Wpis z mikrobloga

Chciałem sobie zrobić dobrze i powiesić TV w sypialni na ścianie. Zacząłem wiercić dziury na głębokość 7cm zgodnie z instrukcją, ale oczywiście przy pierwszej górnej dziurze trafiłem na drut. Wiem, że to drut bo nie mogę wejść głębiej+ rozgrzewa się do czerwonego koloru i śmierdzi jak dłużej wierce w tym miejscu.

Pytanie do bardziej doświadczonych:
1. Czy duże jest prawdopodobieństwo że ten drut idzie poziomo? Wydaje mi się że kolejna skrajną dziura również ma drut na tej wysokości.
2. Czy są jakieś standardy układanka drutu i teraz mógłbym odmierzyć sobie od tej.dziury np 5cm obok o tam na pewnie nie będzie druta?
3. Co zrobić z aktualnymi dziurami? Jeśli muszę się przesunąć to pozostałe dziury nie będą pasować :/ najpierw muszę przywrócić ścianę do pierwotnego stanu, a potem znowu zrobić dziury, modląc się żeby nie trafić w drut?
Help!

#remontujzwykopem #wykonczenia
MeksykEuropy - Chciałem sobie zrobić dobrze i powiesić TV w sypialni na ścianie. Zacz...

źródło: temp_file8614827576400246003

Pobierz
  • 18
@MeksykEuropy: Nikt ci tego nie wywrozy - przesun sie o kilka cm w pionie i w poziomie jednoczesnie i powinno byc spoko. W zaleznosci ile tego otworu (z drutem) juz wywierciles mozna dac krotszy dybel i powinno tez wisiec jesli pozostale sa normalnie.

A obecne dziury zatrzyj papierem sciernym, poloz gladz szpachlowa (pewnie kilka razy bo bedzie na poczatku wpadac do srodka a musi byc na gladko), jak wyschnie to zeszlifuj
@MeksykEuropy: tyle, że jeśli to drut zbrojeniowy, a blok jest stary, to istnieje prawdopodobieństwo, że drut spadnie i #!$%@? będzie, a nie dziura ;) Miałem taką sytuację w bloku z wielkiej płyty. Wywierciłem ładną dziureczkę, wyciągam wiertło i słyszę takie puknięcie. No i kicha. Zapewne od wibracji, wiercone z udarem.
+ rozgrzewa się do czerwonego koloru i śmierdzi jak dłużej wierce w tym miejscu.


@MeksykEuropy: brzmi jak totalnie stępione wiertło, które obecnie wywierci dziurę najwyżej w plastelinie. Idź do sklepu, kup nowe, z tych droższych, markowych i spróbuj nowym. Możesz spróbować też najpierw pociągnąć wiertłem do metalu z wyłączonym udarem, ale po takiej operacji to wiertło też będzie do wyrzucenia.
A na przyszłość do takich operacji zaopatrz się w młotowiertarkę.
@Jarek_P: Przecież młotowiertarka mu nic nie da na druty. Widiowe końcówki są tępe, a w tanim wietrle to po kontakcie z drutem się mogą wyłamać. Po co w ogóle męczyć wiertło do betonu na stali skoro można dowiercić się do druta, oczyścić dziurę, przejechać przez drut zwykłym wiertłem do metalu i ewentualnie dalej w beton, jeśli jeszcze brakuje głębokości...
@Jarek_P mam. I wiertła z krzyżową widią też mam. Jak musiałem do stropu coś przykręcić na kołkach 16mm to choćby stały srały, nie miało sensu pchać się z młotem w drut który ma 4cm grubości.
Może na jakieś gówniane przegnite druty z wielkiej płyty to zadziała, ale tępym wiertłem widiowym nie ma w ogóle co podchodzić do stali. Spróbuj choćby blachę 1cm tak przewiercić...
@MeksykEuropy wierć resztę pod kątem. Najpierw mniejszą średnicą a później popraw. Jeśli nadal trafisz na przeszkodę to wtedy będziesz się martwił. Szkoda życia żeby za długo się z jednym uchwytem gimnastykować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie miało sensu pchać się z młotem w drut który ma 4cm grubości.


@pietryna123: no przepraszam, jeśli mieszkasz w bunkrze czy pod mostem i masz ściany/sufit zbrojone takimi prętami, to jasna sprawa. Typowa wielka płyta czy strop monolit to są jednak pręty w porywach do fi12 i poza rzadkimi przypadkami trafienia centralnie w oś pręta zwykle się ich nawet przy wierceniu nie zauważa, ot przez chwilę wolniej idzie i wiertło się