Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

Dzisiaj się spotkałem z moim przedstawicielem władzy w sejmie, by zapytać co sądzi o tej szanownej ustawie. Przedstawiłem kuriozalne punkty z ustawy i przedstawiłem prostym sposobem o ile ceny mieszkań wzrosną oraz że wśród znajomych jak o tym usłyszeli cudownym programie powiedzieli cytuje: "o #!$%@? znowu beton w górę". Wynikla dyskusja. Na końcu tej dyskusji - padło pytanie "To jak mamy pomóc?" . Zaproponowałem powrót ulgi mieszkaniowej na pierwsze mieszkanie. Opowiedziała:


KURTYNA
  • 19
  • Odpowiedz
To jak mamy pomóc?


@ShiroUmizake: teraz to serio nic nie trzeba robić. A jak brakuje im kasy to kataster z różnymi progami tak aby pierwsze mieszkanie nic nie kosztowało a każde następne troszkę więcej. Nawet nie trzeba wymyślać koła na nowo wystarczy, że skopiuje się rozwiązania z cywilizowanych krajów.
  • Odpowiedz
  • 0
@acpiorundc: Nie przejdzie to. To są wyborcy. Znam sporo osób co ma 3-4 mieszkania w mieście po babciach/dziadkach itd. Ulga by pomogła, przykład:

Masz zdolność na 400 tysięcy ale otrzymasz ulgę bo to pierwsze mieszkanie , liczmy 20%. Dogadujesz się z bankiem , że ulga mieszkaniową przeznaczysz do nadpłaty kredytu (jak nie to komornik). Bank powiedzmy się zgadza i podwyższa zdolność. Przy tym żadnych dopłat do wkładu własnego. I nagle zdolność
  • Odpowiedz
Nie przejdzie to. To są wyborcy. Znam sporo osób co ma 3-4 mieszkania w mieście po babciach/dziadkach itd. Ulga by pomogła, przykład:


@ShiroUmizake: w każdym cywilizowanym kraju jest kataster. U nas będzie prędzej czy później a im później tym gorzej. A wbrew pozorom jest ok. ~ 1 mln ludzi co wynajmują mieszkanie. A reszta ma albo swoje albo najmuje od nich. Robi się powoli kasta "renty" i reszty. Dlatego prędzej czy
  • Odpowiedz
Pytanie jak jest duza grupa wyborcza co posiada wiecej niz 1


@ShiroUmizake: Mamy ~29mln wyborców z czego 1 mln posiada przynajmniej 1 nieruchomość na wynajem. Jakbyśmy z tego wyłączyli pierwsze 3 mieszkania. To pewnie będzie to dużo mniej. Jest dużo osób co ma max 1-2 mieszkanie na wynajem a potem mamy trochę osób co ma 10 i więcej. Dlatego kataster musiałby być w formie takiej, że do 3 mieszkań nie płacisz
  • Odpowiedz
  • 0
@acpiorundc: Hmm. Wątpie by to naprawiło rynek. Szybciej byłbym o podatek kastralny od drugiej nieruchomości - płaconej podczas kupna przez osobę kupującą. Oczywiście progresywny. Takiego kosztu nie przerzucisz na najemcę, bo potrzebujesz gotówki teraz. Kastralny przy tak niewielkim procencie wynajmowanych mieszkań mógłby zostać przerzucony na najemcę.
  • Odpowiedz
Hmm. Wątpie by to naprawiło rynek. Szybciej byłbym o podatek kastralny od drugiej nieruchomości - płaconej podczas kupna przez osobę kupującą. Oczywiście progresywny. Takiego kosztu nie przerzucisz na najemcę, bo potrzebujesz gotówki teraz. Kastralny przy tak niewielkim procencie wynajmowanych mieszkań mógłby zostać przerzucony na najemcę.


@ShiroUmizake: podatek katastralny jednak musi być wprowadzony od posiadanej rzeczy pierwszej potrzeby. Przykład centrum Warszawy 50m2 koszt utrzymania takiego mieszkania to 500 zł na mc. Wynajęcie
  • Odpowiedz
Chyba trochę umarł.


@ShiroUmizake: konsultacje społeczne sa pewnie będą trwać 30 dni. Co ciekawe przy kredycie 0% zminiejszyli czas konsultacji społecznych z 30 do 14 bo "trzeba szybko działać".
  • Odpowiedz
Moja teoria jest ze nie chca by weszly dwa naraz. Inaczej mowiac dac jeszcze karte wyjscia dla fliperow.


@ShiroUmizake: właśnie podobnie myślałem. Na dniach będą pokazane majątki polityków zgromadzone na koniec roku. Dowiemy się czy już wychodzili przy BK2% czy jeszcze nie.
  • Odpowiedz