Wpis z mikrobloga

Jak zabezpieczyć koniec rury karbowanej AROT, który mam zakopany w ziemi, żeby do budynku mi nie szła wilgoć, zimno albo nawet robactwo itp.?

Mam tak położone dwie rury z przepustem przez fundament. Jedna pod przyszłą automatykę bramy a druga, żeby wprowadzić do budynku światłowód. Tylko te dwie rzeczy będą robione pod koniec roku albo nawet a nowym roku. Chcę je do tego czasu zakopać w ziemi i jakoś zabezpieczyć wyloty tych rur tymczasowo, żeby potem wykopać i puścić kable i nie było zonka, że rura zapchana na amen.

Takie samo pytanie, jak już puszczę sobie rurą kabel jakiś np. rury PP z przyłącza wody albo WLZkę do rozdzielnicy to jak zabezpieczyć wyloty takiej rury po stronie wejścia do rury (to co będzie zakopane w ziemi) oraz po stronie rozdzielni, gdzie w budynku wychodzi kabel?

#budujzwykopem #remontujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 5
  • Odpowiedz
@Catmmando: zaklej to na fest taśmą pomarańczową pcv i będzie piko bello, ja też ostatnio wykopałem arota który czekał 1,5 roku tak zabezpiecziony i było git
  • Odpowiedz
@Catmmando: poszukaj takiej półtwardej pianki, z jakiej są robione kształtki do pakowania sprzętu AGD, wytnij z niej tapeciakiem kostkę o rozmiarach trochę większych od wewnętrznej średnicy rury. Potem bierzesz płaskoszczypy (wskazane długie, wąskie), chwytasz nimi tą kostkę, zgniatasz, zgniecioną wpychasz w rurę, puszczasz. Ona się ładnie rozpręży, wypełni rurę dość szczelnie, a w razie potrzeby łatwo da się wyjąć, żeby np. dołożyć kabel.
Jeśli koniec ma leżeć w ziemi (choć nie
  • Odpowiedz
jak już puszczę przez aorta kabel to jak to zabezpieczyć potem?


@Catmmando: tak samo, tylko weź dla odmiany wąski pasek tej pianki i powpychaj wkrętakiem naokoło. Pianka rozprężna PU tylko jeśli na pewno już nigdy nikt tego kabla nie będzie chciał wyciągać.
  • Odpowiedz