Wpis z mikrobloga

Piękne czyste niebo bez kupy gruzu zaśmiecającej widok, piękne gwiazdy.

W końcu mogłem (niemal)* w pełni cieszyć się możliwościami zakupionej wiosną Synty 12''.

Zobaczyłem masę DSów:

- M31
- M32
- M110
- M33
- M34
- M45
- M15
- M2
- M30
- M39
- M71
- M27 (mój dzisiejszy faworyt)
- M29
- M32
- Podwójną gromadę w Perseuszu

Obserwacje trwały niemal dwie godziny do momentu zaparowania lustra wtórnego. Muszę w końcu zrobić odrośnik.

*Niemal w pełni dlatego, że nadal korzystam z kitowych okularów.

#astronomia #obserwacjeastronomiczne #teleskop
dzangyl - Piękne czyste niebo bez kupy gruzu zaśmiecającej widok, piękne gwiazdy.

...

źródło: comment_Bk5MzXxldAhgzWmy9T5TdUS3PEDnfLjA.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@dzangyl: No jakbym mógł to też bym siedział :) Jak wygląd galaktyk oceniasz? Szczególnie M33 (bo w moim to tylko cienista plamka), jak będziesz miał szansę to spróbuj wyłapać M81 i M82. Jestem ciekaw jak one się w dwunastce prezentują, już w 8" dawały radę :)

Na parę to polecam zamykanie dekielka na kilka minut co jakiś czas, u siebie w 8'' dobrze sobie w ten sposób radziłem z parowaniem.

@
  • Odpowiedz
@dzangyl: Hantle już w Syncie 8 pokazuje strukture pod ciemnym niebem, podobnie M57 w lutni wygląda niemalże jak na poniższym zdjęciu w przybliżeniu 133x(tylko trochę mniejsze oczywiście :) ). M81 i M82 są bardzo jasne i łatwo je znaleźć koło burty wielkiego wozu. Zastanawiam się właśnie jak wyglądają te ciemniejsze galaktyki w większych tubach, bo na niebo w moich stronach chyba warto się o takie pokusić.

Jak pokazywałem ludziom Gromadę podwójną
mactrix - @dzangyl: Hantle już w Syncie 8 pokazuje strukture pod ciemnym niebem, podo...

źródło: comment_Aqaw5RTUhuS3cJAJa61dTyORUlV606us.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@mactrix: Upolowałem m82 i m81. Nienajgorszej je widać ale bez szału. Za to dzisiaj m13 wygląda lepiej niż wczoraj :).

Co do plejad, to nie mam odpowiedniego okularu żeby je podziwiać. Największy jaki mam to 25mm co daje 60x czyli za dużo żeby objąć całą gromadę. Musiałbym mieć okular 30-35mm.
  • Odpowiedz
@dzangyl: Plejady będą za duże na 30mm bo w moim Scoposie się nie mieszczą :) m81 i m82 oglądałem przez Scoposa i bardzo jasno świeciły w nim. Poza tym udało się zobaczyć Pierścień w lutni? Taka super pogoda i żałuję, że nie ma mnie w rodzinnych stronach, siedziałbym tak długo, że pewnie mgławicę Oriona bym wyhaczył nad ranem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dzangyl: Jeszcze jeżeli masz możliwość to próbuj mgławicę Omegę(czy tam Łabędzia) w strzelcu, dość nisko będzie, ale też całkiem nieźle świeci :)
  • Odpowiedz
@dzangyl: jak masz jeszcze szanse to spróbuj w gwiazdozbiorze Andromedy znaleźć mgławicę NGC 7662 to Blue Snowball i powinna być widoczna jako niebieska kulka, ja ją w Syncie 8 z gwiazdą pomyliłem i żałuję że nie skupiłem uwagi na niej, bo raz nawet się zastanawiałem czemu ona taka rozmyta lekko jest :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Nie szukałem już nic więcej. 2.5h obserwacji mi wystarczyło zwłaszcza, że lustro już zaparowywało, a mnie nogi zaczęły boleć od stania. Dzisiaj powrót rowerem do Krakowa więc chciałem je trochę oszczędzić ;)
  • Odpowiedz