Wpis z mikrobloga

Sprawdzałem sobie rankingu pokazujace m.innymi średnią długośc życia, przeżywalnośc do 65 roku, smiertelnosc matek w czasie ciąży i tego typu dane. I wiecie co? Ta wspaniała będąca ponoć w swoim rozkwicie Rosja nie raz wypada słabiej niż biedna Ukraina która gospodarczo jest przecież w ogonie kontynentu. Do nas nawet nie ma co równac. Rosja ma do Polski wieksza stratę ( przy niemal takim samym PKB na głowę co my - nawet wyższym) niż my mamy do najbogatszych państw europejskich gdzie dochód i wydatki na słuzbe zdrowia są kilkukrotnie wyższe niż u nas!

Poniżej jako przykład procent populacji rózowych pasków ktore dożywaja 65 roku życia. Żeby nie było tłumaczenia że np. na Kaukazie ludzie żyja krócej stad zaniżony wynik Rosji wrzucam też Armenie i Gruzje żeby pokazać że jednak można.

W Polsce w 2012 do 65 roku dożywało 89.11% kobiet. W Wielkiej Brytanii 90.86. Rosja to zaledwie 78.97%!

I cóz można powiedzieec widzac takie dane? Cywilizowane państwo w takim przypadku starałoby sie zwalczac patologie ktore sprawiły że kraj wypadał słabiej niż biedne kraje. Ale jak widac Rosja nadal mentalnie jest w poprzednich wiekach i wystarczy że miska jest pełna to juz musza podbijać.

Miłosnikom Rosji podniecajacych sie jej wzrostem PKB czy płacami w Moskwie polecam czasem poprzegladać tego typu statystyki aby zobaczyć jak naprawde żyją ludzie w Federacji Rosyjskiej.

#ukraina #polska #rosja
szurszur - Sprawdzałem sobie rankingu pokazujace m.innymi średnią długośc życia, prze...

źródło: comment_ywM8MwzuqBWlnRmnAnIHRz3k1UrF34ti.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@szurszur: Płace w Moskwie są słabe, znaczy się na nasze to kasjer poradzi zarobić 2500-3500 zł ale ceny w Moskwie są 4 razy takie jak u nas - i to lekko licząc, nawet nie wiem czy znajdzie się choć jeden produkt o cenie zbliżonej do Polskiej. :)

P.S.: No dobra, gaz pewnie mają tańszy :D
  • Odpowiedz
@szurszur: Z podanego przez ciebie wykresu wynika że za rządów putina statystyki przeżywalności kobiet w miarę szybki tempie rosną, w przeciwieństwie do rządów "demokraty" jelcyna gdzie jedynie spadały. PKB na osobę może jest wyższe ale to tylko dzięki dojść dużym zasobom naturalnym, PKB według PPP na osobę już i jest o sporo niższe niż w Polsce.
  • Odpowiedz
@szurszur: Tylko, że porównanie z Ukrainą, czy Gruzją dalej jest z dupy. Rosja to nie jej część europejska, ale przede wszystkim azjatycka. Mówimy tutaj o miejscowościach oddalonych od siebie o setki kilometrów, czy zabitych dechami wioskach, gdzie ciężko oczekiwać dobrej służby medycznej, czy czasami wręcz jakiejkolwiek.

@Zuben: Akurat tutaj trudno się dziwić. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nawet przeciętny Wykopek poradziłby sobie z krajem takim jak Rosja lepiej, niż wiecznie
  • Odpowiedz
Rosja to nie jej część europejska, ale przede wszystkim azjatycka. Mówimy tutaj o miejscowościach oddalonych od siebie o setki kilometrów, czy zabitych dechami wioskach, gdzie ciężko oczekiwać dobrej służby medycznej, czy czasami wręcz jakiejkolwiek.


@conel: Na kontynencie europejskim obejmującym ok. 25% terytorium Rosji zamieszkuje 78% ogółu ludności.

Dalej na Wschodzie tez znajdują się duże miasta. Sa takie nawet na Syberi gdzie opieka medyczna jest zapewniona. W naprawde odleglych od miast
  • Odpowiedz
@szurszur: Gdyby podobny procent jak za jelcyna trafiał do oligarchów jak Chodorkowski co dostali złoża za darmo to pewnie też już byśmy dawano nie słyszeli o putinie. Po za tym ceny surowców za jelcyna były niskie ale w miarę stabilne, za to rosyjska gospodarka i PKB przez cały okres jego rządów spadały.
  • Odpowiedz
@szurszur: No tak, w Polsce także opieka medyczna jest zapewniona, a realia chyba wszyscy znamy.

To że JAKAŚ opieka medyczna się znajdzie w większych miastach to oczywiste, ale liczy się także jej jakość.

Widziałeś ostatni reportaż Vice News o separatystach w szpitalu w Rostowie? To teraz sobie wyobraź, że podobnie wygląda większość szpitali w Rosji, jak nie gorzej.

Nie życzę Tobie trafić kiedyś pod taką "opiekę medyczną" na Syberii, aczkolwiek
  • Odpowiedz
Nie życzę Tobie trafić kiedyś pod taką "opiekę medyczną" na Syberii, aczkolwiek zweryfikowałoby to Twoje poglądy natychmiastowo


@conel: Ja mam poglady raczej podobne jak Ty. Ale skoro ktos mi pisal ze ludzie tam mieszaja po wisokach na odludziu to napisalem że nawet na Sybieri wiekszosc zyje w miastach gdzie dostep do opieku jest. Jaka jest jej jakosc to juz inna sprawa.
  • Odpowiedz