Wpis z mikrobloga

Kupiłem na #allegro używany monitor od handlarza który w swojej ofercie ma mnóstwo wyższej klasy używanych monitorów. W aukcji nie było real zdjęć, tylko zdjęcia nowych wykonanych przez producenta monitorów wraz z pełnym opisem ich możliwości. Na dole aukcji standardowo "Możliwe delikatne pęknięcia oraz niewielkie rysy na matrycy".
Monitor przyszedł w fatalnym stanie obudowa cała połamana, stopa uszkodzona, że monitor ledwo na niej stoi nie mówiąc o prawidłowym ustawieniu, matryca z głęboką rysą i świecącą dziurą - No istna masakra.
Napisałem do sprzedającego, że go nie chcę i mam zamiar go zwrócić.
W odpowiedzi otrzymałem, że monitor kupiłem na fakturę-firmę i nie przysługuje mi 14 dni na zwrot - no Ok

Skoro kupiłem ten monitor na firmę to nie przysługuje mi żaden zwrot?
Sprzedający może mi wysłać szrot, a ja go nie mogę oddać?

#zakupy #prawo #monitory #oszukujo #firma #handel
  • 9
@bury256: No tutaj 14 dniowy zwrot faktycznie nie wchodzi w grę, ale może się powołać na niezgodność przedmiotu z opisem.
W skrajnym przypadku na rekojmje i kazać doprowadzić monitor do stanu jaki jest w umowie (delikatne pęknięcia oraz niewielkie rysy)
@fanfarek: A to jest ciekawe zagadnienie, na które przepisy jednoznacznie nie odpowiadają. Kluczowe jest to, czy zakup był związany bezpośrednio z DG kupującego (art. 22[1] k.c. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową). Możesz udowadniać, że jak w końcu chciał fakturę to pewnie od początku było to związane z DG, mimo iż na początku jej nie chciał.
Co jednak
@fanfarek: w zasadzie LaudatorLibertatis wyjaśnił kwestię.
@LaudatorLibertatis: w doktrynie została omówiona ta problematyka, oceny charakteru stron dokonujemy na chwilę zawarcia umowy - np. jeśli kupisz komputer na firmę i utracisz status przedsiębiorcy to nie stajesz się konsumentem w odniesieniu do tej umowy sprzedaży - chociaż przy "wciąganiu na firmę" faktycznie można mieć poważne wątpliwości, wtedy oceniamy cel nabycia (poniekąd można zasugerować się C-464/01).