Wpis z mikrobloga

#darksouls #fromsoftware #eldenring #gry

TL;DR - Elden to w mniejszym lub większym stopniu kalka Dark Souls.

Moją pierwszą grą od FromSoftware był Elden Ring - niesiony ekscytacją w branży postanowiłem zrobić pre-order. Piękna to była gra, nie zapomnę jej nigdy. Platyna wbita, teraz czekam na DLC.
W oczekiwaniu na dodatek do Eldena zamówiłem Dark Souls Trilogy i obecnie "siłuję" się z pierwszą częścią. Od razu dodam - gra jest niesamowita! Klimat wylewa się z ekranu. Czasami nie jest łatwo ale już teraz wiem, że gdy ok. 10 lat temu słyszałem jakie te gry są niemożebnie trudne i tylko dla hardcorowych graczy - to w 50% były przechwałki tamtych osób, które chciały podkreślać tym swą "elitarność".
Jako, że przed Elden Ringiem nie znałem kompletnie mechanik świata Dark Souls, wszystko było dla mnie nowe (to oczywiste).
Przemierzając świat w pierwszym Dark Souls mam wrażenie, że Elden Ring to tak naprawdę zmodyfikowane Soulsy. Ciekawe ile jeszcze kalki w dwóch następnych częściach DS przede mną.
Na chwilę obecną ukończyłem Anor Londo i poleciałem do Książecych Archiwów. Oto jakie "kopiuj/wklej" rzuca mi się w oczy:
1. Akademia w Raya Lucaria wygląda bardzo podobnie do Archiwów. To miejsce przypomniało mi również Karyjską bibliotekę. Anor Londo zalatuje trochę Stolicą ale tu już dużo mniejsze wrażenie podobnieństwa.
2. Giganci z Fortecy Sena (jak dorwie się tego za iluzoryczną ścianą i jest szansa na walkę 1:1) mają praktycznie identyczną animację jak trolle z Pogrobna / animacja Black Knight = animacja Rycerza Tygla itd.
3. Skopiowani przeciwnicy: nieumarli z pochodniami, jaszczurki z klątwą, czarni rycerze, kryształowi przeciwnicy.
4. Nie gram magiem ale nawet ikony czarów, które zdobywam wyglądają bardzo podobnie do tych z Eldena.
5. Nie chciało mi się szukać ale pewnie, oręż którym się posługujemy też znajdzie swoje odpowniedniki lub nawet kalki w Eldenie.
Na szybko to chyba tyle.
Wszystko fajnie ale po tym co widzę mam trochę mniej szacunku do FS.
Cetyna - #darksouls #fromsoftware #eldenring #gry

TL;DR - Elden to w mniejszym lub w...

źródło: DARK SOULS_ REMASTERED_20240311224018

Pobierz
  • 18
@Cetyna: Chłop teraz dopiero odkrył że 5 gier z tej serii opiera się na tych samych mechanikach xD
Ja powiem Ci z innej strony, jako osoba grająca po kolei od DS1 do ER: od każdej kolejnej części nie oczekiwałem niczego ponad ulepszanie tego co jest - mechaniki walki, podejścia do lore, bossów. Można twierdzić że to jest ta sama gra, tylko wydana w różnych latach, bo tak po części jest, ale
Elden to w mniejszym lub większym stopniu kalka Dark Souls.


@Cetyna: tak, to po prostu kolejna ich wariacja tej samej formuly ale ze sa spoko developerem a nie chciwym #!$%@? jak ea/ubi itp wiec jak zmieniaja konwencje na taka ktora moze sie fanom ds1-3 nie spodobac to zmieniaja nazwe, serie itp a nie przyklejaja sie do istniejacej marki zeby nieswiadomym fanom serii cos wcisnac. Chcieli inny klimat to cyk BB, chcieli
@Cetyna: Co do zarzutu o kopiowanie assetów to tak, kopiują assety między grami, na pewno między Dark Soulsami. Bossowie, ikony czarów, animacje, wrogowiem nawet lokacje ( najbardziej oryginalne pod tym względem było DS2 ) ALE każda cześć jest jednak wystarczająco inna, żeby ludzie kupili. Ja tam nie narzekam :P
@Cetyna: FromSoftware - twórca gier dla piwniczaków, którzy w kółko dostają ten sam produkt, a jednocześnie cisną bekę z normików grających w gry Ubi + dorabiają ideologię do nawalanki, w której 100x musisz wykonać tę samą czynność, żeby pokonać bossa, zamiast zwyczajowych 50.
@Sathanas_Gloriam: Wystarczy spojrzeć na pierwszą lepszą lokacje w DS3, ilość detali, to ile pracy zostało włożone w to, by to wszystko wizualnie skleić w genialną kompozycję. A potem porównać to z pierwszą lepszą z brzegu gówno gierką od ubisyfu, by stwierdzić że w ubisyfowyej gówno gierce widziałeś 10 minut gry, to widziałeś już wszystko.
bary94pl - @Sathanas_Gloriam: Wystarczy spojrzeć na pierwszą lepszą lokacje w DS3, il...

źródło: 92072789_579361365998481_7322726331223900160_n

Pobierz