Wpis z mikrobloga

Według wykopków Putin kazał przeprowadzić atak terrorystyczny, w którym zginęło ponad 60 osób po to, żeby przeprowadzić mobilizację. Według mnie ta teza nie trzyma się kupy i już prędzej uwierzę, że zrobili to Ukraińcy (inb4: nie mówię, że tak było). Gdyby Putin chciał przeprowadzić pobór, to zrobiłby to bez żadnego pretekstu, albo wystarczyłyby ostatnie ataki Ukrainy na rafinerie.

#ukraina #wojna #rosja
  • 19
@nabrzmialy: Niekoniecznie "kazał przeprowadzić". Ostrzeżenia o możliwych zamachach pojawiły się już ok 7 marca. Wystarczyło przymknąć oko i mamy casus - coś jak akcja z Hamasem i Izraelem, gdzie Mosad był ostrzegany bodajże przez wywiad Egiptu.
@Patryk4: @Pokojowa @walenty-merkel 1. Nie ma dowodów na potwierdzenie tej tezy (inb4: nie mówię, że tak nie było), 2. wtedy pretekst był potrzebny do rozpoczęcia wojny, teraz wojna trwa. Co daje Putinowi zamordowanie 60 cywilów?

I w jakim celu Ukraińcy mieliby to zrobić?


@JPRW: na przykład zemsta albo wprowadzenie strachu? Ukraina jest na wojnie z Rosją, więc to dość naturalne, że będzie ją atakować na różne sposoby.

Dla mnie najbardziej
@MeteoRagucci: ok, to już brzmi lepiej, chociaż i tak mnie to nie przekonuje. Co ci po takim ostrzeżeniu o możliwym ataku terrorystycznym, jak nie wiesz, kiedy i gdzie ma nastąpić? Może się nie znam, może jestem naiwny, ale Rosja to spory kraj i trudno jest "upilnować" wszystkie wydarzenia na jej terenie
@Pokojowa: o tym napisałem w poście. Według mnie Putin nie musiał zabijać 60 osób żeby ją przeprowadzić. Jako pretekst wystarczyłyby ostatnie ataki na rafinerie, ale obyłby się i bez tego. Co zrobiliby Rosjanie w przypadku ogłoszenia kolejnej mobilizacji? Zbuntowaliby się? Lol.
@nabrzmialy ale wiesz, że putinowska Rosja ma długą historię przeprowadzania podobnych ataków dla podobnych celów? Poczytaj np. o 2 wojnie czeczeńskiej, zamachach na bloki w 1999, Biesłanie, Dubrowce. Nie mówię, że ta sytuacja to na 100% false flag, ale na pewno nie "nie trzyma się kupy". Jest jedną z kilku głównych hipotez.
@nabrzmialy: Rosyjskie służby nie są tak nieudolne, a ostrzeżone wcześniej mogły mieć poszlaki "co gdzie i jak" i pozwolić na to w taki "kontrolowany" sposób.
PS ostrzeżenia z zachodnich służb mówiły konkretnie o obwodzie Moskiewskim, także mieli dodatkowo ułatwioną robotę.
Biesłanie, Dubrowce


@MackaCthulhu: tu się chyba mylisz, bo ile wiem, to o te zamachy nie posądza się Rosji, a są jedynie przykładem na jej nieudolność w walce z terrorystami i nieprzejmowania się ofiarami cywilnymi.

Może się mylę i faktycznie ta hipoteza się kiedyś potwierdzi, ale ja nie widzę celu dla którego Putin miałby to zrobić. Nie rozumiem dlaczego nikt nie zakłada zwyczajnej strzelaniny w amerykańskim stylu, przechodząc od razu do teorii
ale ja nie widzę celu dla którego Putin miałby to zrobić.


@nabrzmialy: utrzymywanie poparcia dla wojny. Rafinerie to budynki, ważne, ale nie działają tak na ludzką wyobraźnię. A taki atak? Na pewno stwarza jedność w narodzie. Rosja to kraj terrorystyczny

Nie rozumiem dlaczego nikt nie zakłada zwyczajnej strzelaniny w amerykańskim stylu


@nabrzmialy: bo USA i UK o tym ostrzegały, nawet się dzieliły pewnymi danymi z ruskimi służbami: https://nypost.com/2024/03/08/world-news/us-embassy-warns-of-imminent-terrorist-attack-in-moscow/

Wszyscy wiedzieli