Wpis z mikrobloga

Czy jeżeli latarkę, dla lepszego efektu powiedzmy o jasności 10000 lumenów, umieszczę w przestrzeni kosmicznej przy zerowej grawitacji, albo chociaż prostopadle do sił grawitacyjnych Ziemi i ją włączę, to zacznie się ona poruszać? Czy światło latarki może służyć za napęd?
#glupiepytanie #nauka #kosmos #fizyka
  • 22
  • Odpowiedz
@Chrystus: Światło latarki nie jest w stanie służyć jako źródło napędu w próżni kosmicznej ani w warunkach zerowej grawitacji. To, co sprawia, że latarka emituje światło, to przepływ energii elektrycznej przez diodę lub żarówkę, co powoduje emisję fotonów. Jednakże, aby uzyskać napęd z wykorzystaniem światła, musiałaby zajść reakcja, która generuje siłę w odpowiedzi na emisję fotonów. W przypadku latarki, emitowane fotony nie generują siły odrzutu wystarczającej do wywołania ruchu. Nawet jeśli
  • Odpowiedz
@Chrystus: @biauekWladcaJajek ja bym tylko zgłosił, że nie ma czegoś takiego jak zerowa grawitacja. Cały czas wszystko jest przyciągane przez wszystko w związku z czym kwestia umownej nieważkości jest... umowna, czyli względna.
A co do fotonów - nie mają masy skurczybyki, więc nie wygenerują siły.
  • Odpowiedz
  • 0
@biauekWladcaJajek: @niegwynebleid Czyli, latarką albo laserem mógłbym napędzać, albo odpychać obiekt lustrzany niepołączony ze źródłem fotonów. Ale jeśli już bym połączył latarkę z lustrem, to tak jak w przypadku żaglówki i wentylatora to siły by się równoważyły?
A w zasadzie sama latarka byłaby taką żaglówką z wentylatorem?
  • Odpowiedz
@biauekWladcaJajek: @Marek_Tempe @niegwynebleid WTF ludzie, w podstawówce jeszcze jesteście? Fotony mają pęd mimo braku masy.
@Chrystus https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99d_(fizyka)#P%C4%99d_fotonu
Jasne że latarka będzie napędzana przez generowanie światła, ale będzie to mała siła.

Czyli, latarką albo laserem mógłbym napędzać, albo odpychać obiekt lustrzany niepołączony ze źródłem fotonów.


@Chrystus: I gdzie zasada zachowania pędu? Jeśli ten obiekt jest odpychany to latarka musi być odpychana w drugą stronę.

Ale jeśli już bym połączył latarkę z
  • Odpowiedz
WTF ludzie, w podstawówce jeszcze jesteście? Fotony mają pęd mimo braku masy.


@abraca: no i co? w linku który podałeś jest czarno na białym:

Foton oddziałując z materią podczas odbicia, pochłonięcia czy emisji wpływa na pęd ciała, z którym oddziałuje.


PODCZAS ODBICIA. NA PĘD CIAŁA Z KTÓRYM ODDZIAŁUJE.
  • Odpowiedz
PODCZAS ODBICIA. NA PĘD CIAŁA Z KTÓRYM ODDZIAŁUJE.


@biauekWladcaJajek: I co w związku?

Masz jakąś żarówkę, diodę czy inne źródło światła, które emituje fotony we wszystkich kierunkach. Tutaj wypadkowa siła odrzutu jest zero. Ale w typowej latarce masz jeszcze element lustrzany po jednej stronie źródła. I ten element odbija fotony które leciały w jego stronę, natomiast te które leciały w drugą w ogóle w niego nie trafiają i nie mają już
  • Odpowiedz
cokolwiek nie dzieje się w latarce, ostatecznie masz strumień światła skierowany w konkretną stronę, który ma niezerowy pęd w tę stronę


@fizyk20: ale pierdoły wypisujesz, w szkołę się kamieniami rzucało co? jeszcze raz:
Foton oddziałując z materią podczas odbicia, pochłonięcia czy emisji wpływa na pęd ciała, z którym oddziałuje.
Jeśli dalej masz problem zrozumieć tak podstawową wiedzę to poczytaj trochę o żaglach słonecznych to może zrozumiesz dlaczego nikt nie próbuje napędzać
  • Odpowiedz
@fizyk20 aktualnie, nawet części lustrzanej nie potrzeba. Foton również ma pęd przy emisji, więc jeśli by zrobiono odpowiedni kształtem emitor, to by dał rade bez jakiegokolwiek lustra.
  • Odpowiedz
Foton oddziałując z materią podczas odbicia, pochłonięcia czy emisji wpływa na pęd ciała, z którym oddziałuje.

Jeśli dalej masz problem zrozumieć tak podstawową wiedzę to poczytaj trochę o żaglach słonecznych to może zrozumiesz dlaczego nikt nie próbuje napędzać rakiet latarkami xD


@biauekWladcaJajek: To zdanie o fotonie jest całkowicie prawdziwe. To teraz dawaj, wyjaśnij jak to Twoim zdaniem uniemożliwia latarce bycie napędem.

To, że rakiety nie są napędzane latarkami, to kwestia mocy,
  • Odpowiedz
@Diamond-kun: Tak, to prawda, przynajmniej w teorii, bo nie wiem czy w praktyce da się stworzyć źródło, które emituje fotony nierównomiernie bez stosowania żadnych luster. Ale jeśli tak, to oczywiście masz rację. Tutaj odnosiłem się po prostu do pytania o typową latarkę.
  • Odpowiedz
@Massiv: Nierelatywistycznie patrząc, mogłoby się tak wydawać. Ale teoria względności trochę wywraca ten obraz i tak jak pisał @abraca, fotony mają pęd mimo braku masy. A to pęd jest tutaj istotny, nie sama masa.
  • Odpowiedz
Tak żeby zilustrować, o jakich siłach tu mówimy.

Taka latarka: https://vayox.pl/produkt/va0044/ ma 3000 lumenów i 30 watów mocy. Zakładając, że całe 30 watów idzie w światło (co jest wątpliwe) i że latarka daje spójny strumień w jednym kierunku (również wątpliwe, zazwyczaj światło idzie w jakiś stożek o niezerowym rozwarciu), łatwo policzyć siłę ciągu: będzie to po prostu moc podzielona przez prędkość światła.

(Czemu? Dla fotonu spełniona jest zależność E = p c
  • Odpowiedz
@Diamond-kun: Pytanie jeszcze jak tam dokładnie go chłodzimy ;) Ale rzeczywiście, jakby go po prostu tak przygotować i wyrzucić w próżnię, to przynajmniej przez jakiś czas taki prostopadłościan powinien emitować fotony nierównomiernie 👍
  • Odpowiedz
@fizyk20 można chociażby założyć że prostopadłościan będzie piekielnie długi, więc chłodzić będzie się przez radiacje z boków jego. Sporo energi ucieknie na boki, więc się zmarnuję, jednak finalny wektor siły pozostanie porządany.
  • Odpowiedz