Wpis z mikrobloga

#przepisydrogowe #katowice

Cześć Mirki i Mirabelki,

Mam pytanie na temat pierwszeństwa przejazdu nad którym prowadziłem nie jedną kłótnię...
Skrzyżowanie ulic Dudy Gracza, Pańki i Roździeńskiego w Katowicach.

Kieruję pojazdem nr 1. Zapala się zielone światło dla mnie i pojazdu nr 2. Skręcam w prawo ale chcę zająć od razu lewy pas. Tak wiem, skręcający w prawo mają pierwszeństwo przed lewoskrętem:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

ALE, jest ta pierońska linia ciągła pomiędzy pasami, która stanowi kość niezgody całej sytuacji, bo przecież nie wolno mi na nią najechać, prawda?
Kto zatem ma pierwszeństwo? Jak wyglądała by interpretacja przepisów i wskazanie sprawcy kolizji w tej sytuacji?

Jeśli pierwszeństwo ma mieć Samochód nr 2 to z jakiego przepisu to wynika, proszę o uzasadnienie!

Rysunek poglądowy robiony ziemniakiem :)
lehovsky - #przepisydrogowe #katowice

Cześć Mirki i Mirabelki,

Mam pytanie na temat...

źródło: pytanie

Pobierz

Kto ma pierwszeństwo do zajęcia Lewego pasa?

  • Samochód nr 1 72.2% (26)
  • Samochód nr 2 27.8% (10)

Oddanych głosów: 36

  • 11
@lehovsky: ale jak najezdżasz na ciągłą, jak nie najezdżasz, przecież masz przerywaną przecież, albo ja czegoś nie rozumiem. masz prawo zająć dowolny pas podczas opuszczania skrzyżowania, ale to podczas, jak już wjedziesz na pas po prawej, to nawet jakby była przerywana to obowiązują już przepisy o zmianie pasa po prostu.
@lehovsky: Masz pierwszeństwo, aczkolwiek dobry zwyczaj poprawiający płynność ruchu jest taki, że ty skręcasz na prawy, a gość z przeciwka na lewy. Jest jakiś problem, żeby podciągnąć prawym i zmienić sobie na lewy za linią ciągłą?
  • 0
@wda79: Tak, czasami prawy jest zapełniony. Nie mam możliwości zmiany pasa bo jest linia ciągła. Jedna zmiana świateł dodatkowego stania. Niby nie dużo ale...
@lehovsky: auto nr 1 ma pierwszeństwo w tej sytuacji. Przejeżdżając od razu na lewy pas poprzez linię ciągłą byś "ścinał" zakręt/skrzyżowanie. Nr 2 powinien normalnie być czujny co do auta nr 1. Podobnie jest przy opuszczeniu ronda od razu na lewy pas (jeśli istnieje). Wykonujemy manewr skrętu ~90°
  • 0
Ja znam odpowiedź na to pytanie i wiem że kierując samochodem nr 1 mam pierwszeństwo. Ale jak widzicie 1/6 ankietowanych uważa że pierwszeństwo ma samochód nr 2. I na takich trafiam przynajmniej 2 razy w tygodniu...
Szerokości Mirki i Mirabelki.