Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć, pewnej osobie z mojej rodziny pracodawca przez wiele lat liczył źle koszty uzyskania przychodu... Oznaczył osobę jako mieszkającą w miejscu pracy co nie było prawdą - a najlepsze osoba ta, składała deklarację na początku pracy o podwyższonych kosztach. Poprosiłem o korektę PIT-11 dla tej osoby. Pracodawca natomiast stwierdził, że sam mogę to uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Sam nie jestem turbo znawcą, lecz będę musiał tej osobie skorygować kilka lat. Czy pracodawca ma obowiązek nanosić korektę na dokumenty? Fajnie by było aby wysłał poprawione PIT - 11 ponownie i to za te wszystkie lata.

#pit #rozliczenie #podatki #pytanie #praca #prawo #urzadskarbowy #rachunkowosc #finanse #poradyprawne



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim od chwili złożenia zeznania to podatnik (aka osoba z Twojej rodziny) odpowiada za podatek. Można uwzględnić samodzielnie w zeznaniu rocznym, a zaznania można korygować do 5 lat wstecz. Pracodawca może wystawić korektę PIT 11, ale nie wiem czy ma taki obowiązek.
  • Odpowiedz
Pracodawca może wystawić korektę PIT 11, ale nie wiem czy ma taki obowiązek.


@xentropia: W tej sytuacji - nie musi.

@mirko_anonim Za 2023 składasz zeznanie z wyższym KUP, natomiast w poprzednich latach robisz korektę i jako powód korekty wpisujesz błędne dane na PIT-11 w związku z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim ale co pracodawca ma w tym picie poprawiać za poprzednie lata? PIT-11 jest zestawieniem faktycznie wypłaconego wynagrodzenia i odprowadzonych zaliczek. Jeśli uwzględnił za małe koszty uzyskania przychodu a co za tym idzie za wysokie zaliczki zostały odprowadzone to powinno się to skorygować w zeznaniu rocznym i to rzeczywiście jest odpowiedzialność podatnika.
  • Odpowiedz