Wpis z mikrobloga

@Alfanumeryczny: I twierdzenie, że żyjemy coraz dłużej nie jest prawdziwe, w 2021 mieliśmy znaczący spadek długości życia - ofc było to spowodowane pracą służby zdrowia. Nie wiem jak to odbiło się na średniej, ale z pewności było to widać w tabelach analityków. Po za tym nawet jeśli trend wydłużania już wrócił. To ciekawie to się komponuje z tymi artykułami na msn - o śmierci wielu znanych osób w wieku ciut niższym
  • Odpowiedz
Wiem, że to utopijne myślenie ale ludzie powinni sami decydować o sobie- jak pan polityk ma ochotę pracować dłużej to proszę bardzo- tak samo jak zwykły Kowalski.
  • Odpowiedz
@Alfanumeryczny Zamiast zrobić system gdzie poziom wyjściowy to powiedzmy 65 lat (lub mniej) i od tego schodzimy w dół rok od trzeciego dziecka w górę, tak by zachęcić ludzi do posiadania potomstwa i zapewnić zastępowalność pokoleniową, to będą wyciskać ludzi jak cytrynę... gdzie ja żyję
  • Odpowiedz
Wiem, że to utopijne myślenie ale ludzie powinni sami decydować o sobie- jak pan polityk ma ochotę pracować dłużej to proszę bardzo- tak samo jak zwykły Kowalski.


@Alfanumeryczny: Przecież to tak działa. Nikt nikomu nie każe pracować do wieku emerytalnego. Ogarnij sobie wystarczająco dużo środków to możesz pójść na emeryturę i w wieku 30 lat.
  • Odpowiedz
w 2021 mieliśmy znaczący spadek długości życia - ofc było to spowodowane pracą służby zdrowia


@miszczu90: Było to spowodowane COVIDem i to globalne zjawisko, globalnie spadła długość "life expectancy". Chryste panie xD
  • Odpowiedz
Było to spowodowane COVIDem i to globalne zjawisko, globalnie spadła długość "life expectancy". Chryste panie xD


@johny-kalesonny: no tak, no i jak to wygląda przy minimalnym wieku przejścia na emeryturę w wieku 75 lat? Ja przedstawiałem nie raz pewne alternatywy, nawet pisałem do Konfederacji, ale raczej nie byli zainteresowani. Problem w tym, że ludzie myślą schematycznie - albo wóz, albo przewóz, do tego to cementują przepisy np. o etacie jako 8
  • Odpowiedz
@miszczu90: problem jest taki, że każda (mająca szansę się spełnić) alternatywa dla zusu ma ścianę w postaci obecnych emerytów. Pokolenie, które się zdecyduje na ten krok, będzie najbardziej wyruchanym, bo będzie musiało spłacać obecnych + oszczędzać na siebie.

@Alfanumeryczny: no i zajebiście, przy aktualnej demografii to jest konieczność.
  • Odpowiedz
no tak, no i jak to wygląda przy minimalnym wieku przejścia na emeryturę w wieku 75 lat?


@miszczu90: Bardzo kiepsko. Ja się odpaliłem, bo widziałem tu sugestię, jakby to głównie służba zdrowia była temu winna.

Co do wieku emerytalnego, to jest to prawo odnoszące się do państwowej emerytury - i prawdopodobnie ten wiek wzrośnie, z powodów ekonomicznych. 75 lat to brzmi jakby trudno było dożyć, bo tyle jest life expectancy w
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: dlatego dawałem różne propozycje - np. żeby nie traktować emeryta jako jakiejś specjalnej osoby - bo takową się stajesz składając papiery w Zus - mało tego musisz się zwolnić w miejscu pracy i zatrudnić dnia następnego. To nie powinno tak wyglądać, po prostu przy spełnianiu warunków ( a nawet stawiałbym bardziej na cechy, o czym później ) - to po prostu by się dostawało pieniądze z zus i tyle, dziś
  • Odpowiedz
Społeczeństwo zapomina że emerytura powstała by ludzie niezdolni do pracy mogli godnie umrzeć. Ludzie spodziewający się że na emeryturze to oni dopiero zaczną życie i sobie odpoczną żyją w dużym błędzie
  • Odpowiedz