Wpis z mikrobloga

Galeriusz – podstępny sprzedawca kapusty

W roku 294 n.e. król Persji – Narses, syn wielkiego Szapura I poprowadził niespodziewaną inwazję na Imperium Rzymskie. Galeriusz pełniący urząd cezara, przy pomocy mniejszych sił opóźniał atak Sasanidów, czekając na przybycie posiłków augusta Dioklecjana.

Rywalizacja Rzymu i Persji trwała aż do 298 roku n.e., kiedy to doszło do finalnej bitwy pod Satalą. Rzymskie wojska niespodziewanie podeszły pod duży obóz Narsesa i całkowicie pokonały wrogie wojska.

Faustus z Bizancjum – antyczny pisarz z IV/V wieku n.e. – w swoim dziele „Historia Armenii” przekazał, jakoby obóz został zdobyty podstępem, przy pomocy samego Galeriusza. Według jego dzieła Galeriusz osobiście wybrał dwóch mężczyzn z armeńskiej armii (wspierającej Rzymian) i wraz z nimi udał się do bram obozu, udając sprzedawców kapusty. Galeriusz wraz z towarzyszami został wpuszczony za umocnienia i w trakcie sprzedawania warzyw wyszukał słabe punkty w fortyfikacjach wroga.

Galeriusz opuścił obóz Sasanidów, zebrał wojska i poprowadził atak na wyznaczony odcinek murów. Atak całkowicie zaskoczył nieprzygotowanych Persów. Zraniony król Persów uciekł z Armenii do Persji, a łupem Rzymian padły ogromne skarby oraz harem, które woził ze sobą władca perski. Według Ammiana Marcellinusa jeden z rzymskich żołnierzy miał zdobyć pięknie zdobioną skórzaną torbę wypełnioną perłami. Prosty legionista miał jednak wyrzucić perły, uważając je za zbędne.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/galeriusz-podstepny-sprzedawca-kapusty/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
--------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Galeriusz – podstępny sprzedawca kapusty

W roku 294 n.e. król Pers...

źródło: j

Pobierz
  • 14
Według Ammiana Marcellinusa jeden z rzymskich żołnierzy miał zdobyć pięknie zdobioną skórzaną torbę wypełnioną perłami.


@IMPERIUMROMANUM: zawsze mnie dziwiło, dlaczego atakujący zabiera ze sobą wszystkie te bogactwa, zamiast wziąć ze sobą tylko niezbędne rzeczy do wygrania jakiejś bitwy / wojny (°°
@damiano_polishiano:
zapewne jest wiele powodów. Ogólnie władcy/książęta/inni ważniacy lubią otaczać się luksusem niezależnie od warunków polowych. Kiedy Aleksander Wielki podbijał persję również w obozach znajdował wielkie bogactwa. Zresztą z tymi bogactwami jest też problem, bo przed bitwami często trzeba je gdzieś odsyłać "na wypadek przegranej". Sam luksus to jedno, ale ważnym elementem władzy było pokazywanie podwładnym, że się jest ważniejszym, bogatszym etc. co osiągano choćby poprzez pokazywanie bogactwa. Oczywiście wiele innych
@paliwoda: Jest to szeroko stosowane w kręgach akademickich, że w kontekście starożytności podaje się to "n.e" dla wydarzeń mających miejsce po narodzinach Chrystusa, dlatego że oś czasu starożytności pokrywa tylko mały wycinek historii naszej ery. Ale żeby takie rzeczy wiedzieć to trzeba mieć z tymi kręgami jakąś styczność, a nie być tylko sfrustrowanym trollem po zawodówce.
@damiano_polishiano: Oprócz tego co napisał @eaxene to warto dodać, że sporą część bogactw po prostu 'zbierało' się po drodze w czasie trwania kampanii wojennej. Łupy zdobywane na pokonanych wrogach i podbitych miastach były traktowane jako normalne wynagrodzenie wynikające z wojaczki, takich łupów najczęściej nie odsyłano, tylko towarzyszyły wojsku, bo każdy pilnował swojej części.
@lolista tak już BTW taki przemarsz armii starożytnej musiał być niesamowitym widokiem. Władcy i możni, zwykli wojacy, część z rodzinami, kupcy, prostytutki, zwykli handlarze. Przecież to wszystko krążyło wraz z wojskiem.