Wpis z mikrobloga

Podczas rekrutacji w mojej firmie, kandydaci mieli do wypełnienia test sprawdzający m. in. znajomość Excela. Okazało się, że jedno bardzo proste zadanie większość osób zrobiła źle.

W jaki sposób rozwiązalibyście to zadanie:

W arkuszu w kolumnie A jest wpisanych 8 liczb:

2
4
6
8
10
12
14
16

Tzn. w komórce A1 jest wpisana liczba 2, w komórce A2 jest wpisana liczba 4 itd.

Treść zadania: usuń wiersz trzeci i szósty.

Zróbcie to zadanie w Excelu, a nie na "sucho"

Jakie liczby zostaną po usunięciu tych wierszy?

#rekrutacja #excel
  • 77
@rotero: Dzięki Tobie już wiem, że moje podchwytliwe zadanie jest o wiele bardziej skomplikowane niż mi się wydawało. ;)

@chafer: Jeżeli chcesz, żeby zrobili to co masz na myśli, napisz co masz na myśli ( ͡° ͜ʖ ͡°)


To zadanie było bardziej na logiczne myślenie niż na znajomość Excela. Pomyśl, że masz zbudowaną wieżę z klocków i następujące zadanie:
"Wyjmij trzeci i szósty klocek od dołu".
@chafer: nie ogarniam co jest nie tak z tym zdaniem.
Przecież zawsze zostaną tylko 2, 4, 8, 10, 14, 16, sprawdziłem przed chwilą i bez względu na to czy usuwam wiersze (zawartość wierszy dla czepialskich) pojedynczo, czy oba jednocześnie, to zawsze wychodzi tak samo. Przecież te liczby się nie przesuną, ten 3 i 6 wiersz i tak tam pozostanie pusty.
@chafer: Cieszę się, że mogłem pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To zadanie było bardziej na logiczne myślenie niż na znajomość Excela. Pomyśl, że masz zbudowaną wieżę z klocków i następujące zadanie: "Wyjmij trzeci i szósty klocek od dołu". Moim zdaniem komunikat jest jasny i ktoś, kto w takiej sytuacji usunie trzeci i siódmy klocek bez żadnego uzasadnienia, pokaże się od złej strony. W jaki sposób miałbym inaczej
b) poprawne dla osób, które zauważą że nie ma kuli jednocześnie zielonej i niebieskiej, więc nie można takiej kuli wyjąć (nie można wyjąć "kuli zielonej i niebieskiej")


@rotero: Kula jednocześnie zielona i niebieska to kula zielono-niebieska a nie "zielona i niebieska". Odpowiedź b jest zatem niepoprawna.

c) poprawne dla osób, które zauważą, że po wyjęciu kuli zielonej nie będą już mogli wyjąć drugiej kupi, bo polecenie brzmi "wyjmij z kapelusza zawierającego
@bazingaxl: Błędne rozwiązanie tego zadania nie przekreślało kandydata.

@rotero: Na codzień nikt tak nie myśli przecież (chyba, że prawnik/księgowy).

@rotero: Zobacz jak ciekawie rozłożyły się wyniki tego zadania wśród wykopowiczów. Można przyjąć, że mamy dwie równie liczne grupy - jedna, która nie ma wątpliwości i ta, która ma. Interesujące.