Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (954)

Rosja
Konflikt na pełną skalę w Europie nie jest już fantazją, dlatego Europejczycy muszą znaleźć nowe sposoby finansowania przygotowań do potencjalnie szerszej wojny na kontynencie. Komentarze Borrella pojawiły się po tym, jak kilku europejskich przywódców wojskowych i politycznych ostrzegła niedawno, że Rosja może potencjalnie wywołać konflikt z NATO w nadchodzącej dekadzie. Dodał, że Rosja grozi Europie wojną na Ukrainie i atakami hybrydowymi na kraje UE. „To ( wojna ) nie rozpocznie się jutro, ale nie możemy zaprzeczać rzeczywistości” – stwierdził Borrell w swoich najbardziej szczerych komentarzach jak dotąd. Wezwał do znalezienia nowych sposobów zwiększenia inwestycji w obronność.
Źródło

Ukraina
Polska planuje anulować płatności dla ukraińskich uchodźców: co może się zmienić od 1 lipca. Nowy projekt ustawy przewiduje: rezygnacja z jednorazowej pomocy pieniężnej dla nowo przybyłych uchodźców w wysokości 300 zł (2945 hrywien); zmiana systemu płatności za zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodkach zbiorowych. Uchodźcy mogą zostać zobowiązani do opłacania pobytu ze świadczeń w ramach programu „800+”; zakończenie obsługi fotografowania podczas przetwarzania dokumentów; odwołanie programu „40+” dla właścicieli domów, którzy bezpłatnie udzielili schronienia do 10 uchodźcom z Ukrainy w swoich domach. Jednocześnie zachowanych zostanie szereg dotychczasowych mechanizmów pomocy uchodźcom ukraińskim
Źródło

Fiński nadawca Yle przeprowadził ankietę wśród fińskich parlamentarzystów, czy popierają wysłanie wojsk z krajów UE na Ukrainę, ale większość była temu przeciwna. W sumie w ankiecie Yle wzięło udział 103 z 200 posłów. Tylko 11 ustawodawców poparło wysłanie żołnierzy z krajów UE na pomoc Ukrainie, jeśli znajdzie się ona na krawędzi porażki militarnej. Przeciwko temu pomysłowi opowiedziało się ponad 50 parlamentarzystów, a ponad 40 nie określiło swojego stanowiska. Wielu parlamentarzystów obawia się, że obecność wojskowa krajów UE może doprowadzić do eskalacji sytuacji i rozszerzenia wojny.
Źródło

W Charkowie zaplanowane przerwy w dostawie prądu zostały skrócone do trzech godzin. Na harmonogramie wskazano osiedla, ulice, sześć linii rozłączeń oraz odstępy czasowe. Z dokumentu wynika, że ​​przerwy w dostawie prądu będą trwały 3 godziny (wcześniej było to 7 godzin). Oblenergo przypomina, że ​​możliwe są odstępstwa od harmonogramu. 22 marca obiekty energetyczne w Charkowie zostały poddane zmasowanemu atakowi rakietowemu. Ze względu na zniszczenie infrastruktury miasto jest zasilane przez inne regiony.
Źródło

Białoruś
Jak donosi "Nasza Niwa", po tym, jak Polska, a następnie Łotwa i Litwa uszczelniły kontrolę nad przepływem towarów objętych sankcjami, dostarczanie luksusowych samochodów z Europy na Białoruś i do Rosji stało się znacznie trudniejsze. Jednak, jak w większości takich przypadków, handlarze znaleźli obejście.
Źródło

Litwa
Jak wynika z komunikatu ministerstwa, Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM) powołuje Radę ds. Obrony Cybernetycznej Litewskich Sił Zbrojnych. W zeszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM) podjęło decyzję o utworzeniu w Litewskich Siłach Zbrojnych jednostki strukturalnej – Rady ds. Obrony Cybernetyki, która będzie stała na straży cyberobrony. . Do jego zadań będzie także należało prowadzenie operacji cybernetycznych oraz zarządzanie i cyberobrona stacjonarnymi, przenośnymi i mobilnymi systemami i sieciami łączności i informacji systemu obrony narodowej. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa będzie w dalszym ciągu pełnić swoje funkcje w litewskiej cyberprzestrzeni.
Źródło

Łotwa
Po raz pierwszy na Łotwie wodór będzie produkowany na skalę przemysłową. Do 2029 roku planowana jest budowa fabryki wodoru w porcie Lipawa, która będzie w stanie wyprodukować około 150 tys. ton wodoru rocznie – tak przewiduje umowa zawarta pomiędzy administracją Liepāja SSE a spółką „CIS Liepāja „. W procesie produkcyjnym planuje się wykorzystanie energii z planowanych farm wiatrowych na Bałtyku, natomiast wytworzony wodór będzie w większości eksportowany do krajów Unii Europejskiej (UE).
Źródło

Estonia
Rosyjskojęzyczne media w Estonii potrzebują długoterminowego planu wsparcia, a także finansowania rządowego, powiedział we wtorek Toomas Tiivel, dyrektor generalny Postimees Grupp. W tym roku dla prywatnych firm medialnych przeznaczono 1 milion euro.
Źródło

Polecam:
"Usunięcie anarchii ze stosunków międzynarodowych nie może nastąpić na drodze zobowiązań i umów między państwami suwerennymi. Podobne umowy zachowywane są tak długo, jak długo istnieje realny układ sił w chwili ich zawierania. Lecz takim układom nie przysługuje trwałość. Natomiast gdy ulegają one zmianie, moc obowiązująca traktatów opiera się już tylko na wierności danemu słowu.

Komentarz tygodnia
Wierność danemu słowu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja