Wpis z mikrobloga

1. Robię sobie porządku z danymi, backupami, itp. Potrzebuje ok. 10 #pendrive 128gb jako magazyn na dane. Co polecicie aby było trwałe i się od leżenia nie popsuło? Prędkości nie mają znaczenia. Czy to już nie ma znaczenia w dzisiejszych czasach byle nie jakiś chinol? Najlepiej aby nie były mikroskopijnie małe jak np. sandisk robi, tylko wielkości zapalniczki. Najlepiej #allegro bo smart (no właśnie, jakieś kingstony tam to nie podróby?)
2. Potrzebuje napęd CD/DVD z nagrywarka na usb. Co polecacie? Rozstrzał cenowy od 60 do 200zł.
#komputery #informatyka #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #dane #backup
  • 26
  • Odpowiedz
  • 14
@Vadzior pendrive i dyski SSD nie nadają się na backupy. Pamięci oparte o bramki elektroniczne mają to do siebie, że po latach elektrony uciekają. Trzeba regularnie podłączać je do prądu. Inaczej jest z dyskami magnetycznymi. Jak nagrasz na HDD i będzie dobrze przechowywany to przez długie lata będzie trzymało. Płyty CD/DVD są pomiędzy. Lepiej niż na SSD/pendrive, ale gorzej niż na HDD. Łatwiej wejdzie jakaś pleśń i odpryski. W HDD masz hermetycznie
  • Odpowiedz
  • 0
@mati1990: @KuroSeba @Elec @PozdroPocwicz @mk321 Ogólnie to mam backupy w chmurze, na starych hdd, na płytach jeszcze i na paru pendrivach. Chciałem to ogarnąć na zasadzie zrobienia porządku i na nowych pendrive zrobić dodatkową kopię tego. A 10 pendrive dlatego żeby to tematycznie posegregować na zasadzie jeden pen to zdjęcia, drugi praca1, trzeci praca2. I jak któryś będzie potrzebny np. do pracy to zabrać go, a nie podłączać dysk ze wszystkimi
  • Odpowiedz
@Vadzior: Proponowałbym serwer z dostępem zewnętrznym. Podpinasz taki pod sieć i masz dostęp online do danych, jednocześnie mając kopię fizyczną na hdd pod ręką. Przykładowo Synology DS223j.
  • Odpowiedz
  • 0
@KuroSeba: Aż tak nie jest to istotne dla mnie. Większość rzeczy jak raz nagrałem na dyski czy płyty to leżą do dziś nieużywane nawet. W sensie teraz porządki robię i sprawdzam i wszystko działa. Są płyty co i po prawie 20 lat pewnie nie zaglądałem. Część pójdzie do utylizacji bo to zbędne stare dane. A co ważniejsze to chciałem dodatkowo na innym nośniku zarchiwizować w razie np. awarii takiej płyty.
Najważniejsze
  • Odpowiedz
@mk321: Co xd? Jest gdzieś do przeczytania coś co potwierdza to "uciekanie elektronów" ? Pamięci flash są dostępne od bardzo dawna i jeszcze nie spotkałem się z czymś takim xd.
Napędy z magnetycznym zapisem są o tyle lepsze, że można odczytać z nich dane bez kontrolera. Dyski SSD mają szyfrowaną pamięć i jeżeli zgubisz klucz, np. poprzez uszkodzenie kontrolera to nie odczytasz danych. Przynajmniej tak mi się wydaje...
  • Odpowiedz
@Mikoma co? xD Dyski HDD jak i SSD mogą być szyfrowane lub nie, zależnie od modelu. Jaki związek ma technologia wykonania (czysta fizyka) z szyfrowaniem (software be kontrolerze).
  • Odpowiedz
2. Potrzebuje napęd CD/DVD z nagrywarka na usb. Co polecacie? Rozstrzał cenowy od 60 do 200zł.


@Vadzior: żaden, to umierająca technologia.

1. Robię sobie porządku z danymi, backupami, itp. Potrzebuje ok. 10 #pendrive 128gb jako magazyn na dane. Co polecicie aby było trwałe i się od leżenia nie popsuło? Prędkości nie mają znaczenia. Czy to już nie ma znaczenia w dzisiejszych czasach byle nie jakiś chinol? Najlepiej aby nie były mikroskopijnie
  • Odpowiedz
  • 0
@Filipterka25 Umierająca technologia ale w pracy klienci dostarczają czasem dane na płytach. A ja pracuje hybrydowo, tak więc czasem wpadam do biura i zabieram papiery do domu. I czasem jest tam płyta. Moge z pracy brać czytnik ale potem muszę zwrócić. Nie chce mi się. Poza tym sam mam sporo starych płyt z danymi. I pendrivy miały być też dobtego aby zrobić kopie danych z płyt.
Co do trzymania danych to ja
  • Odpowiedz
Ale te "przez lata" w pamięci flash to może być kilka lat w gorszych warunkach. Na pewno mniej niż magnetyczne przez dziesiątki lat.

Odpowiedz


@mk321: Miras, zmiłuj się - po cholerę te dane mają być trzymane tyle lat?

Realnie, jakie są najstarsze dane z których faktycznie korzystasz?

Umierająca technologia ale w pracy klienci dostarczają czasem dane na płytach. A ja pracuje hybrydowo, tak więc czasem wpadam do biura i zabieram papiery
  • Odpowiedz
  • 0
@Filipterka25 Mogę wynosić, to często jakieś wzory, książki, katalogi, broszury, jakieś prezentacje, fotografie. I to sobie trzymam. Dane na których faktycznie pracuje mam na szyfrowanym penie z którego korzystam na co dzień (sprzęt firmy). No i robie porzadek z danymi. Chce to zredukować do połowy może nawet, no ale co już jest na płycie to zostanie, niech leży. A ważniejsze rzeczy przeniose jeszcze na hdd.
  • Odpowiedz
  • 1
@Vadzior jak już robisz porządki to zastanów się czy jest po co cześć tego w ogóle trzymać bo brzmi na to że to mocno śmieciowe dane i pewnie bym się wiekszosci pozbył.
Jeśli coś ważniejszego to można rozważyć postawienie jakiegoś PCta z Raidem i czterema HDD albo kupić synology
  • Odpowiedz