Wpis z mikrobloga

Pewnie gadam glupoty, ale poprawcie mnie
Mowi sie, ze #kredythipoteczny nadplacac sie powinno, jesli mozna uzyskac wiekszy zysk z inwestowania powiekszy o belke.
Zatem
oprocentowanie_kredytu/0.81 = jaki % musimy wykrecac z inwestycji aby wyjsc na 0.
Jakkolwiek to co nie jest poruszane, to ze przeciez przy inwestycjach masz z czasemprocent skladany, cos czego nie ma przy kredycie.
Czy zatem nie jest tak, ze nawet przy zysku ponizej albo blisko % kredytu, z czasem bardizej nie oplacaja sie inwestycje bo wchodzi procent skladany?:D

Pewnie #!$%@? glupoty, ale wzielo mnie na pijackie rozkminy.
Wolam #gielda #inwestowanie #inwestycje #ekonomia
  • 19
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: Ten zysk z procentu składanego to jest po pierwsze niepewny i w ogóle marny chyba że mówimy o perspektywie 50 lat (ale to żaden kredyt tyle nie trwa), a po drugie przecież jak nadpłacisz kredyt to spada Ci rata i powstałe w ten sposób nadwyżki możesz już trwonić w dowolny sposób na giełdzie.
  • Odpowiedz
@canismajoris231: Sprecyzuję, chodzi mi o konkretnie punkt uwzględniający procent składany przy nadpłacaniu kredytu hipotecznego. Oczywiście procent składany to siła i moc, ale ten efekt kuli śniegowej widać najwcześniej po kilku latach i przybiera na sile dopiero z każdym kolejnym rokiem.
  • Odpowiedz
to ze przeciez przy inwestycjach masz z czasemprocent skladany, cos czego nie ma przy kredycie


@Rudz1elec: oczywiście że kredyt to procent składany - sprawdź co się stanie jak nie zapłacisz raty. Niwelujesz procent składany tym że I TAK płacisz raty miesięczne

Nie możesz powiedzieć że jedno nie ma procenta składanego jak aktywnie go co roku zerujesz własnym hajsem z pracy
  • Odpowiedz
@Rudz1elec:
Najwiekszy zysk przy spłacie kredytu jest wtedy jeśli skrócisz czas bez zmiany raty.
Dlatego właśnie większość banków utrudnia skrócenie czasu.
Standardowo pojawia się komunikat o zmniejszeniu raty bez zmiany czasu.
  • Odpowiedz
@zaq22: Jeśli powstałe w ten sposób nadwyżki comiesięczne i tak będziesz dalej nadpłacał to wyjdzie praktycznie na jedno. A jak zdarzy się w życiu coś nieoczekiwanego i większy wydatek w danym miesiącu, to wymagają od Ciebie niższej raty.
  • Odpowiedz
@canismajoris231:
Każdy musi sam rozważyć czy opłaca się skracać czas czy wielkość raty.
Jeśli masz np dodatkowe 100k PLN i chcesz nadpłacić kredyt to zdecydowanie większy zysk będzie jeśli skrócisz czas.
Dlatego właśnie ING w którym jestem bezczelnie utrudnia skrócenie czasu. Na szczęście można to zrobić w 2 etapach.
  • Odpowiedz
Przeciez kapital nie spada przy braku splaty. Odsetki jedynie rosna, ale ciezko to nazywac procentem skladanym.


@Rudz1elec: Kapitał rośnie i rosną odsetki przez dodatkowy kapitał. Odsetki od nieopłaconych odsetek. Nie ma różnicy, procent zawsze działa tak samo
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: Kolega tagował giełda, więc piszę o trwonieniu majątku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy obligacjach to też jest różnie, COI nie dają procentu składanego (chyba, że sami wypłacone odsetki znowu w nie wrzucimy, ale to już będą inne warunki), a EDO owszem, działają procentem składanym w 10 lat, ale są mniej elastyczne (2% kary z narosłych odsetek za zerwanie).
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki:
Jeśli nadplacasz każdego miesiąca to nie ma dużej różnicy.
Jeśli jednak chcesz nadpłacić dużą kwota jednorazowo np 100k to wtedy różnica wynosi kilkadziesiąt tysięcy na korzyść skroconego czasu.
W internecie są do tego kalkulatory.
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: popelniasz blad taki, ze uznajesz, ze masz zamrozone 100 pln z kredytu w obligacji i jednoczesnie splacasz ten kredyt innym kapitalem z czapki ktory moglbys inwestowac. Jak go nie bedziesz splacac tylko trzymal 100 pln kredytu przez 3 lata, to wyjdzie Ci 20.59 pln odsetek.
  • Odpowiedz
Dlatego właśnie ING w którym jestem bezczelnie utrudnia skrócenie czasu. Na szczęście można to zrobić w 2 etapach.


@zaq22: Napiszesz coś więcej na ten temat? Bo również rozważam ING i zastanawiam się co tam się dzieje.
  • Odpowiedz