Wpis z mikrobloga

Szykuje się za naszymi plecami ciekawe głosowanko w sejmie, dlatego wołam #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem

Jutro w Sejmie 1. czytanie projektu ustawy o książce. Zaprezentuje go Artur Dębski: poseł wybrany z list Ruchu Palikota, dziś poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ustawa ma wprowadzić regulacje cen książek i zakazać ich przeceny w pewnym okresie czasu. Za ustawą lobbuje Polska Izba Książki, która, jak podaje Eryk Mistewicz, wynajęła do tego zadania najdroższą agencję lobbingową na świecie - Hill&Knowlton

Ustawa najbardziej uderzy w dopiero rozwijającą się działkę rynku księgarskiego czyli księgarnie internetowe, a co dalej idzie uderzy najbardziej w konsumentów i czytelników. Przez formularz w tym linku można wysłać e-mail do posłów w tej sprawie. Kiedyś dało radę z deregulacją, może i teraz się uda. Treść maila.

http://kj.org.pl/tanieczytanie/

Z niepokojem przyjąłem informację, że posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zdecydowali się złożyć w sejmie szkodliwy projekt Ustawy o książce. Regulacja cen książek i wprowadzenie zakazu ich przeceniania jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej, uderza w małe polskie przedsiębiorstwa, a w sposób najbardziej wyraźny uprzykrzy życie Czytelnikom. W sytuacji, w której zaledwie co drugi Polak w ciągu minionego roku kupił jakąkolwiek książkę, działanie takie musi budzić szczególny niepokój. Zgodnie z art. 63 Konstytucji zwracam się do Państwa o wycofanie poparcia dla tego szkodliwego pomysłu!

1. Regulacja cen książki jest niezgodna z Konstytucją.

Artykuł 22 Konstytucji RP stanowi, że „ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”. W wypadku regulacji cen książki nie może być mowy o ważnym interesie publicznym. Inicjatorzy projektu działają we własnym, partykularnym interesie branżowym

2. Ustawa zniszczy księgarnie internetowe

Projektodawca zlekceważył interesy księgarni internetowych, czyli tego sektora rynku książki, który od lat dynamicznie się rozwija. Wejście w życie ustawy może doprowadzić do upadku setek małych, prowadzonych przez młodych, przedsiębiorczych Polaków firm. Dziś księgarnie internetowe są najbardziej konkurencyjne, bo dzięki niższym kosztom funkcjonowania mogą oferować niższe ceny Czytelnikom.

3. Książki podrożeją

Jak wskazują badania, ponad połowa osób kupujących książki kupuje właśnie w Internecie. Co trzecia kupiona w ciągu ostatnich 12 miesięcy książka została kupiona w cenie rabatowej. W praktyce więc najbardziej poszkodowani będą ci, którzy dziś książki kupują. Dla nas konkurencja na rynku książki: rabaty, promocje i zakupy w Internecie jest szansą na to, by kupować i czytać więcej książek. Proponowana przez Państwa ustawa to cios dla czytelnictwa w Polsce!


#neuropa #4konserwy #wolnyrynek #korwin #republikanie #polityka
SirBlake - Szykuje się za naszymi plecami ciekawe głosowanko w sejmie, dlatego wołam ...

źródło: comment_G9lBWATdndIlgg4njHsr5eJh9HkCbE3d.jpg

Pobierz
  • 39
@Gert:

Obecny stan jest jasny – na razie stała cena będzie dotyczyć tylko książek papierowych.

nie obejmuje

w ciągu dwóch-trzech lat prawdopodobnie e-booki także zostaną nią objęte.

obejmuje =/= prawdopodobnie będzie obejmować
@ryhu: Nie mogę znaleźć linku do nagrania, ale na posiedzeniu komisji senackiej była dyskusja na temat ebooków - do celowo też maja zostać tym objęte. I żeby było śmieszniej - pozostaną nadal przy obecnej, wyższej stawce VAT, chyba że komisja europejska zmieni zdanie na temat ebooków. Jeżeli ustawa przejdzie to i tak zapewne doczekamy się stałej ceny na ebooki.