Wpis z mikrobloga

Przemyślenia przy okazji poniedziałowego zaćmienia Słońca.

Matematyka w służbie Astronomii potrafi nam dać bardzo dokładny czas przewidywanego zaćmienia. Wiedzieli to już starożytni Egipcjanie, ale nieliczni, elity, kapłani. Hermetyczna wiedza to potęga, używana za dawnych czasów w celach kontroli społeczeństwa przy pomocy strachu. Mechanizm prosty jak budowa cepa:
Przewidujesz zaćmienie Słońca.
Wmawiasz ludziom, że to ich wina, bo: za wolno pracowali, za mało składali ofiar, za dużo śmiecili (niepotrzebne skreślić).
Czekasz aż nadejdzie zaćmienie.
Popłoch niesamowity i cyk piramida ukończona 10 lat przed terminem :)

A teraz wyobraźmy sobie (czysto teoretycznie), że zmiany klimatyczne dzieją się niezależnie od naszej działalności. Cykle aktywności Słońca, aktywność wulkaniczna, precesja osi Ziemii, rozwój przeróżnych organizmów na naszej Planecie.
Ba! Przyglądając się bąbelkom powietrza uwięzionych w czapach lodowych na biegunach dzięki głębokim odwiertom można całkiem precyzyjnie określić, że epizody ocieplenia miały miejsce wiele razy na długo przed tym jak wyszliśmy z jaskiń.
Może i zabrzmi to niewierygodnie, ale:
Historia lubi się powtarzać. Czasy się zmieniły, ale metody dziwnie znajome. Tylko kapłani Faraona nieco przefarbowani :)

Fot. Red Bull Air Racing, 08/04/2024 Texas
#zacmienie #propaganda #matrix #astronomia #zmianyklimatu
LeeBee - Przemyślenia przy okazji poniedziałowego zaćmienia Słońca.

Matematyka w słu...

źródło: solareclipse

Pobierz
  • 11
@LeeBee: ale w starożytności nie dało się przewidzieć precyzyjnie zaćmień słońca. Robimy to dopiero od kilkuset lat.

Klimat co prawda w przeszło się zmieniał, ale na przestrzeni milionów, a nie stu lat.
  • 0
@Antybristler: Czy Egipcjanie starozytni nie było wstanie przewidzieć zaćmień - to bym polemizował.
Jeśli warunki się zmieniają na przestrzeni dziesiątek czy setek lat to mówimy raczej o anomalii a nie zmianie klimatu.
  • 0
@Promozet1: A czyż to nie przeczy definicji klimatu? Gdzie brane są warunki atmosferyczne na danym obszarze na przestrzeni dziesiątek czy setek tysięcy lat? A my tu próbujemy nazywać zmianami klimatycznymi procesy występujące w ciągu ostatnich niecałych 200 lat.
Ponadto w prawdziwym języku naukowym nie istnieją pewniki. A wszelkie teorie są bez końca weryfikowane.
Sformułowania typu: 'wydaje się' 'dane wskazują na' itd. powinny być powszechne. Sam się stosowałem do tej zasady pisząc
  • 0
@Promozet1: Nie mam. Ja tylko zaznaczam, że problem tkwi w tym że jesteśmy niejako obserwatorami wewnątrz zjawiska i nie do końca da się ocenić jego przebieg jak i przewidzieć przyszłe skutki dopóki zmiany się nie dokonają.

Powtórzę jeszcze raz:
Z jednej strony jasna definicja, że klimat rozpatruje się w skali setek tysięcy lat.
A z drugiej bicie na alarm, bo zaszła anomalia i mamy odchyłkę od trendu.
Nazywanie tego zmianami klimatycznymi
@LeeBee Jednocześnie podwazasz wszystkie dziedziny naukowe gdyż wyniki badań i wnioski są ściśle związane ze źródłem ich finansowanie. Absurd.
Sprowadzasz cały temat do anomalii i zakładasz że inni też są tacy prymitywni. Odpuść.