Wpis z mikrobloga

#leasing #ryczalt #samochody #podatki #jdg #programista15k #ksiegowosc

Witam,
Jestem VATowcem na ryczałcie. Zastanawiam się nad wzięciem samochodu w leasing lub kupnem go za gotówkę. Auto kilkuletnie powiedzmy za 150k, które chciałbym po leasingu zostawić, ale jeszcze nie wiem na jaki czas(może rok/dwa). Jeśli chodzi o leasing to z tego co widziałem najkorzystniej wziąć taki z wykupem 1% (leasing na 3 lata) i nie księgować ostatniej faktury, czyli wykupić prywatnie? Chciałem porównać opłacalność obu opcji i wyglądało by to mniej więcej tak:
Leasing zakładam, ze najkorzystniejszy wychodzi przy 45% wkładu na początku i na 3 lata, wtedy koszt leasingu to około 8% (chyba nie da się mniej?) i na auto będę miał FV 23%.
Całkowity koszt samochodu z leasingiem dla samochodu za 150k wynosi więc 162k. W tym wypadku jest VATu około 30k, z czego mogę odpisać połowę (bo użytek mieszany), więc 15k. Za auto z kosztem leasingu zapłaciłem o 12k więcej w stosunku do zakupu za gotówkę i po uwzględnieniu tych odpisanych 15k z VATu jestem 3k na plus.
Tak jak wcześniej pisałem zakładam, że auto sprzedam jakiś rok/dwa po zakupie, więc przy sprzedaży zapłacę 3% podatku dochodowego (o ile zasady się do tej pory nie zmienią). Cena sprzedaży będzie powiedzmy na okrągło około 100k (pewnie poniżej, ale zaokrąglam), więc przyjmijmy że zapłacę wtedy 3k podatku. Akurat 3k bylem na plusie i teraz je zapłacę, więc wychodzę na 0.
Oczywiście z plusów leasingu to odliczanie kosztów serwisu/paliwa przez te 3 lata (bo oczywiście po wykupie prywatnym nie mogę już tego odliczać?). No i kolejny plus to taki, że nie płacę całej kwoty odrazu, więc może jakiś % z niezapłaconej kwoty urośnie (choćby na jakichś lokatach/obligacjach). Biorąc pod uwagę te dwa plusy zakładam, że jest do ugrania maksymalnie kilka tysięcy (nie jeżdzę dużo, wiec na paliwie aż tyle nie odpiszę).

Podsumowując koszty wychodzi to mniej więcej podobnie biorąc za gotówkę albo w leasing z delikatną przewagą leasingu, ale zakładając też że nic w prawie się nie zmieni i dalej będzie można po kilku latach sprzedać samochód z podatkiem tylko 3%. Raczej nie zakładam tutaj zmiany na korzyść podatnika, bo 3% to i tak nie wiele :)
Plusem zakupu za gotówkę może być też to, że mogę auto sprzedać np po roku od zakupu, a w czasie trwania leasingu jak chciałbym np ten leasing odstąpić to chyba musiałbym wystawić pełną FV 23% na odstępne (które było by duże w przypadku zakupu z początkowym wkładem 45%).
Dobrze rozumiem, czy coś źle policzyłem/pominąłem?
  • 24
via Wykop
  • 0
@supersucker: ok :D
@fat_american_kid: pytalem księgową i coś mówiła, że jakoś to auto wprowadza ale jako prywatne ale coś musi być wprowadzone i wydaje się, że ma to sens bo chyba coś powinno być udokumentowane, że jakiegoś auta jednak używasz
@OsSikorskiego: a na tych fakturach ten znajomy wpisuje rejestracje samochodu czy to ich nie interesowało?
a na tych fakturach ten znajomy wpisuje rejestracje samochodu


@zakr: nie wpisuje.

coś mówiła, że jakoś to auto wprowadza ale jako prywatne ale coś musi być wprowadzone


@zakr: gdybyś nie miał samochodu a korzystałbyś z samochodu np rodziców pożyczonego to masz inne limity przy wrzucaniu w koszty i musisz mieć jakąś umowę z nimi.
Ale jak wykorzystujesz prywatny w celach służbowych to nie wprowadzasz go do majątku firmy.