Wpis z mikrobloga

Pamiętacie klasyczną scenę z Milczenia Owiec, gdzie Lecter opowiada Starling o posiłku ze swojej ofiary? Coś w stylu „Zjadłem jego wątrobę z fasolką, popijając zacnym Chianti”. Zanim przejdę do rzeczy, to w sumie warto też wspomnieć o małym fakcie. W każdej polskiej wersji językowej tego filmu spotykałam się z określeniem ‚fasolka’, ale zrobiłam mały research, ponieważ w wersji oryginalnej użyto określenia ‚fava beans’ i nie byłam pewna co to za rodzaj fasoli. Wychodzi na to, że Lecter wcale nie mówił o fasolce, tylko o innym rodzaju rośliny strączkowej, a dokładniej to coś pomiędzy bobem a młodą soją (edamame). Zapewne wcale Was to nie obchodzi, ale musiałam się tym podzielić. A teraz do rzeczy.

Wyczytałam, że prócz połączenia odpowiednio smaków, ten fragment ma też drugie dno. Mianowicie, osoby, które stosują leki antydepresyjne znane jako Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs), nie mogą spożywać pewnych produktów spożywczych. Na liście znajdziemy między innymi fava beans, chianti i wątróbkę. Wspominam o tym, ponieważ taki lek miał stosować Lecter. Jeżeli dalej nie wiecie do czego dążę, to już śpieszę z wyjaśnieniem. Gdyby Lecter rzeczywiście stosował MAOIs, nie mógłby zjeść takiej potrawy, ponieważ mogłoby skończyć się to dla niego fatalnie. Wychodzi na to, że Lecter chciał zasugerować Starling, że nie bierze leków, które brać powinien.

Zaskoczeni?


Żródło
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #gotujzwykopem #film #psychiatria #medycyna #farmacja #ciekawostkifilmowe
SaintWykopek - >Pamiętacie klasyczną scenę z Milczenia Owiec, gdzie Lecter opowiada S...

źródło: comment_1669529928yxurI7xjPEC2iLda4RE9zr

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@zeek: nie nie byczku, taki ktoś jak hannibal nie był zwykłym #!$%@? ;) to co napisał OP to taka wisienka na torcie tej roli, smaczek który trudno wyłapać ale pokazuje jeszcze bardziej jego chory umysł lecz poukładany w pewnych sferach
  • Odpowiedz
(Tłumaczenie automatyczne)
Spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość tyraminy może wywołać reakcję, która może mieć poważne konsekwencje.[14] Pacjenci powinni wiedzieć, że poziom tyraminy może wzrosnąć wraz z dojrzewaniem żywności; należy ich zachęcać do spożywania świeżej żywności zamiast resztek lub jedzenia przygotowanego kilka godzin wcześniej. Przykładami wysokiego poziomu tyraminy w żywności są rodzaje ryb i rodzaje mięsa, w tym kiełbasa, indyk, wątroba i salami. Ponadto niektóre owoce mogą zawierać tyraminę, np. przejrzałe owoce, awokado,
  • Odpowiedz
@SaintWykopek: To nie jest czasem bzdura pokroju wiedzabezuzyteczna.pl? Jak opitoli fasolkę po bretońsku, popije winiaczem z domowego gąsiora i zeżre pasztet to nagle nic mu się nie dzieje? Chodzi mi o tak dokładne wskazanie produktów, jeśli już to raczej by chodziło o wszelkie strączkowe i alkohol. No i wątróbka bo może coś tam zawierać
  • Odpowiedz
@zeek: Nie miał, bo to interakcja powołuje nadciśnienie. Jak olewasz nadciśnienie to w najlepszym wypadku kończysz z zawałem/udarem, w najgorszym zdychasz miesiącami np. na niewydolność nerek.

@johnkashtan: Nie jest. Rozchodzi się o tyraminę. ;)
  • Odpowiedz
@Jowo: Wg wiki bobik to tylko odmiana bobu, tak jak masz różne odmiany ziemniaków czy jabłek.

Wyka bób, bób[4][5][6] (Vicia faba L.) – gatunek jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Obecnie nie występuje już w stanie dzikim i nie jest znane miejsce jego pochodzenia. Jest powszechnie uprawiany jako warzywo[7]. Ma jedną odmianę – bobik (V. faba var. equina. syn. V. faba var. minor),


I angielski ekwiwalent

Vicia faba, commonly known
  • Odpowiedz
@Cyngieldup troche bez sensu, bo inhibitory MAOI podbijają neuroprzekaźniki takie jak dopamina czy serotonina, jakby tego nie brał to by leżał jak kłoda bez sił do działania. Jeśli potrzebowal tego typu leku.
  • Odpowiedz