Wpis z mikrobloga

To przykre z jakim oburzeniem i wręcz pogardą traktuje się tutaj pomysł socjalnego budownictwa. Jako główny argument podaje się nieopłacalność takich rozwiązań lub zajmowanie takich lokali przez ""patologię"" lub łapówkarzy. Tymczasem w Wiedniu ponad połowa mieszkańców mieszka w wybudowanych przez państwo mieszkaniach i płacą czynsze mniejsze niż w Warszawie czy Trójmieście przy 3-krotnie wyższych zarobkach, a Wiedeń cały czas zalicza się do top 3 miast na świecie o najlepszej jakości życia. Szwecja również rozwiązała problem mieszkaniowy stawiając w latach 60 i 70 ponad milion takich lokali przy czym Szwedów jest 4 razy mniej niż Polaków. Takie rozwiązania stosuje się od dziesiątek lat w krajach bardziej cywilizowanych niż Polska, a głosów sprzeciwu jest o wiele mniej. Ale nie, lepiej dalej bić kuca pod wolny rynek i bronić interesów deweloperów i banksterów bo bogatym nie może spaść włos z głowy XD Polak który nie miał tyle farta w życiu i nie urodził się w majętnej rodzinie i nie odziedziczy żadnej nieruchomości nie może mieć innej alternatywy niż zakredytowanie się na 30 lat a jak go nie stać to niech płaci 3/4 pensji za jakąś klitkę, a najlepiej to niech w ogóle #!$%@? na obrzeża. Realizując pomysły platformy czy konfederacji doganiamy tutaj poziomem absurdu sytuację w USA gdzie prawo lokatorskie nie istnieje, rentier może wyeksmitować lokatora w tydzień, a ceny nieruchomości i wynajmu są tak horrendalnie wysokie że wielu mieszkańców (pracujących podkreślam) mieszka w autach albo przyczepach.
#kanalzero #antykapitalizm #mieszkanie #bekazprawakow
  • 18
  • Odpowiedz
ale wiesz jak działa polskie państwo że wszystkim za co się bierze?


@ShpxLbh:

Jeżeli chodzi chociażby o czystość i bezpieczeństwo na ulicach to Polska wygląda lepiej niż sporo zachodnich krajów.
  • Odpowiedz
@Rainmaker97: myślę że problemem jest też to jak to jest komunikowane. Zazwyczaj to tak, że wychodzi ktoś z lewicy z hurraoptymistycznymi propozycjami typu "ustali się jakieś tam kryteria, a dopytywanie jakie to seksizm" (vide wczorajsza debata) albo "wybudujemy tyle mieszkań co w rok cały sektor budowlany w Polsce", kiedy jak na razie wszystkie takie próby kończyły się co najwyżej kompromitacją albo i się nie kończyły, bo się nawet nie zaczynały.

Co
  • Odpowiedz
ale wiesz jak działa polskie państwo że wszystkim za co się bierze?


@ShpxLbh: No akurat z budowaniem mieszkań i generalnie zapewnieniem miejsca do życia szło im znacznie lepiej, niż prywatnym deweloperom. Teraz mamy drożej i budowane bez ładu i infrastruktury. Gdzie te zalety, poza tym, że lepiej się teraz na tym zarabia?
  • Odpowiedz
@Rainmaker97: ja mysle, że to kwestia nazewnictwa. Mówienie, że to jest mieszkanie socjalne albo komunalne to od razu ludziom się zapala lampka ze na pewno patologia. Mysle ze wymyslenie na nowo okreslnia byloby dobre dla tego pomyslu. Już spółdzielcze lepiej brzmi albo miejskie
  • Odpowiedz
@Rainmaker97: Ja traktuję ten pomysł #!$%@? bo widzę jak wygląda w praktyce. W mojej okolicy pobudowali bloki socjalne. Mieszkają tam patusy które nie płacą rachunków, niszczą te mieszkania, niszczą okolicę, w szkole ich dzieci to totalna patola i ludzie z dziećmi uciekają do sąsiednich szkół. Wszystkie szkoły w okolicy przepełnione poza tą z patusami która ma braki i nie może nauczycielom godzin zapewnić więc protestują.
Super sprawa prawda?
  • Odpowiedz
@Rainmaker97 chłopie u mnie w mieście budują sporo komunalnych mieszkań. Problem jest taki ze żeby dostać takie mieszkanie trzeba spełniać kryteria dochodowe. Ktoś kto zarabia średnia krajowa nie załapie się na takie mieszkanie a cwaniaki które oficjalnie zarabiają minimalna dostają takie mieszkania a potem pod takimi blokami stoją auta za ponad 100 tys. Nikt mnie nigdy nie przekona do uczciwości rozdawnictwa takich mieszkań. Zreszta załóżmy ze wprowadzimy kryterium dochodowe do 5000 złotych.
  • Odpowiedz
  • 0
@finchharold: Jak ktoś zarabia średnią krajową to już stać go na wynajem w dowolnym mieście, chociaż z dużymi wyrzeczeniami. Nie mówię, że należy wtedy olać takie osoby, ale w Polsce 4 miliony ludzi zarabia minimalną - powodzenia z utrzymaniem się za taką kwotę w Warszawie wliczając w to wynajem :) Nawet jeżeli to co mówisz jest prawdą, to i tak jest to ryzyko które warto podjąć. Razemki proponują od dawna żeby
  • Odpowiedz
@Rainmaker97 no jasne. Niech ktoś kto zarabia bagatela 5-6 tysięcy złotych to jest burżujem i ma się zakredytowax na 30 lat albo całe życie wynajmować i spłacać komus kredyt. Natomiast jakiś debil na minimalnej (tak powiedzmy sobie to uczuciwe trzeba być głąbem żeby w 2024 zarabiać minimalna tym bardziej w Warszawie gdzie jest tyle możliwości) lub zarabiający kilka stówek niż ten ze średnia krajowa dostanie mieszkanie komunalne, najlepiej wybudowane na gruncie wartym
  • Odpowiedz
  • 0
@finchharold:

Niech ktoś kto zarabia bagatela 5-6 tysięcy złotych to jest burżujem i ma się zakredytowax na 30 lat albo całe życie wynajmować i spłacać komus kredyt.


Nikt tak nie powiedział, poza tym wpuszczając na rynek więcej socjalnych mieszkań obniżyłyby się ceny mieszkań komercyjnych. Chodzi o to, żeby dać ludziom większą alternatywę niż oddawać większość pensji rentierowi albo bankowi. Poza tym, gdyby takich mieszkań zbudowałoby się więcej to zaczęłyby trafiać także
  • Odpowiedz
@Rainmaker97 byłbym za mieszkaniami dla klasy średniej ale tylko w przypadku braku możliwości wykupu takiego mieszkania. Mieszkania miejskie na najem długoterminowy. W przeciwnym wypadku to patologia i dyskryminacja ludzi którzy kupili mieszkania za cene rynkowa a ktoś wykupuje od miasta z bonyfikata 50%. Wtedy mieszkania kupowaliby ludzie którzy chcieliby mieć coś swojego
  • Odpowiedz
@falden to wiem. Ale reszta to pseudo USA gdzie dorobkiewicze dyktują innym a państwo gra z dorobkiewiczami do jednaj bramki bo leci jakiś gruby hajs do wszystkich przy cichym przyzwoleniu opozycji. No super na prawdę mamy polityków. Nikt mi nie powie ze oni dbają o rodaków bo akurat w tym dbają o swoje interesy.
  • Odpowiedz
byłbym za mieszkaniami dla klasy średniej ale tylko w przypadku braku możliwości wykupu takiego mieszkania.


@finchharold: Niestety to jest zły pomysł, bo ludzie będą niszczyć mieszkania, jeśli nie będą mieli możliwości wykupu w przyszłości
  • Odpowiedz