Wpis z mikrobloga

Jezus działał na stosunkowo niewielkim terytorium, wielkości 3–4 naszych powiatów. Już nawet nie województwa, bo cała Palestyna ma wielkość naszego województwa warmińsko-mazurskiego. Ale Jezus nie był aż tak daleko, przynajmniej Ewangelie o tym nie mówią, gdzieś nad Morzem Czerwonym. Galilea i Judea, sporadycznie tylko udawał się na obrzeża. Wiemy, że był w Tyrze i Sydonie, to jest dzisiejszy południowy Liban. Wiemy, że zawitał do miast Dekapolu, to jest dzisiejsza północna Jordania. Ale to wszystko jest na obrzeżach. Tyr i Sydon leżą od Galilei w odległości może 20–30 km. Miasta Dekapolu podobnie: 20–30 km. A więc odległości były bardzo małe. Jezus działał na tym małym terytorium. Natomiast Paweł zaniósł tę Ewangelię, głoszoną na tym małym terytorium, na cały śródziemnomorski świat. Mapa Palestyny jest tylko niewielkim fragmentem starożytnego świata. Natomiast Paweł przebył, jak się oblicza, ok. dwanaście tysięcy kilometrów.Proszę pamiętać, że to wszystko działo się prawie dwa tysiące lat temu. Przebył starożytny świat od Palestyny i dzisiejszej Jordanii, przez Liban, Syrię, dzisiejsza Turcja, Grecja, Macedonia, Kreta, Malta, Cypr, Italia aż po Rzym.

Ksiądz Waldemar Chrostowski
https://wch-biblijne.pl/akademia/2016-2017/ws_2016_2017_00.pdf
#katolicyzm #4konserwy
Ryneczek - Jezus działał na stosunkowo niewielkim terytorium, wielkości 3–4 naszych p...

źródło: sw paul

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@Ryneczek Bez Świętego Pawła chrześcijaństwo byłoby ograniczone do Palestyny, to on po wielu sporach ze Świętym Piotrem zniósł obowiązkowe obrzezanie czy ograniczenie misji do Żydów.
  • Odpowiedz
@DonTadeo dokładnie. Paweł z Tarasu jako zhellenizowany żyd uważał że droga nie jest judeochrześcijańskie jak uważał Piotr Skała, ale chrześcijaństwo uniwersalne, skierowane dla wszystkich. Między innymi poprzez zniesienie nakazów tory (żydzi chrześcijańscy nadal mogli ich przestrzegać jeśli chcieli) chrześcijaństwo było zjadliwe dla świata grecko-rzymskiego. Np taki rzymianin w życiu by się nie obrzezał, bo w ich kulturze ciało było piękne takie jakim było i odcinanie sobie czegokolwiek nie mieściło się w normach
  • Odpowiedz