Wpis z mikrobloga

@eaxata: bzdura.
@niech_ktos działam w branży. Podstawowe pytanie czy to ma być piec czy kominek (różnica polega na tym, że kominek ma wkład, a piec palenisko szamotowe).

Jeżeli ma być to kominek, ważne aby wkład spełniał normy ekoprojektu, wtedy nie ma żadnych wprowadzonych/zaplanowanych ograniczeń. Oczywiście poza Krakowem, ale tutaj masz odosobniony przypadek, który jest dyskusyjny z prawnego punktu widzenia.
  • Odpowiedz
@niech_ktos: czyli będzie wkład? Piecokominek ma kilka różnych definicji. Kluczowe pytanie to czy będzie wkład czy nie. Jeżeli będziesz miał ogarniętego zduna to niezależnie co wybierzesz będziesz zadowolony. Ja osobiście jestem zwolennikiem tradycyjnego paleniska zduńskiego + drzwiczki (bez wkładu). Wtedy masz bezdyskusyjnie lepszą akumulację niż w przypadku wkładu kominkowego (o ile ktoś kto to buduje wie co robi).

A tak z ciekawości co jako okładzina?
  • Odpowiedz
  • 0
@fragolka: nie znam odpowiedzi na te pytania bo jestem na etapie rozważań czy w ogóle coś robić. Dawniej chciałem miec taki kominek z widocznym ogniem a jednocześnie by dobrze akumulowało ciepło aby używać tego jako źródło ogrzewania domu w porach jesiennych/nie bardzo zimnych i be nie dokładać do 2h drewna. (Głównym źródłem ogrzewania jest gazowe). Może cebud bo ktoś mi to zaproponował ale nie wiem czy to jest efektywne. PS: budynek
  • Odpowiedz
@niech_ktos: w tradycyjnym palenisku możesz mieć normalnie drzwiczki z szyba. Po prostu dookoła ognia masz palenisko szamotowe zamiast wkładu. Budowa kanałowa zapewnia najlepszą akumulację.

Pogadaj z ogarniętym zdunem, on Ci wszystko wytłumaczy lepiej ode mnie. Codziennie mam kontakt z różnymi wykonawcami piecy/kominkow i wiem, że kluczowy jest zdun.
  • Odpowiedz