Wpis z mikrobloga

Pamiętacie lekcje historii na których uczyliśmy się jak Polska była rozpi*rdalana przez różne przywileje nadawane szlachcie, zawsze się zastanawiałem jak królowie z całym rządem i doradcami mogą być tak głupi i krótkowzroczni. Myślałem, że po prostu królowie ignorowali doradców tylko po to żeby utrzymać się przy władzy, i że jak by ci ludzie mieli jakąś podstawową wiedzę o ekonomii to przecież to by się nie wydarzyło... Życie zweryfikowało moje poglądy xD

#nieruchomosci #historia #ekonomia #gospodarka
GrimesZbrodniarz - Pamiętacie lekcje historii na których uczyliśmy się jak Polska był...

źródło: Tyszowiecka_Confederation_1655

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@GrimesZbrodniarz: rozbiory były dzięki polskiej szlachcie i magnaterii. Statystyczny chłop miał w nosie czy Rzeczpospilita istnieje czy nie. Tak samo teraz będzie w razie W. Jedynie granice mogą zablokować. Wcielanie siłą do wojska raczej armii z wysokimi moralami się nie buduje i nikt nie będzie ginął za majątki polityków, i wszelkiej maści lobbystów.
  • Odpowiedz
@wzdryngiwacz:

Statystyczny chłop miał w nosie czy Rzeczpospilita istnieje czy nie.


Sama prawda, jeśli walki nie odbywały się na terenie gdzie chłopi mieszkali albo gdzieś w okolicy to nawet nie wiedzieli komu płacą podatki xD W ciągu życia chłop pańszczyźniany mógł placić podatek Niemcom, Polakom i Czechom nie mając pojęcia o tym, że jego "właściciel" się zmienił bo tyrał tak samo cały czas.
  • Odpowiedz
@GrimesZbrodniarz: z tego co kojarze, to przywilije szlacheckie i liberum veto to jakis totalny mit, xD a szlachta byla po prostu totalnie zadłużona i to byla kwestia czasu, dlatego doszlo do rozbioru, skoro i tak mieli kupione ich wszystkie dlugi
  • Odpowiedz
to nawet nie wiedzieli komu płacą podatki


@GrimesZbrodniarz: całkowita nieprawda

chłopi w zasadzie nie płacili podatków, byli zmuszeni rozliczać się za pomocą pracy, a kto jest ich "panem dobrodziejem" na którego tyrają przez całe życie doskonale wiedzieli

generalnie gospodarka pieniężna była na skrajnie prymitywnym poziomie, a już szczególnie na wsi w I RP
  • Odpowiedz
@GrimesZbrodniarz: W ogóle porównanie tego jak I RP upadała dekadami coraz bardziej bo trzymajacy kapitał woleli zdechnąć razem z całym społeczeństwem (i zdechli) niż zrezygnować z części swoich i tak gigantycznych przywilejów powinno być mocniej ciśnięte w kampanii przeciwko bk0, bo to porównanie jest trafne i obrazowe.
  • Odpowiedz
@wzdryngiwacz: dajcie mi liste lokalizacji majątków tych wszystkich śmieci politycznych i reszty układu to jak mnie siła do czołgu wsadzą albo dadzą javelina to bede #!$%@?ł w te stodoły jak w battlefieldzie
  • Odpowiedz
@radek-kedar: W sytuacji gdy państwa z nami sąsiadujące, nasi zaborcy, w XVIII weku mogły wystawiać profesjonalne armie po kilkaset tysięcy, a RP mogła liczyć na kilkadziesiąt tysięcy i może pospolite ruszenie, to niewyszkoleni chłopi w armii nie robiliby dużej różnicy.
  • Odpowiedz
nikt nie będzie ginął za majątki polityków, i wszelkiej maści lobbystów


@wzdryngiwacz: Za to nie ale za to żeby nie skrzywdzili ci żony, córki albo matki to już tak. Oczywiście krzywdzić będzie nie "wróg" tylko politycy za pośrednictwem organów wykonawczych. Na Volkslistę (a zarazem zapisać się do woja) ludzie wpisywali się "dobrowolnie" bo przecież mogli zrezygnować i liczyć się z konsekwencjami...
  • Odpowiedz
@radek-kedar bzdura. Realnie pańszczyznę zniósl zaborca Austriacki po dymach związanych z wiosną ludów, w zaborze pruskim było to kilkuetapowo a ostatnia pańszczyznę zniósl car po powstaniu
  • Odpowiedz
@Klepajro: bzdura, gdyby nam nie ukradli państwa, to zadziałałyby artykuły konstytucji, które były już uchwalone. Żadnej zasługi zaborców tu nie ma, przez ich imperialistyczne działania proces ten został tylko o kilkadziesiąt lat opóźniony
  • Odpowiedz
@witajswiecie:

chłopi w zasadzie nie płacili podatków, byli zmuszeni rozliczać się za pomocą pracy, a kto jest ich "panem dobrodziejem" na którego tyrają przez całe życie doskonale wiedzieli


Mi bardziej chodziło o to jakie tereny w danym czasie przynależały do jakiego kraju. O tym jaki szlachcic jest ich panem wiedzieli, bo bez jego zgody nie mogli się nawet przeprowadzić. Nie żeby ich panowie im na to pozwalali, w końcu chłopi dla
  • Odpowiedz