Wpis z mikrobloga

Widzę wpisy na tagu IT, że ktoś nie dostał pracy przez jakąś Julkę z HR, która nic nie umie. Pomimo, że technicznie ktoś daje radę. Od jakiegoś czasu właśnie rekrutuję technicznie i szczerze powiedziawszy to ja sam odrzucam też ludzi. Naprawdę regularnie zdarza się, że ktoś np. ma 10 lat expa przechodzi technicznie a z miękkimi skilliami nie daje sobie rady. Wychodzą takie kwiatki jak chamskość czy bycie bucem. Zastanówcie też się nad pytaniami jakie zadajecie. Nierzadko z nich wychodzi, że nie umiecie na dany poziom na jaki startujecie przez co odrzucani jesteście. Poszukajcie sobie w necie ogólnych pytań dot. miękkich skilli. Przygotujcie pytania jak i dobre odpowiedzi. Teraz gdy jest zdecydowanie więcej kandydatów więcej skupia się tez na miękkich skillach aby dopasować daną osobę do organizacji. 20-30% ludzi właśnie w ten sposób odpada.

#pracait #praca #programowanie #programista15k #programista25k
  • 30
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Kiedyś z HRówką się kłóciłem, bo ona miała w wymaganiach 4G, a ja w CV miałem wpisane LTE. Inną popieprzyłem do jej przełożonej na LI i jednak do mnie zadzwoniła.

@Milo900: Ja jestem idealnym przykładem bycia bucem. Poczytaj moje wpisy.
  • Odpowiedz
  • 3
podaj jakis przykład bycia bucem, albo że ktoś nie umiał w miękkie skile


@Milo900: np. na pytanie jakie miałeś sytuacje konfliktowe. Niektórzy nieźle wypadają tutaj. Inni zaczynają wylewać różnorakie problemy często źle świadczące o osobie, która się rekrutuje. Często tu wychodzą jacyś frustraci życiowi.

bo ona miała w wymaganiach 4G, a ja w CV miałem wpisane LTE


@groman43: może była zdesperowana :P albo nie uznała tej uwagi jako "problem ze
  • Odpowiedz
  • 2
niekoniecznie to znaczy, że taka osoba jest taka, z drugiej strony ktoś inny może udawać przyjacielskiego


@Icouldbeyourmom: oczywiście, że masz rację. Masz 1-2h max na podjęcie decyzji w tym czasie masz rozmowę techniczną + miękką. Jak dana osoba okaże się słabym kandydatem to po okresie próbnym nie przedłużą jej umowy. Natomiast tutaj w kilku miejscach źle wypadali kandydaci.

Tak tylko piszę na tagu aby ludzie trochę skupili się nad tym co
  • Odpowiedz
na pytanie jakie miałeś sytuacje konfliktowe. Niektórzy nieźle wypadają tutaj.


@acpiorundc:

podasz jakieś konkretne przykłady sytuacji? Zastanawiam się nad tym, bo ja stosunkowo mam wczesny etap kariery i raczej nigdy jeszcze nie miałem żadnych takich konfliktowych sytuacji w pracy, co do zasady bardziej stosuje mindset skupienia się na problemie i pomagania w jego rozwiązaniu, ale zastanawiam się czy w twoim pytaniu nie ma jakiegoś haczyka w stylu "nie miał konfliktowych sytuacji?
  • Odpowiedz
@acpiorundc: zgadzam się, mocne 70% kandydatów na rynku nie nadaje się do niczego - długi staż nie powinien zresztą dziwić. Po X latach, szczególnie w jednej firmie, stajesz się specem od projektu A w jakimś konkretnym wykorzystaniu technologii B

@Milo900 u mnie kiedyś gość zapytany jak sobie radzi ze swoją największą wadą powiedział że nie ma wad i nie musi sobie z niczym radzić

@Need jest całkiem ok powiedzieć że nie
  • Odpowiedz
Zastanówcie też się nad pytaniami jakie zadajecie. Nierzadko z nich wychodzi


@acpiorundc: podaj przykład takiego pytania - kiedy byś uznał że kandydat nadaje się na mida a nie seniora?

podaj jakis przykład bycia bucem


@Milo900: czytając wpisy i komentarze na wykopie, mam wrażenie że wlasnie jakieś 30% ludzi ma poważny problem z oceną i stosowaniem właściwej formy komunikacji. Poczytaj sobie komentarze tutaj
https://wykop.pl/link/7404577/giftpol-ma-godnego-nastepce-ja-mam-dluzej-firme-jak-ty-masz-lat-zycia
Całkiem sporo ludzi popiera janusza, ignorując formę
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Miekkie skille xD. Gościu, od dziecka każdy wykorzystuje język żeby porozumiewać się z innymi ludźmi. W szkole czy na studiach uczysz się też jak współpracować z innymi (jeśli nie miałeś takich sytuacji na co dzień choćby na podwórku). Idąc do stoiska z warzywami na bazarku prowadzisz interakcje z ludźmi.

Logiczne, że nie chcę robić za sprzedawcę, psychologa, motywatora jak aplikuje na inżyniera oprogramowania. Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji gdzie ktoś
  • Odpowiedz
@AnonimoweLwiatko: Właśnie to co napisałeś wpasowuje się w definicję osoby, z którą ludzie nie chcą pracować. Na pewnym poziomie praca nie polega na klepaniu taskow na akord ale na współpracy. Nie wyobrażam sobie jak można nie komunikować się z ludźmi. Idealny przykład polskiego seniora, którego seniority mierzone jest ilością dodanych endpointow.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: regularnie to zdarza się że ktoś z 10 lat expa nie przechodzi części technicznej bo okazuje się że nie umie kodować. I to nawet nie chodzi o jakąś niesamowitą algorytmike tylko napisanie kodu niemalże na poziomie fizzbuzz ale tak aby było czytelnie i z sensem.
  • Odpowiedz
u mnie kiedyś gość zapytany jak sobie radzi ze swoją największą wadą powiedział że nie ma wad i nie musi sobie z niczym radzić


@conamirko: Wręcz klasyka pseudoHR-u - jaka jest Twoja największa wada xD Coś na poziomie gdzie się widzisz za 5 lat albo jakim zwierzęciem chciałbyś być? ( ͡° ͜ʖ ͡°)Mam nadzieję że to nie Ty zadałeś to pytanie, bo to by źle o Tobie
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: wstawaj zesrałeś się ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie "jaka jest twoja największa wada" tylko "jak sobie radzisz"

Oczywiście że ja zadaje takie pytania i jak na mnie trafisz to obyś umiał odpowiedzieć ʕʔ
  • Odpowiedz
@conamirko: @acpiorundc: A sprawdzacie świadectwo pracy osób które rekrutujesz ? Np ktoś miał by wpisane pracę rok w Niemczech czy w Czechach wpisane że pracował rok na jakimś stanowisku it ale nie ma świadectwa pracy bo zgubi a firma już nie jest na rynku czy w takiej sytuacji nie sprawdzacie świadectwa pracy ?
  • Odpowiedz
  • 0
Np ktoś miał by wpisane pracę rok w Niemczech czy w Czechach wpisane że pracował rok na jakimś stanowisku it ale nie ma świadectwa pracy bo zgubi a firma już nie jest na rynku czy w takiej sytuacji nie sprawdzacie świadectwa pracy ?


@huron97: świadectwo pracy jest potrzebne gdy zatrudniasz kogoś na uop ( ale tylko po to aby policzyć e.w liczbę dni wolnych ) na B2B nie ma to znaczenia.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: @Milo900: Oj tak. Też prowadzę rozmowy techniczne od blisko 3 lat, przed moją częścią HR zadaje pytania miękkie typu jak reagujesz gdy ktoś prosi cię o pomoc podczas gdy jesteś bardzo zajęty - dostawałem odpowiedzi typu "to nie mój problem", "to ja jestem zatrudniany do programowania czy do niańczenia juniorów?".

Spotkaliśmy się z kwiatkami typu że kandydat chciał żebyśmy przeprowadzili z nim rozmowę kiedy on był w samochodzie w
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Chodzi mi o to czy jest sprawdzana dokładnie historia pracy pracownika ? i czy firmy przyjmują inną formę świadectwa pracy np: kartkę na której jest wypisane że pracowałeś rok na praktykach w firmie ?
  • Odpowiedz