Wpis z mikrobloga

Zaczął mi świrować okap Akpo nad kuchenką. Wykręciłem płytkę sterownika i pomierzyłem kondensatory i mam wstępnie podejrzanego. Tylko jest mały problem. Zaczelem go szukać w necie i prawie nigdzie go nie ma (tylko na Ali i jakiejś niemieckiej stronie). Zanim zacznę jeździć po całym Krakowie to mam pytanko, bo średnio się na tym znam (mogę przelutować i ew. zmierzyć :P). Czy ktoś doświadczony może powiedzieć czy tego typu kondensatory są dostępne w sklepach? Ew. czy mógłbym go zastąpić czymś bez zbędnego ryzyka?
#elektronika #lutowanie
outbreak - Zaczął mi świrować okap Akpo nad kuchenką. Wykręciłem płytkę sterownika i ...

źródło: temp_file615963920628683785

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Czy ktoś doświadczony może powiedzieć czy tego typu kondensatory są dostępne w sklepach


@outbreak: nie.

Ew. czy mógłbym go zastąpić czymś bez zbędnego ryzyka


@outbreak: Jakimś o podobny napięciu i pojemność.

A skąd wiesz że ona jest walnięty? Ni trzyma parametrów? Ma zwarcie?
  • Odpowiedz
@outbreak: potrzebujesz kondensatora typu FTX2 albo przynajmniej X2, o parametrach 820nF 275V. W sklepach ze szpejem elektronicznym powinno dać się kupić, kwestia tylko zwrócenia uwagi na parametry, żeby nieogarnięty sprzedawca nie wciskał zwykłego (nie X2).

PS: przyłączam się do pytania: po czym stwierdzasz, że walnięty?
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P pewnie bredze ^^ Na pomiarze wyszła mi pojemność coś koło 470, drugi foliowy dał mi wartość zbliżona do tego co powinien mieć. Trzeci elektrolitowy za to daje powyżej tego co powinne mieć (1200 wychodzi, powiniem dawać 1000)
  • Odpowiedz
potrzebujesz kondensatora typu FTX2 albo przynajmniej X2


@Jarek_P: X/Y i cyferka, to ja wiem co znaczy i po co, ale nie mogę znaleźć co to za twór FTx2 - co te FT oznacza?

@outbreak: jeśli masz podejrzenia na ten kondensator, to urządzenie powinno bez problemu (przynajmniej do celów testowych) działać i bez niego. Jego rola jest tylko przeciwzakłóceniowa, EMI...

Dla potomnych - X1/X2/X3 - kondensator do filtracji zakłóceń "równolegle do
  • Odpowiedz
co te FT oznacza?


@hrumque: gdzieś czytałem o tym, nie mogę w tej chwili znaleźć, ale to były jakieś dodatkowe niuanse n/t samej konstrukcji. Generalnie nie robiłbym z tego tragedii, X2 pewnie wystarczy.
  • Odpowiedz