Wpis z mikrobloga

@mleczko-kokosowe: seliga to raz a dobrze powiedział. Jesteś seniorem, kiedy to do Ciebie jest kolejka ludzi z projektu chcących pogadać o jakimś rozwiązania (mają do Ciebie pytania, bo wiedzą, że znasz odpowiedź)

Nie ma czegoś takiego senior z 3 lata expa. U mnie w pierwszej pracy był seniorem małolat 23 lata na studiach jeszcze, ale wymiatał jak mało kto i wiedział qrfa wszystko. On miał 1.5 roku doświadczenia komercyjnego... I 10
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: chłopie ile Ty w IT robisz, że nie wiesz? Zawsze szukali i będą szukali tej samej osoby. Tej która dowozi. Ogarnie całościowo od początku do końca samodzielnie (zarządzi zespołem, podwykonawcą jak jest potrzeba), wezmie i dowiezie.

Ze biznes mówi chce to, a on mówi możesz to mieć za tyle i tyle. I jak biznes klepie to to jest wtedy i za tyle

Tacy ludzie zawsze zarabiali te słynne stawki w
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: może wtedy gdy bierzesz na siebie i rozwiązujesz cięższe zadania niż reszta zespołu? Może gdy w porównaniu z innymi na twoim stanowisku jesteś kompetentny, pytany o opinie/pomoc/zdanie? Pewnie kryteriów można stworzyć sporo
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: Jak jesteś seniorem to znaczy, że potrafisz sam dowozić skomplikowane funkcjonalności włącznie z ich projektowaniem w szczegółach. Miałeś do czynienia z sytuacjami, gdzie framework nie wystarcza, jakaś optymalizacja, przyjmowanie dużego ruchu i security. Tak ja to widzę.
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: bardziej to mix umiejętności miękkich i technicznych i znajomość swojej domeny, technologii, których używasz w projekcie oraz umiejętność adaptacji tzn. szybkiego uczenia się. Na rozmowach jestem oceniany między juniorem, a seniorem. Granica jest bardzo płynna
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: senior jak dostanie coś do zrobienia to idzie i robi, ewentualnie podzieli się z resztą jakie podejścia mu chodzą po głowie. Jak będzie coś do zrobienia większego to będzie w grupie ludzi, którzy mają wpływ na to jak rozwiązanie zostanie zaimplementowane. Jeśli chodzi o umiejętności miękkie to senior rozumie domenę, w której się porusza, a jak widzi braki w wymaganiach i nie ma komu tego oddelegować to pójdzie do biznesu
  • Odpowiedz
Generalnie niektóre opisy które tu padają pasują bardziej do tech leada albo czegoś podobnego.

Lead jest założenia osobą która ustala kierunek techniczny i do którego Ida inne osoby. Takich osób nie może być dużo w zespole bo zaczyna się wieczny konflikt.

Między midem a seniorem jest różnica w wynagrodzeniu i tylko tyle. Czasami jak ktoś chce za dużo pieniędzy to dają mu tytuł seniora żeby to usprawiedliwić.

Jak wpisze sobie w cv
  • Odpowiedz
Kiedyś myślałem że senior to osoba która zajmuje się juniorami. Ale nie bo teraz nie ma juniorow w zespołach. Teraz masz samych seniorów i może kilku midiw. Różnica między nimi jest w praktyce nieistniejąca
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: Tak jak pisze @programista15cm - jeśli do tej osoby uderzasz z pytaniem, gdy nikt w zespole nie ma odpowiedzi, albo masz jakieś zagadnienie z wieloma wątkami typu masz buga, ale zmiana wymagałaby czegoś w architekturze, a ta osoba ci jest w stanie to tak wytłumaczyć, że wiesz jak coś zrobić.
No i jak ci przy czymś pomaga, czy ma jakiś pomysł, to nie wyjeżdża "z górnego c" bo potrafi obronić
  • Odpowiedz
@mleczko-kokosowe: Senior to osoba ktorej mowisz "trzeba zrobic X" i ona to robi. Jestes w stanie jej powierzyc dowolny projekt i wiesz, ze go dowiezie i ze bedzie leadem dla pozostalych programistow. Mid to samodzielny klepacz taskow. Junior to ktos kogo trzeba trzymac za reke i uczyc roboty.

Wyzej jest Staff ktory zajmuje sie projektami miedzyzespolowymi i sam sobie szuka roboty.
  • Odpowiedz
@Strus:

Junior to ktos kogo trzeba trzymac za reke i uczyc roboty


#!$%@? ci sie ze stazysta, obecnie jest taka konkurencja, ze juniorzy to samodzielni pracownicy, tylko potrzebuja czasem #!$%@? na code review i naprowadzenia jak cos dobrze zrobic
  • Odpowiedz