Wpis z mikrobloga

#gielda #orlen #meczennicypkn nie jestem specjalistą giełdowym żadnym bo bawię się w to od niedawna, ale tak na poważnie się zapytam. Jaki jest sens inwestowania w taki Orlen i wiary w niego? Od 5 lat na srogim minusie, kto się załadował wtedy na górce to współczuje ogromnej straty. Znowu, każda największa spółka w amercye ma wzrosty po 5 latach od 200% wzwyż. Rozumiem patriotyzm ale... nie lepiej kupować Microsoft? Za naszego życia ta firma nie upadnie na 99,9% a nawet gdyby to się stało za 10 lat to tez nie od razu i wyjść by się udało z zyskiem. A nie że 5 lat a tu Orlen na minusie. I na dodatek kiedyś wszyscy będziemy jeździć elektrykami lub autami atomowymi (może za 30-40 lat czyli okres mojej emerytury) i taki Orlen ze swoimi rafinerami to nie będzie za wiele warty. Chyba, że się mylę i jest coś o czym nie wiem w kontekście. To nie jest porada inwestycyjna a czyste teoretyzowanie, serio zastanawia mnie to.
  • 8
  • Odpowiedz
Jaki jest sens inwestowania w taki Orlen i wiary w niego?


@logiczny_sens: Długoterminowo to żaden (przynajmniej historycznie patrząc). Perspektywy ma niby mocne. Atom, energetyka wiatrowa, wodór itd. Kasę też w sumie zarabia. Dywidenda też jest. Google podpowiada, że w Stanach stopa dywidendy niby wynosi 1,5%, taki Orlen będzie miał jakieś 6%. No, ale to nie dlatego jest gdzie jest.

Ameryka zawsze problem - jak akcje tanie to dolar drogi. Jak dolar
  • Odpowiedz
@Okcydent: oczywiście pamiętam o tym też, że życie jest dynamiczne, przyszłości nikt nie zna. Nvidia też była na dnie po tej akcji z kartami rtx4000 a tutaj się okazało, że dla zmyłki wypuścili średnie i drogie karty a po cichu wyprzedzili wszystkich z AI. Być może Orlen też coś takiego osiągnie, mimo wszystko to duża firma i jest potencjał na silną spółkę w Europie ale wiecznie na tych paliwach jeździć nie
  • Odpowiedz
@logiczny_sens: jak kupisz za nawet te 60 (nie mówię o dołku covidowym nawet) to w długim okresie z dywidendami raczej spoko zysk. Bez szału, ale ryzyko straty też bardzo niskie. Jak kupujesz akcje na ath to wiadomo że wystawiasz się na ryzyko
  • Odpowiedz
@logiczny_sens: Nie wiadomo ile wypali z tej listy:
- farmy wiatrowe na Bałtyku, niedługo ruszy budowa
- wodór, m. in. po to były Azoty Puławy, obecny największy wytwórca wodoru (szarego) w Polsce; teraz gadają o budowie zakładu elektrolizy mniej więcej w okolicach przyszłej EJ, tam gdzieś farmy wiatrowe będą podłączone
- SMR
- zeroemisyjne paliwo dla lotnictwa (jest jakaś współpraca, chyba z Japończykami, by wyłapywać pod to CO2)
- rafinerie przestawiają
  • Odpowiedz
@Okcydent: Też materiał Gwiazdowskiego dał mi sporo do myślenia w kontekście tej spółki. Osobiście oczywiście, że trzymam za nich kciuki. Tylko teraz inwestując w Orlen 60 zł za 5 lat mogę mieć ile no może te 36% + dywidenda. Nvidia będąca na czele rewolucji AI jednak daje ogromne perspektywy żeby się teraz załapać na początku.
  • Odpowiedz