Wpis z mikrobloga

Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i często nie zdaje sobie z tego sprawy. Mówię tak, bo wiem, że większość Polaków nie nitkuje zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°) To oznacza niedoczyszczanie powierzchni stycznych zębów, a to prowadzi zawsze do zapalenie dziąseł.

Wiem, że część wykopków szuka informacji na ten temat, więc poniżej macie pokrótce omówione to schorzenie.

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w znacznie poważniejsze zapalenie przyzębia, prowadzące do zaników kości wokół zęba i z czasem jego utraty. Jest to powszechnie znana paradontoza, przez którą traci sie przedwcześnie zęby. To dlatego starsi ludzie nie mają zębów, a nie dlatego że są starzy. Jak się właściwie zadba o zęby, to można umrzeć w sędziwym wieku z pełnym kompletem zębów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia, mają wpływ na cały organizm. Mogą powodować schorzeniam.in. układu pokarmowego oraz serca.
Dodatkowo niedawno znaleziono toksyny bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia w mózgach osób chorych na Alzheimera. Jeszcze nie wiadomo czy te schorzenia mają związek, ale warto mieć to na uwadze i dbać o zdrowe dziąsła.

Co powoduje zapalenie dziąseł?

Niewystarczająca higiena, najczęściej brak nitkowania zębów i niezgłaszanie się na higienizację (skaling, piaskowanie i polerowanie zębów wraz z fluoryzacją). Zapalenie dziąseł wywołują bakterie obecne w kamieniu oraz płytce nazębnej.

Płytkę nazębną usuwamy w trakcie szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli tego nie zrobimy, to w ciągu 48 godzin dochodzi do jej mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Tego już nie będziecie w stanie usunąć sami.
Dlatego pamiętajcie, że oprócz szczotkowania zębów 2 x dziennie, konieczne jest ich dokładne wynitkowanie rano i wieczorem. Tylko poproście higienistkę/dentystę o instruktaż nitkowania, bo często spotykam się z nitkowaniem w niewłaściwy sposób.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Przede wszystkim krwawienie (np. przy szczotkowaniu) i zaczerwienienie. Przykłady na poniższym zdjęciu i w komentarzach.

Jak się leczy zapalenie dziąseł?

Bardzo prosto, wystarczy wykonać higienizację, aby oczyścić zęby z kamienia, osadów i płytki nazębnej. Następnie konieczne jest utrzymanie idealnej higieny, czyli prawidłowego szczotkowania 2 x dziennie oraz nitkowania wieczorem. To jest niezbędne minimum do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

#medycyna #zdrowie #stomatolog #dentysta #ciekawostka #gruparatowaniapoziomu
SkrytyZolw - Większość czytających to Mireczków oraz Mirabelek ma zapalenie dziąseł i...

źródło: Gingivitis_270061162

Pobierz

Czy nitkujesz zęby?

  • Tak 29.9% (481)
  • Nie 70.1% (1127)

Oddanych głosów: 1608

  • 126
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: To ja mam zajebistego dentystę. Ostatnio mi wziął 120 zł za mniej więcej godzinę. Ma swój gabinet i nie ma żadnej asysty, ale dostać się do niego jest bardzo ciężko.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Fajny post. Ale jak nitkować zęby, które są schowane głębiej? Siekacze i kły to jeszcze łatwizna, ale górna szczęka w przypadku trzonowców już mnie przerasta. Czy dobrą alternatywą są wykałaczki?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Jak ktoś ma większą paradontozę, to co? Pozostaje tylko przeszczep dziąsła?

a co takiego wlicza się w te koszty gabinetu, że są one, aż takie duże?


@mstasiek: Płacisz za wiedzę, lokal, jak klinika to ma pewnie sprzęt do robienia RTG, mikroskop i tak dalej to wszystko trzeba opłacić.
No i brak specjalistów = wysokie ceny. Często też ortodonci, stomatolodzy jeżdżą na różne szkolenia za które też trochę się płaci.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Ponownie odpisze bo ten rok rozpocząłem pod kątem uzębienia. Też miałem zapalenie dziąseł i dentysta odradził mi stosowanie nici bo mogą dodatkowo je jeszcze uszkadzać. Natomiast polecił gumową "myjke" o nazwie g-u-m dzięki której w ciągu dwóch tygodni stosowania kompletnie przestały mi krawić dziąsła.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Aż z ciekawości sprawdziłam jak jest faktycznie z tą dostępnością skalingu na NFZ bo dotychczas robiłam prywatnie a i tak przydało by się już wykonać znowu, no i wizyta umówiona bez problemu za niecały tydzień. Więc albo miałam wyjątkowe szczęście albo to u niektórych po prostu kwestia lenistwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Szczoteczka soniczna, typu Oclean używana 3 razy dziennie przez 3 minuty, do tego dobra pasta i Listerine Zero i zero jakichkolwiek problemów z zębami od 2018 roku, a do dentysty chodzę przynajmniej raz na 6-8 miesięcy.
  • Odpowiedz
A bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia, mają wpływ na cały organizm. Mogą powodować schorzeniam.in. układu pokarmowego oraz serca.

Dodatkowo niedawno znaleziono toksyny bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia w mózgach osób chorych na Alzheimera. Jeszcze nie wiadomo czy te schorzenia mają związek, ale warto mieć to na uwadze i dbać o zdrowe dziąsła.


@SkrytyZolw: Gdzieś wyczytałem, że pomaga na te bakterie płukanie jamy ustnej roztworem z wodą utlenioną, prawda to?
  • Odpowiedz
Skąd kwota 200-250 zł za godzinę pracy gabinetu? Co generuje ten koszt?


@LowcaAndroidow2049: Dużo rzeczy? xD
Panie, przecież to nie jest duża kwota za godzinę. Prowadziłeś kiedyś JAKIKOLWIEK biznes?
  • Odpowiedz
  • 2
Juz nie piszcie jakie to grube tysiące kosztuje stomatolog.
Jak dba się o zęby to są to groszowe sprawy.
  • Odpowiedz
a ty ile byznesów prowadzisz???


@LowcaAndroidow2049: Mój trzeci.

To dam Ci prostą matematykę.
Lokal 4k miesięcznie (tani),
ZUS i opłaty stałe drugie 4k (mało, nie liczę dochodowego)

To teraz policz ile pacjentów musisz na samo to obsłużyć miesięcznie i czekam na wyliczenia :)
  • Odpowiedz
  • 0
@LowcaAndroidow2049 Nie rozumiem o co ci w tym momencie chodzi. Może wytłumaczę prościej.
Niedawno miałam robione wypełnienie, koszt 250zł. Serio uważasz że to jakaś kosmiczna kwota? 250zł, w tym koszt pracy lekarza, wypełnienia,znieczulenia,dezynfekcji,prąd,czynsz,pensja pani recepcjonistki, ZUS, sprzęt który pewnie został wzięty na kredyt bo kosztuje tyle co mieszkanie. Uważasz że to dużo?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw:
Miałem parę prób do nitkowania w życiu i nigdy się nie mogłem przekonać bo zwyczajnie mam chyba za krzywe zęby. Mam duży problem żeby nitkę wprowadzić w niektóre przestrzenie i nagminnie zdarza mi się nią zaciąć w dziąsło jak spróbuję za mocno ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz