Wpis z mikrobloga

@Rogue: nigdy nie zrozumiem, czemu w USA mają to prawo, które uniemożliwia montowanie kolby na broni o lufie o długości poniżej 16 cali. Coś takiego jak powyżej w półautomacie to przecież świetne narzędzie do ochrony domu.
  • Odpowiedz
@Rogue: niby tak, ale jak ktoś ma pojęcie jak schować PM, to schowa też i AR-15 - tak czy siak trzeba założył długi płaszcz. No i....

...czy jakikolwiek kryminalista przejmuje się takim prawem? (w sumie to nie zaskakuje, że to prawo tradycyjnie ma "jakiś" sens, ale jest to sens bardzo wątpliwy).

Z tego co mi wiadomo, taką broń można kupić w większości stanów, tylko trzeba zapłacić 200$ za zezwolenie, wypełnić papiery
  • Odpowiedz
@Rogue: @Pantokrator: To pamiątka z czasów prohibicji kiedy gangsterzy włazili do lokali i innych miejsc z obrzymami, przerabianymi BAR-rami itp więc ustalono że strzelba będzie miała lufę długości 18,5 cala a karabin 16 cali. Jeśli chcesz posiadać coś krótszego niż to (plus granaty, miny, wyrzutnię rakiet, miotacz ognia itp) musisz wyrobić federalną licencję wydawaną przez ATF i opłacić 200$ podatku za każdy egzemplarz broni przy zakupie (stawka nie była waloryzowana
  • Odpowiedz
@rebel101: chyba napisałem o tych 200$, ale dobrze, że rozwinąłeś temat.

Kłopot w tym, że te utrudnienia, choć nie tak wielkie i tak skutecznie zniszczyły rynek subkarabinków w USA. Sam fakt, że półautomatyczne MP-5 praktycznie nigdy się tam nie pojawiło już o czymś mówi. Nie pojawiło, bo przepisy skutecznie zmniejszyły liczbę potencjalnych chętnych. Można sobie za to kupić klon z 40cm lufą, która pogarsza osiągi, bo powyżej gdzieś 25. centymetra lufy
  • Odpowiedz
@Pantokrator: No cóż, "coś za coś" na poziomie federalnym. Kiedy uchwalano te przepisy do to 1994 r władze federalne się nie mieszały się bezpośrednio w regulacje dotyczące samej broni (pomijam tu wymagania importowe dotyczące każdej sztuki broni), ale z drugiej strony komu "takie ustrojstwo" jest potrzebne? do samoobrony domu równie dobrze sprawdza się pistolet czy strzelba z "regulaminową" długością ale zamiast kolby ma tylko chwyt pistoletowy, agencje ochroniarskie jako podmioty gospodarcze
  • Odpowiedz
@rebel101: komu to jest potrzebne? A musi być "konieczne"? Czy wszystko, co uważasz za "niepotrzebne" musi być zakazane?

Antyterroryści używają i używali pistoletów maszynowych do akcji w budynkach od zawsze. Niski odrzut lub niemalże jego brak, łatwość kontroli, wysoka szybkostrzelność, niska masa, możliwość BŁYSKAWICZNEGO oddania strzału, dobra celność.

Kolba daje potężną przewagę nad bronią bez kolby i chyba nie muszę tego tłumaczyć?

Do tego dłuższa lufa przy kalibrach pistoletowych przekłada się
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Chodziło mi raczej na fakt czemu tych przepisów nie chcą zrezygnować zza oceanem, więc sorry za wprowadzenie w błąd. Co do broni z krótką lufą ale na amunicję pistoletową przeznaczonej typowo do samoobrony, to trochę tego na rynku jest ale długość ich luf to często 16,5 cala (czyli 41,92 cm) ale osiągają stosunkowo kiepskie rezultaty na rynku (z pewnymi wyjątkami)
  • Odpowiedz
@rebel101: moja teoria jest taka, że właśnie z uwagi na te 16 cali lufy ta broń się nie sprzedaje. Bo jak wspominałem, powyżej 25cm lufy 9mm pocisk raczej będzie już powoli hamował niż przyspieszał, a po drugie - skoro można mieć tej samej praktycznie długości AR-15, to po co pchać się w pistoletowe kalibry?

200-250mm lufy + składana kolba w kompaktowym zestawie, jak wiele wersji MP-5 czy pokazany wyżej PM-06 mają
  • Odpowiedz