coś wspominała o Jugosławii jako o ostoi nowej fali... w każdym razie jestem wdzięczna za wzbogacanie mojej wiedzy... i wpisu.
  • Odpowiedz