Wpis z mikrobloga

#filozofia #religia #chrzescijanstwo #historia (sorry historycy^^) #filmy #rozkmina #teologia

Tak z nudów, ja ateista, obejrzałem ostatnio filmy "Pasja", "Ostatnie kuszenie Chrystusa"(nawiasem mówiąc, ten drugi to psychodela konkretna). Noi ciekawi mnie stanowisko kościoła, religii czy biblii do postaci Judasza i Piłata.

Judasz: Bóg daje wolną wolę, ale jest wszechwiedzący i Judasz już jest skazany na potępienie. Załóżmy, że wybiera inną drogę i nie zdradza, więc cały plan zbawienia idzie w #!$%@?. Więc czy miłosierny Bóg nie jest jednocześnie tyranem? Może tak naprawdę Judasz wiedział, że Jezus miał zginąć na krzyżu, by wykonać plan i jednocześnie, wziął na siebie rolę znacznie ważniejszą niż Jezus? Zrobił z siebie ofiarę, potępioną przez ludzkość na wieki.

Piłat: ten to już wcale nie był zły, całe zamieszanie z Jezusem mogło doprowadzić do jeszcze większego rozlewu krwi w wyniku żydowskich zamieszek. Całość zakrawała na rebelię, a zadaniem Piłata było utrzymywać tam pokój. Wybrał po prostu mniejsze zło, skazał jednego człowieka, by nie było #!$%@? w całej Jerozolimie.

Całe to potępianie Piłata i Judasza w religii chrześcijańskiej, nie ma żadnego sensu ;)
  • 25
@Destr0: @crosslide: o to akurat nie wiedziałem, ale kościół przez wieki potępiał samobójców wszelkiej maści i generalnie księża truli, trują i truć będą, że Judasz był zdrajcą. Fakt, kościół nie wypowiedział się o potępieniu nigdy ;)
@IdeaGames:

Judasz - jak chcesz się bawić w takie gdybania, to była taka sekta ofitów, co to myślała podobnie oraz możesz przeczytać apokryf znany jako Ewangelia Judasza. Polecam też przeczytać Biblię przynajmniej w tych momentach, w których Judasz występuje to może zmienisz zdanie.

Piłat - nie tyle skazał, co umył od wyroku ręce (stąd ten gest i powiedzenie). Również w Twojej wypowiedzi widać wyraźne braki w lekturze i zapewne zasugerowałeś się
kościół przez wieki potępiał samobójców wszelkiej maści


@IdeaGames: ale wiesz, czemu tak się działo, czy tylko powtarzasz?

i generalnie księża truli, trują i truć będą, że Judasz był zdrajcą


well, cóż innego powtarzać, jak w Biblii stoi czarno na białym, że zdradził?
@michalkosecki: biblia to dzieło kościoła rzymskiego ;) co do Piłata: sobór nicejski mówi jasno, że Jezus został ukrzyżowany pod Poncjuszem Piłatem, czyli, że to Piłat wydał wyrok. Niestety, w kościele rzymskokatolickim, Biblia nie jest jedynym źródłem prawdy. Dodano też magiczne "świadectwo kościoła" ;)
@IdeaGames:

Judasz był łasy na pieniądze już wcześniej, jest napisane, że kradł pieniądze. To była decyzja Judasza aby zrobić to co zrobił. Bóg to opisał przez proroctwa, które też rozjaśniają, ze Jezus naprawdę jest zapowiadanym mesjaszem.

Bóg nie jest "władcą marionetek", Bóg nie jest odpowiedzialny za decyzje Judasza. Judasz nie był skazany na potępienie.
@Destr0: tego nie napisałem, w żadnym momencie nie napisałem o potępieniu Piłata, tylko o tym, że KK uznaje go za tego złego. Sobór Nicejski jasno określa winę Piłata, jako wydającego wyrok, to wszystko. Od tamtej pory, w wyznaniu wiary leci "pod Poncjuszem Piłatem ukrzyżowan" i w świadomości ludzkiej, tkwi jako zło ;)

@niose2: Judasz nie chciał skazać Jezusa, nawet umył ręce od wyroku, stwierdzając, że to żydzi go skazują. To
@IdeaGames: Tyle że KK ani luteranie (moje wyznanie) nie uznają Piłata za tego złego. :X Chodzi bardziej za urzędu jakiego namiestnika miało to wydarzenie. Polecam serio się przejść się po kościołach czy to katolickich czy to protestanckich i wysłuchać kazań podczas Wielkanocy.
@michalkosecki: jest jałowa dla ludzi o zamkniętych umysłach, niestety, dogmaty trzeba czasem zakwestionować i myśleć analitycznie, można wierzyć i jednocześnie analizować. KK zrobił wiele krzywdy rodzącemu się chrześcijaństwu. 2000 lat wspaniałej historii, ale zaczyna się regres, a powodem są fundamentalne zasady czy "świadectwo kościoła".
@kubako: nie był skazany na potępienie od samego narodzenia, nie był "skazany" na bycie tą osobą, którą prorocy zapowiadali...to była jego osobista decyzja..Bóg po prostu znał wcześniej Jego decyzję...

ale czy będzie potępiony? Biblia mówi, że Jezus może odpuścić każdy grzech za wyjątkiem sprzeciwiania się Duchowi Świętemu....czyli samobójstwo tez może być odpuszczone...