Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem
Co myślicie o kleju płyt G-K na ścianę zamiast tynków C-W
Właśnie luźno sobie liczyłem powierzchnie ścian, i tynki cementowo wapienne wychodzą tak jak płyty G-k z robotą na gotowo (przyklejenie na grzebień, szpachlowanie i malowanie według ceny Cześka który i tak by wykańczał ściany )

A jakbym sam wykonał to G-K wychodzi 1/3 ceny tynków

Najbardziej zastanawia mnie fakt ze nie jest to popularne rozwiązanie, wiele osób mówi o wilgoci, ale z doświadczenia wiem ze jak masz wilgoć w ścian to pleśni nie interesuje z czego sa ściany, wchodzi i żyje

Wytrzymałość myślę że jest dobra, kiedyś w młodości skuwałem taką ścianę to wcale tak lekko nie poszło, a stary tynk zszedł dużo łatwiej
  • 19
  • Odpowiedz
Co myślicie o kleju płyt G-K na ścianę zamiast tynków C-W


@lukaschels: jakbym miał cofnąć czas to bym zrobił tynki cementowo-wapienne i na to nałożył gładź. Dlaczego? Będzie twardy tynk i wyrównany gładzią. Bo równy tynk cementowo-wapienny to mit. Jak ktoś ci obieca, że piaskiem kwarcowym (za co zapłacisz x2) na koniec wykończy to ściema. Z kolei tynk gipsowy mega mega miękki. Szczotkę do zamiatania opuścisz na ścianę i jest ślad.
  • Odpowiedz
Bo równy tynk cementowo-wapienny to mit. Jak ktoś ci obieca, że piaskiem kwarcowym (za co zapłacisz x2) na koniec wykończy to ściema


@mirekwirek: Zapraszam do mnie. Po tynkarzach przecieram papierkiem i będę malował. Żadnej gładzi. Narożników też nie dają.
  • Odpowiedz
  • 0
@lukaschels też wszystko równam gk, wg howto Maria Budowlańca z YT. Najstarsze ponad 10 lat pod tapeta popękały, ale brakowało mi wtedy umiejętności poprawnego i estetycznego łączenia płyt. No i narzędzi ( ͡º ͜ʖ͡º).

Faktycznie jak co to zostaje ślad na ścianie, ale gipsik, gładź, farba i nie widać. Można nawet grubszy kawałek plyty wymienić.

Plus jest taki, że możesz schować np. kabel z neta, czy id
  • Odpowiedz
to dużo zależy od ekipy a ona sa różne w różnych regionach


@lukaschels: Rzekłbym, że większość. Ale to też nie jest tak, że się nie da. W sumie jak popatrzyłem to technikę mają dość prostą, ale fakt, pracochłonna i panowie już po operacjach na barki...
  • Odpowiedz
  • 0
@lukaschels specjalista nie jestem remontuje tylko u siebie, ale grzebieniem nie wypoziomujesz raczej. Kleju jak jest mniej w plackach, to łatwiej jest dociskać i odciągać płytę. Płyta jak namoknie od kleju jest miękka, duża i elastyczna, nie to co kafelka. Grzebieniem po całości raczej ja nasaczysz woda i strzelisz sobie w kolano. No i oszczędność kleju, wiadomo.

Ja jako amator jak wypoziomuje płytę uzupełniam klejem brzegi do ściany, a od podłogi piankuje.
  • Odpowiedz
@hszan: Generalnie to najpierw z laserem obskakują ściany, wbijając małe gwoździe w rządku, góra dół, (w zależności od "prostoty" ściany, tyle gwóźdź wystaje), potem szprycą obrzucają z grubsza wszystko. Na następny dzień, zarzucają linię gwoździ ręcznie tynkiem i na to wklejają listewki, pukając w nie, aby oparły się na gwoździach. Potem narzucają, ściągają łatą i głaszczą, głaszczą i jeszcze raz głaszczą. Mają jakieś upatrzone konkretne styropianowe pace. W prawej ręce paca,
  • Odpowiedz
@hszan: 100 km na północ od warszawy, czekałem równo rok na tynki (jakiejś kobitce okien nie dowieźli, więc wskoczyłem), a za miesiąc przyszli na posadzki. Wtedy płaciłem 67 zł/m2 sama robocizna tynki, 40 zł/m2 posadzka, też bez materiałów.
  • Odpowiedz
  • 0
@lukaschels robiłem research i nikt kto położył GK nie żałował po czasie tej decyzji i większość pisała ze zrobiliby to drugi raz.
Jeśli masz beton komórkowy lub silke i proste ściany to można spokojnie kleić na grzebień. Na ceramice klejonej na placki jest już wiecej roboty + będziesz miał gluche miejsca

Jakbym ja miał czas to też kleiłbym gk na grzebień ale będę robił tynki gipsowe

Problemem jest tylko to że elektryk
  • Odpowiedz
  • 0
@Zabi96 mam ceramikę szlifowana wiec powinno być równo.
Na placki nie chce przez puste przestrzenie , albo na grzebień albo wcale
I tak będzie bruzdowane, mój elektryk inaczej nie robi
  • Odpowiedz
płaciłem 67 zł/m2 sama robocizna tynki


@Zbyszek_Kudriawcew: dopiero teraz obdzwonilem kilkunastu tynkarzy, w tym jednego mocno polecanego i z materialem wychodzi od 38 do 55 zl na m2. Robiles te tynki w 2021/22?
  • Odpowiedz