Wpis z mikrobloga

Polacy mieli ogromny wkład w pokonanie Niemców pod Tannenbergiem (Grunwaldem) w 1914 roku

Rola Polski w wydarzeniach 1914 roku była dwojaka. Po pierwsze — była to rola polityczna. Naród polski stanął w wojnie światowej po stronie antyniemieckiej — i przez to nie dopuścił w dniach 6-16 sierpnia do wywołania przez wpływ austriacki i niemiecki polskiego, antyrosyjskiego powstania, a przez to umożliwił zwycięstwo w sporach strategicznych wśród rosyjskiej generalicji kierunku profrancuskiego nad proniemieckim, a więc dojście do skutku przeciwniemieckiej ofensywy rosyjskiej.

Po drugie, przez to, że dostarczył dla tej ofensywy ludzi. To nie tylko krew rosyjska polała się pod Grunwaldem. Polała się tam obficie krew polska.

Naród polski nie tylko sprzeciwił się antyrosyjskiemu powstaniu, ale poparł rosyjską mobilizację. Rosyjskie odległości i stan rosyjskich kolei sprawiały, że Rosja nie mogła na czas sprowadzić do bitwy wojsk z głębi Rosji. Tylko jeden korpus, mianowicie 13 smoleński, w armii, co walczyła pod Grunwaldem w składzie więcej niż 7 korpusów, był w całości złożony z Rosjan. Inne złożone były głównie z Polaków, gdyż około dwóch trzecich ich stanów to byli pobrani na miejscu rezerwiści (Tuchman, Suchomlinow). „Prusy Wschodnie spłynęły niestety krwią polską. Ale bitwa nad Marną — decydująca o wyniku wojny — była wygrana”. „Szaro odziane masy rosyjskiej piechoty, złożonej (...) w znacznej części z polskich rezerwistów (...) chętnie idących na front, bo mających świadomość, że w nienawistnym rosyjskim mundurze idą bić się za polską sprawę, bić się z głównym wówczas wrogiem Polski, Prusami-Niemcami (... poszły) na błonia Grunwaldu”.*

Tak więc naród polski przyczynił się już w pierwszych tygodniach wojny do tego, że wojna nie została wygrana przez Niemców. Przyczynił się postawą negatywną, przez uchylenie się od wszczęcia powstania i pozytywnie, przez udział w bitwie grunwaldzkiej.

#niemcy #polska #historia #rosja
Ryneczek - Polacy mieli ogromny wkład w pokonanie Niemców pod Tannenbergiem (Grunwald...

źródło: GRT

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz