Wpis z mikrobloga

Czy można przeżyć piekło kambodżańskiego ludobójstwa, a parę lat później wygrać Oscara i Złotego Globa? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko nazywać się Haing S. Ngor.

Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej niesamowitych i tragicznych biografii z jakimi się zetknąłem. Facet w swoim życiu parokrotnie dokonywał cudów. Wychodził z sytuacji, które wyglądały na beznadziejne i wielokrotnie oszukiwał śmierć. Do czasu…

⇒ Ngor pochodził z biednej kambodżańskiej wsi, a jego rodzice byli anaflabetami. Pomimo tego udało mu się skończyć studia medyczne i zostać dobrze zarabiającym i szanowanym lekarzem.

⇒ Po przejęciu władzy przez Czerwonych Khmerów został zesłany wraz z rodziną na wieś, gdzie ciężko pracował fizycznie, przy głodowych racjach żywnościowych.

⇒ Był trzykrotnie aresztowany i brutalnie torturowany. Wieszano go na krzyżu, podpalano stopy, odcięto mu mały palec u prawej dłoni, podtapiano go, bito kijami, miażdżono głowę w imadle, wystawiano na kąsanie czerwonych mrówek, czy stosowano na nim chińską torturę wodną. Mimo to, zdołał przeżyć.

⇒ Cała jego najbliższa rodzina została zamordowana przez komunistów, a żona zmarła przy porodzie w obozie pracy przymusowej.

⇒ Udało mu się uciec z Kambodży do Tajlandii. Aby tego dokonać musiał przejść na dziko granicę usianą minami i patrolami wojsk obu państw.

⇒ Następnie, dzięki pomocy różnych ludzi, dostał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pomagać innym uchodźcom z Azji.

⇒ Przypadkowo został wypatrzony przez kierowniczkę obsady do filmu "Pola Śmierci", która szukała osoby pochodzenia khmerskiego. Zaproponowała mu udział w castingu, który ostatecznie wygrał.

⇒ Za swoją rolę w "Polach Śmierci" zgarnął Oscara i Złotego Globa. Załozył fundację na rzecz pomocy Kambodży i walczył o ukaranie sprawców ludobójstwa.

⇒ W 1996 r. został zastrzelony w Los Angeles, po tym gdy odmówił bandytom oddania wisiorka ze zdjęciem zmarłej żony.

Zainteresowanym poznaniem szerzej biografii Ngora polecam książkę "Pola Śmierci" oraz film dokumentalny "The Killing Fields of Dr. Haing S. Ngor".

Nieśmiało zachęcam także do obejrzenia 12-minutowego filmu, który stworzyłem na temat biografii Ngora. Jestem świadomy wielu jego niedoskonałości, ale mam nadzieję, że nie przeszkadzają one na tyle, by zgłębić się w jego niesamowitą i tragiczną historię.

#azja #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kambodza #ludobojstwo #historiafilmu #film #oscary #komunizm #tortury
Yavocado - Czy można przeżyć piekło kambodżańskiego ludobójstwa, a parę lat później w...
  • 6
  • Odpowiedz