Wpis z mikrobloga

https://www.reddit.com/r/askscience/comments/1p2cki/how_scientifically_valid_is_the_myers_briggs/

Tutaj jest dobitnie wykazane jak nietrafny i nierzetelny jest test MBTI - znany również jako test ze strony 16personalities, który tutaj tak wielu wykopowiczów namiętnie dodaje chwaląc się swoim typem. Piszę to dlatego, że należy walczyć z szarlatanerią robieniem z psychologii pseudonauki - oczywiście ma ona wady, ale stara się poprawić przez to opracowała metody szacowania prawdziwości własnych twierdzeń i stara się to robić językiem naukowym.

Test MBTI jest to test, który z pewnymi modyfikacjami bazuje na teorii Junga, która co jest moją prywatną opinią, kompletnie nie nadaję się do tego rodzaju operacjonalizacji, ze względu na jej głęboki, nawet wręcz mistyczny charakter - trudno jest doświadczenia i abstrakty tak bardzo intymne opakować w kilkadziesiąt pytań z odpowiedziami na skali Likerta.

Przestrzegam również przed innymi ogólnodostępnymi w internecie testami, które w bardzo znacznej większości są zupełnie nietrafne i nie są w stanie wykryć nic co dla funkcjonowania psychicznego jednostki i jej ciekawości miało jakiekolwiek znaczenie - szczególnie mam tu na myśli absurdalne skale kliniczne tj. testy, które mają niby mierzyć nasilenie cech związanych z różnymi zaburzeniami psychicznymi - w zasadzie żadne nie dają sensownej odpowiedzi i mogą tylko niepotrzebnie zestresować niektóre osoby, albo co gorsza dać im poczucie swego rodzaju zwolnienia odpowiedzialności za własne życie, bo "przecież to nie ja - to zaburzenie", lub wygenerować postawę typu "mam borderline jestem taki/taka wyjątkowa i wrażliwa" (mówię tu o wyciąganiu wniosków z takich testów a nie rzeczywistych i zdiagnozowanych schorzeniach psychicznych czy zaburzeniach osobowości).

Jeżeli już koniecznie poszukujecie czegoś, co otworzy wam oczy na własne wnętrze (choć to oczywiście niemożliwe przy pomocy testu to tylko taki pseudowybieg retoryczny - inna sprawa, że logicznie rzecz biorąc skoro jesteście w stanie odpowiedzieć na pytania oznacza to, że macie cały czas kiedy tylko chcecie dostęp do informacji o sobie samych) - to polecam stronę https://ppc.sas.upenn.edu/ - na której macie rzetelne narzędzia opublikowane przez twórcę psychologii pozytywnej Martina Seligmana - dotyczą one głównie nastroju, depresji, ogólnego poczucia dobrostanu etc. w dodatku o ile mnie pamięć nie myli przyczyniacie się do lepszego zrozumienia procesów związanych z wyżej wymienionymi rzeczami.

#psychologia #psychiatria #nauka #liganauki
  • 2
  • Odpowiedz