Wpis z mikrobloga

#dpd #pocztapolska #streetwear #afera #scam

Czy ktoś z was spotkał się ze scamem polegającym na podmianie towaru przy sprawdzaniu zawartości?

Oszust zamawia drogi przedmiot za pobraniem: telefon, komputer, buty, perfumy itp. Przy kurierze chce sprawdzić zawartość, wyjmuje rzecz i podmienia na podróbkę lub uszkodzoną, po czym odmawia przyjęcia i przesyłka wraca do sprzedającego.

Siedzę na jednej z grup streetwearowych i ostatnio widziałem kilka takich sytuacji. Podobno poczta ma taką usługę płatną dodatkowo i nadawca musi się na to zgodzić i zaznaczyć na druczku, ale już takie DPD pozwala na to z automatu i nigdzie nie informuje nadawcy, że jego paczka może być przetrzepana. Ostatnio kurier z DPD przywiózł mi mikser za pobraniem i jak zapytałem z ciekawości czy mogę otworzyć przed zapłaceniem, to powiedział, że nie ma problemu.
  • 4
  • Odpowiedz
@WezniePrzestrzeleCiKolano spotkałem się, ale nie osobiście. Istnieje coś takiego i zazwyczaj oszuści są dogadani z kurierem. Na poczcie trzeba zaznaczyć na druczku i jest to płatna usługa. Myślę, że również w DPD jest płatna i raczej nie ma tego z automatu. Najlepiej nie sprzedawać z tą opcją
  • Odpowiedz
@NaChMiNick: @YungOTF Jest z automatu. DPD jako argument podaje art. 544 kc, co jest kompletną bzdurą i dotyczy transakcji sprzedaży, której przewoźnik nie jest stroną. Rzuciłem temat na kilku grupach i wychodzi na to, że poszkodowanych jest całkiem sporo.

https://www.rajapack.pl/blog-pl/czy-zawsze-trzeba-sprawdzac-przesylke-przy-kurierze#Czy_przewoznicy_umozliwiaja_sprawdzenie_zawartosci_paczki_przed_odbiorem

https://wykop.pl/wpis/22554963/wiecie-moze-czy-w-dpd-mozna-sprawdzic-paczke-z-pob#81662575
  • Odpowiedz
@WezniePrzestrzeleCiKolano, dla mnie bez sensu argument. Niestety DPD działa lepiej jak dla mnie niż reszta firm kurierskich, ale w takich transakcjach stracili klienta. Dobrze, że ogarnąłeś temat i dzięki za info. Nigdy jakoś nie zastanawiałem się nad tym, bo zazwyczaj była to opcja płatna.
  • Odpowiedz