Wpis z mikrobloga

W 2006r przeciętne wynagrodzenie wynosiło według ZUSu
2006 - 29726,76 zł - (2477,23 zł × 12)
W 2006r średnia cena ofertowa mieszkania (jak na wykresie) w 7 największych miastach to było jakieś 5500zł-6000zł/m
Przeciętne wynagrodzenie to ~40%-~50% ceny metra

W 2023r przeciętne wynagrodzenie wynosi
2023 - 85865,76 zł - (7155,48 zł × 12)
W 2023r średnia cena ofertowa mieszkania (jak na wykresie) w 7 największych miastach to około 12000zł/m
Przeciętne wynagrodzenie to ~60% ceny metra

Mieszkania nigdy nie były tanie. Kosztowały tylko mniej niż dzisiaj.

#kredythipoteczny #nieruchomosci
GOHAN - W 2006r przeciętne wynagrodzenie wynosiło według ZUSu
2006  -  29726,76 zł  -...

źródło: ZTFhOTA2dTUnCjlnbkl4IGRSbT0oEHZ2M0p1dm4EaGA-Ryk9LVcoMTYHYTMzRyo1MRhhJC0dOyQvRzllblYzJzYELi1uVzc2IwxgZHRRbTcnUXZ5dQpoZWtceWJ4H2NhcwpiYHcLYzF3CXZkd1Bidjs

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • 2
twój wykres nie obejmuje największych wzrostów jeszcze w drugiej połowie 2023 kiedy uruchomiono BK2%


@dzem_z_rzodkiewki: No i ? Niech to będzie, że średnia cena w 2023 to nie 12k tylko 14k to nadal stosunek do przeciętnego wynagrodzenia to ~50% Jeden #!$%@?, mieszkania nadal nigdy nie były tanie tylko tańsze niż dzisiaj.

teraz porównaj Q1 2014 i Q4 2023


@grek_zorba: No i co ? Przeciętne zarobki 3783,46 zł a średnia cena
  • Odpowiedz
mieszkania nadal nigdy nie były tanie tylko tańsze niż dzisiaj

@GOHAN: no to nie jest prawda, w 2015 były tańsze choćbyś nie wiem jak zakłamywał rzeczywistość cherry pickingiem

Ale jak weźmiesz wsie i Polske B pod uwage i umierające miasta gdzie nadal kupisz za 4k z metra to faktycznie w porównaniu do średniej jest za friko

Na pewno jeszcze z 5 lat wzrostów nas czeka
  • Odpowiedz
  • 3
no to nie jest prawda, w 2015 były tańsze choćbyś nie wiem jak zakłamywał rzeczywistość cherry pickingiem


@dzem_z_rzodkiewki: O czym Ty mówisz.... Czytać nie umiesz ? Napisałem, że mieszkania nie były tanie tylko tańsze niż dzisiaj a ty mi piszesz, że to nie jest prawda bo były tańsze xD Poza tym, wyciągam Ci dane z wykresu i ze statystyk a Ty mi mówisz, że to nie prawda....

Ale jak weźmiesz wsie
  • Odpowiedz
@GOHAN
2016r
48 566,52 na rok + ~7000 za metr
średnia pensja 3 miesiace temu (GUS październik 23'):
90540 na rok + ~14000 za metr

masz 6.9m2 (2016r) vs 6.4m2 (2024r) za roczne zarobki

Jak weźmiesz wyłącznie Wrocław+Kraków+Warszawe to praktycznie bardzo dawno nie było tak źle jak źle jest dzisiaj
  • Odpowiedz
@GOHAN: więc oprócz tego że jest drożej per zarobki (a jak kraj sie rozwija to ludzi powinno byc przecież stać na więcej - taka jest zasada na zachodzie - metraże rosną)

To do tego masz jeszcze 2 fakty które murują stwierdzenie że dzisiaj jest gorzej:
1. najdroższy kredyt (1,75% stopa procentowa 2016 vs 5,75% teraz)
2. jesteśmy zaraz po inflacj z zdewaluowanymi wkładami własnymi
  • Odpowiedz
@GOHAN: i najgorsze jest to że teraz oprócz srania sraczką nie masz jak mi odpowiedzieć bo wszystko co napisałem jest nawet bazowane na twoich danych :( Nie jesteś w stanie zaprzeczyć że teraz jest najgorsza sytuacja od czasów od kiedy nowe pokolenie nawet nie sięga pamięcią. Notabene nowe pokolenie wchodzące na rynek nieruchów jest 2x mniejsze niż 45 latkowie
  • Odpowiedz
  • 1
2016r

48 566,52 na rok + 7000 za metr

średnia pensja 3 miesiace temu:

90540 na rok + 14000 za metr


masz 6.9 (2016r) vs 6.4 (2024r) wypłaty per jeden metr


@dzem_z_rzodkiewki:
W porządku, w tym przedziale różnica jest jakichś 8%, co nadal uważam jest niewielkim stosunkiem i jakby dzisiaj mieszkania staniały o 10% to i tak nikogo by to nie urządzało. Poza oczywiście tym, ze fajnie by było dostać 10%
  • Odpowiedz
@GOHAN: Biorąc pod uwagę koszty kredytu jest tragicznie drogo. W 2006 zaczynała się już pompować bańka przez mega tanie kredyty frankowe. Teraz rynek trzymają jedynie programy dopłat dla "wybrańców", wszyscy inni którzy się na te programy nie łapią płacą najdrożej od szczytu bańki w 2008.
  • Odpowiedz
@GOHAN: Ale zupełnie bez sensu jest porównywać średnie zarobki do ceny bez brania kosztu kredytu pod uwagę. Nikt zarabiający średnią krajową, albo nawet 2 czy 3 średnie krajowe, nie kupuje za gotówkę, tylko właśnie na kredyt. Nie bez powodu to zawsze tani kredyt stoi za hossą na rynku nieruchomości. Teraz mamy drogi kredyt po okresach wzrostu i rynek powinien zachować się jak w latach 2009-2014, ale jest rozwalany przez programy dopłat.
  • Odpowiedz
W 2006 mogłeś przynajmniej zaryzykować i wziąć ten kredyt frankowy, w 2019 czy 2021 podobnie, mogłeś zakredytowac się po same kule na niskich stopach. Teraz większość rynku, ta bez dopłat, ma totalny brak opcji, więc i ceny są właśnie bańkowate i wiszą jedynie na sentynencie.
  • Odpowiedz
  • 0
Ale zupełnie bez sensu jest porównywać średnie zarobki do ceny bez brania kosztu kredytu pod uwagę


@Anien: W ten sposób to i wiele innych czynników trzeba by wziąć pod uwagę. Nie bardzo da się idealnie wycyrklować które wartości należy a których nie należy brać pod uwagę.
  • Odpowiedz