Wpis z mikrobloga

@jazmojegopokoju @Antybristler

Wiedza z 4 klasy szkoly podstawowej. Wy pewnie z tych co jak trzeba było chodzić do szkoły to chlaliscie denaturat pod blokami, co?

Bezpośrednio na linii prostej za źrenicą jest Plamka slepa czyli miejsce gdzie okablowanie z oka idzie do czaszki, więc nie może tam powstawać żaden obraz bo nie ma tam żadnych receptorów tylko dziura na kable.

https://www.wokularach.pl/blog/plamka-slepa

@Haszaks
SebastianDosiadlgo - @jazmojegopokoju  @Antybristler 

Wiedza z 4 klasy szkoly podsta...

źródło: temp_file3553550109203383159

Pobierz
  • Odpowiedz
@SebastianDosiadlgo: Usuń ten komentarz, bo już jedna grupa astro na faceboku ma z Ciebie bekę.
Plamka ślepa jest kilkanaście stopni na bok od osi optycznej oka, a słabsza czułość na światło w centrum widzenia jest skutkiem mniejszego zagęszczenia pręcików na środku siatkówki.
  • Odpowiedz
@jazmojegopokoju: Tak jak napisal @namrab, chodzi o rozklad czopkow i precikow na siatkowce oka. Generycznie jestesmy przystosowani by widziec w ciemnosci ruch na granicy pola widzenia i w tych czesciach siatkowki mamy wiecej receptorow do widzenia b&w, które są czulsze od tych kolorowych. Gdy dostaniesz czyms jasnym po oczach przelaczasz sie na widzenie kolorowe i tracisz orientacje w ciemnosci.
Tak jak pisal @Antybristler jest to fachowo metoda zerkania, szczegolnie uzywana
  • Odpowiedz
@dantey: co więcej jeszcze napisał źle XD nie chodzi o plamkę ślepą tylko o to ze monochromatyczne receptory bardziej czułe w niskim świetle są najbardziej zagęszczone po bokach "obrazu". Dlatego w ciemności patrząc na coś bezpośrednio widzi się mniej niż zerkając delikatnie obok. Bardziej odległe gwiazdy i obiekty o niskim albedo poprostu emitują/odbijają tak mało światła że są wylapywane tylko przez te receptory.
  • Odpowiedz