Wpis z mikrobloga

Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i często nie zdaje sobie z tego sprawy. Mówię tak, bo wiem, że większość Polaków nie nitkuje zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°) To oznacza niedoczyszczanie powierzchni stycznych zębów, a to prowadzi zawsze do zapalenie dziąseł.

Wiem, że część wykopków szuka informacji na ten temat, więc poniżej macie pokrótce omówione to schorzenie.

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w znacznie poważniejsze zapalenie przyzębia, prowadzące do zaników kości wokół zęba i z czasem jego utraty. Jest to powszechnie znana paradontoza, przez którą traci sie przedwcześnie zęby. To dlatego starsi ludzie nie mają zębów, a nie dlatego że są starzy. Jak się właściwie zadba o zęby, to można umrzeć w sędziwym wieku z pełnym kompletem zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia, mają wpływ na cały organizm. Mogą powodować schorzeniam.in. układu pokarmowego oraz serca.
Dodatkowo niedawno znaleziono toksyny bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia w mózgach osób chorych na Alzheimera. Jeszcze nie wiadomo czy te schorzenia mają związek, ale warto mieć to na uwadze i dbać o zdrowe dziąsła.

Co powoduje zapalenie dziąseł?

Niewystarczająca higiena, najczęściej brak nitkowania zębów i niezgłaszanie się na higienizację (skaling, piaskowanie i polerowanie zębów wraz z fluoryzacją). Zapalenie dziąseł wywołują bakterie obecne w kamieniu oraz płytce nazębnej.

Płytkę nazębną usuwamy w trakcie szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli tego nie zrobimy, to w ciągu 48 godzin dochodzi do jej mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Tego już nie będziecie w stanie usunąć sami.
Dlatego pamiętajcie, że oprócz szczotkowania zębów 2 x dziennie, konieczne jest ich dokładne wynitkowanie rano i wieczorem. Tylko poproście higienistkę/dentystę o instruktaż nitkowania, bo często spotykam się z nitkowaniem w niewłaściwy sposób.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Przede wszystkim krwawienie (np. przy szczotkowaniu) i zaczerwienienie. Przykłady na poniższym zdjęciu i w komentarzach.

Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Bardzo prosto, wystarczy wykonać higienizację, aby oczyścić zęby z kamienia, osadów i płytki nazębnej. Następnie konieczne jest utrzymanie idealnej higieny, czyli prawidłowego szczotkowania 2 x dziennie oraz nitkowania wieczorem. To jest niezbędne minimum do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

#medycyna #zdrowie #stomatolog #dentysta #ciekawostka #gruparatowaniapoziomu
SkrytyZolw - Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i...

źródło: Gingivitis_270061162

Pobierz

Czy nitkujesz zęby?

  • Tak 29.9% (478)
  • Nie 70.1% (1121)

Oddanych głosów: 1599

  • 126
@UlaniecPopapraniec:

dentysta odradził mi stosowanie nici bo mogą dodatkowo je jeszcze uszkadzać.


Za to zasługuje na solidną lepę na mordę. Ciekawe czy odradza mycie ciała, w końcu źle robione może poważnie zaszkodzić.
Ja #!$%@?, żeby dentysta coś takiego powiedział () Jeszcze brakuje żeby dodał, że fluor je be
@Bury_Zenon: jezu, dlaczego wybielasz zęby co roku...? () Absolutnie nie można, szczególnie gabinetowo.

Nie, soniczna nie służy do oczyszczania pow. stycznych, to chwyt marketingowy. Producenci obiecują różne rzeczy, jak choćby to że zakolak będzie miał gęste włosy po szamponie. Można naiwnie w to wierzyć albo brać wszystko z dystansem ¯\(ツ)/¯

Przegląd jamy ustnej, bez wykonania zdjęcia rtg, to jak robienie przeglądu samochodu bez faktyczne zajrzenia do jego
@SkrytyZolw Ale ja napisałem, że miałem robione RTG 4 tygodnie temu i wszystko okej.
Mam swoje nakładki i kupuje tylko żel.
Wcześniej miałem zwykłą rotacyjną i manualną i nie były moje zęby w jakieś najlepszej kondycji. Dodam, że używałem sonicznej jak miałem aparat i przez okres jak nosiłem i po ściągnięciu nie musiałem czyścić zębów z kamienia. Sam ortodonta był zaskoczony. Myślę, że to samo nowi za siebie. Każdy dba jak chce,
@Bury_Zenon:

Ale ja napisałem


Aha, ja zrozumiałam że nie miałeś.

Oczywiście, każdy może dbać jak chce, ale podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej są takie same na całym świecie i wszędzie nitkowanie jest konieczne.

Nie wybielaj tak często, to wpływa negatywnie na szkliwo. A regularne wystawianie szkliwa na działanie środka wybielającego, doprowadzi do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia. Mam jedną taką pacjentkę, która teraz staje na uszach żeby zremineralizować zęby, bo
ale zrobił Ci ktoś kiedyś pokaz jak nitkować zęby


@SkrytyZolw: nie i nie wiem jak miałoby to wyglądać, wynitkować jestem fizycznie w stanie tylko przednie zęby, dalszych po prostu nawet nie mogę wspominając tylko że nie umiem, te wykałaczki z nitką są dla mnie zbawienie + irygator
@SkrytyZolw Dzięki za rady :) Zapamiętam.
Ortodonta raczej nie mówił nic na temat mycia zębów podczas noszenia aparatu, prócz używania takich pałeczek (z Rossmana miałem za kilka złotych), ale nie przepadałem za używaniem ich.
Teraz jedynie co myję zęby soniczną, Listerine i Elmex Żel co 1-2 tygodnie na noc.
raz do roku to może robić dentysta, bo ma wyższe stężenie fluoru :D


@SkrytyZolw: no właśnie myślałem o tym, żeby kupić taką piankę, jak ma dentysta i robić to samemu :)
@Uuroboros: możesz, tylko nie wiesz jak. Skoro mój pacjent ze spastycznym porażeniem mózgowym daje radę utrzymać fantastyczną higienę przy aparacie ortodontycznym, to Ty też dasz radę nauczyć się nitkować wszystkie zęby ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Bury_Zenon: dorzuciłabym tooth mousse'a, fantastycznie remineralizuje zęby. I serio zaczęła nitkować zęby. Pójdź sobie zrobić zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe i niech dentysta sprawdzi czy nie masz ubytków na powierzchniach stycznych. Na zdjęciu pantomograficznym mogą jie być widoczne, bo często zęby nachodzą na siebie i po prostu nie widać wyraźnie tych powierzchni. Przy przeglądzie w ustach też są często niewidoczne.
@SkrytyZolw aha, czyli że niby jak będę tam sobie tymi nićmi gmerać między zębami częściej i chętniej to te dziąsła mi przestaną krwawić? W sensie że "przyzwyczają się" do żyłowania, i nie poszatkuję sobie tej miękkiej różowej tkanki? ( _)
@SkrytyZolw: hej, mam pytanko - mam zagłębienie w miejscu ósemki, która nie do końca się wyrżnęła i lubi tam wchodzić jedzenie - staram się to czyścić najlepiej, jak potrafię, ale nie zawsze idzie to w 100 procentach doczyścić (dziś mi pani dentystka wyciągnęła jakieś resztki jedzenia i niebyt miły zapach się rozniósł, zaaplikowała mi tam jakieś gorzkie coś, żeby tam doczyścić + poradziła mi, żeby kupić irygator i płukać to miejsce
@rail_man: nie ma sensu utrzymywać takiej ósemki. Nie spełnia żadnej funkcji tylko jest wylęgarnią bakterii próchnicotwórczych. Irygator też nie da rady całkiem wyczyścić tego miejsca. Zostawiając tą ósemkę, zostawisz tylko i wyłącznie siedlisko bakterii, które będą infekowały kolejne zęby.
@SkrytyZolw: hmm, ok, dzięki. Dwóch dentystów mówiło w sumie podobnie, ale wciąż nie mogę się zebrać, głównie przez to, że boję się, że to będzie się paprało, bo mam cukrzycę i wszystko gorzej się goi. Po tej stronie to jeszcze bajka, po drugiej to dopiero jest łiki tiki, jak zrobiłem zdjęcie pantomograficzne, to wszystkie dentystki z kliniki przyszły zobaczyć xD według zaleceń, to mam dokładnie tu nitkowac i póki co nie
rail_man - @SkrytyZolw: hmm, ok, dzięki. Dwóch dentystów mówiło w sumie podobnie, ale...

źródło: comment_1606776570UqZR7EP577vEfGgJ2cY7LL

Pobierz