Wpis z mikrobloga

Siema
Postawiłem sobie nextcloud na domowym mikrokompie.
Założyłem konto na no-ip, przekierowałem domenę. spoko jest dostęp z neta.
Czy macie pomysł jak zrobić aby urządzenia gdy są w tej samej sieci (domowej) nie pchały całego ruchu przez internet/domenę, tylko korzystaly z bezpośredniego połączenia wew sieci domowej?
router funbox orange
#linux #siecikomputerowe #dns #nextcloud
  • 15
Siema

Postawiłem sobie nextcloud na domowym mikrokompie.

Założyłem konto na no-ip, przekierowałem domenę. spoko jest dostęp z neta.

Czy macie pomysł jak zrobić aby urządzenia gdy są w tej samej sieci (domowej) nie pchały całego ruchu przez internet/domenę, tylko korzystaly z bezpośredniego połączenia wew sieci domowej?

router funbox orange


@jar-mitryn: Ustawienie na routerze wpisu do DNS: twój adres no ip -> lokalny ip albo reguła w FW by pakiety na public
@jar-mitryn: ja co prawda jestem za NATem z włączonym DMZ za właśnie Funboxem, ale moim routerem jest Mikrotik i pingując swoje zewnętrzne ip mam ping jakbym właśnie pingował po lanie :P
@jar-mitryn: Da się zrobić, dosyć prosto. Postaw sobie lokalny serwer DNS i skonfiguruj tak, by rozgłaszał domenę z lokalnym (wewnętrznym) IP.
U mnie na routerze w ustawieniach dhcp można dodatkowo ustawić by również przydzielał serwery dns, więc tam wskazuję ip serwera dns, przez co na urządzeniach zewnętrznych nie muszę nic ustawiać - wystarczy że się połączą z routerem.
@doddy: no w zrobieniu tego co powiedziałeś. Chętnie się nauczę. Dawaj link ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Edit:
A czekaj, tu piszesz o DNS, czyli twoja odpowiedź nie ma sensu jeszcze bardziej. Przeczytaj wątek , nie o takie rozwiązanie chodzi