Wpis z mikrobloga

Inżynier Sebastian Rosiak uchwycony podczas streamu jak oddaje honorowy salut pożegnalny boosterowi nr. 1060 w jego ostatnim, dwudziestym locie w kosmos – wymogi energetyczne misji nie pozwalały na lądowanie. Obrazek symbolizuje, jak w zaledwie kilka lat SpaceX uczynił ze straty stopnia nośnego wydarzenie nietypowe i warte specjalnego odnotowania. Tak spełnia się "przepowiednia" Muska z początków istnienia firmy, wg której celem jest uczynienie lotów w kosmos rutynowymi i nudnymi.

Rakiety SpaceX startują i lądują obecnie średnio co 3 dni. Dla pewnego kontekstu skali tego sukcesu można sobie wyobrazić, że dla wielu przedsiębiorców życiowym i okupionym latami wyrzeczeń byłoby, jakby ich TIRy wyjeżdżały średnio co 3 dni z dostawam dla Lidla i Biedronki. Dla Muska z kolei, SpaceX jest dopiero na początku swojej drogi, a rodzina Falcon to jedynie wstęp do znacznie bardziej zaawansowanych systemów, które umożliwić mają podobnie regularne (i nudne) transporty na Marsa, redukując obecny koszt o 3 rzędy wielkości i otwierając z czasem zupełnie nową przestrzeń ekonomii międzyplanetarnej.

#spacex #kosmos
texas-holdem - Inżynier Sebastian Rosiak uchwycony podczas streamu jak oddaje honorow...

źródło: SebastianRosiak

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@texas-holdem: a co gpt4 na ten temat: User
Spacex zredukowało koszt wyniesienia 1 tony na orbitę, ale o ile, o jaki procent, oszacuj
ChatGPT
Aby oszacować, o ile procent SpaceX zredukowało koszt wyniesienia 1 tony na orbitę, musimy spojrzeć na dane historyczne dotyczące kosztów wynoszenia ładunku na orbitę przed i po wprowadzeniu przez SpaceX innowacji, takich jak wielokrotnie używalne rakiety.

Przed pojawieniem się SpaceX, koszt wyniesienia ładunku na orbitę za pomocą
  • Odpowiedz
@Obruni: Prawdziwym osiągnięciem technologicznym nie jest to co dokonało SpaceX lecz to co zostało osiągnięte na polu sztucznej inteligencji.
ChatGPT bez problemu zrozumiał to

przeprowac analize dla sojuz, ariane, delta
  • Odpowiedz