Wpis z mikrobloga

  • 3
Z tego raportu:

Liczba aplikujących na stanowiska frontendowe wzrosła ponad czterokrotnie w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Dużo większą konkurencję niż przed rokiem widać także w walce o stanowiska Mobile, Backend i Fullstack.
  • Odpowiedz
@damienbudzik: Na takiej kupie jak front / back / mobile IT się nie kończy. Powtarzam to do znudzenia - trzeba było się słuchać wujka gromana i pójść w coś, co nie ma ekstremalnie niskiego progu wejścia i czego nawet przeciętna małpa potrafi się nauczyć.
  • Odpowiedz
  • 2
Na takiej kupie jak front / back / mobile IT się nie kończy. Powtarzam to do znudzenia - trzeba było się słuchać wujka gromana i pójść w coś, co nie ma ekstremalnie niskiego progu wejścia i czego nawet przeciętna małpa potrafi się nauczyć.


@groman43: np?
  • Odpowiedz
@damienbudzik: Na takiej kupie jak front / back / mobile IT się nie kończy. Powtarzam to do znudzenia - trzeba było się słuchać wujka gromana i pójść w coś, co nie ma ekstremalnie niskiego progu wejścia i czego nawet przeciętna małpa potrafi się nauczyć.


@groman43: Paweł ale nie każdy musi lubić embedded w Mediatek w Cambridge w UK
  • Odpowiedz
@ly000: W Polsce (czy szerzej, w miejscach, gdzie tanio wynająć duszę) tak. W innych przypadkach niekoniecznie.

@damienbudzik Najbardziej oczywista odpowiedź - AI/ML. Podpierając się danymi wyciągniętymi z /dev/null, zaryzykuję hipotezę, że w tym przypadku liczba ofert pracy stale rośnie. Co ciekawe, chyba najpopularniejszy jest obecnie MLOps.

@Boska_Klaudia Widzę, że mam fanów na tym portalu ze śmiesznymi obrazkami.
  • Odpowiedz
Najbardziej oczywista odpowiedź - AI/ML.

@groman43:
ech... przebranżawianie się w AI/ML.
prawdziwym rozwojem AI zajmują się naukowcy, natomiast użycie gotowego modelu z biblioteki to nie jest żaden wyczyn i nie ma się tutaj na co się przebranżawiać, wystarczy poświęcić max kilkadziesiąt godzin na jakieś kursy z youtube, może to zrobić każdy programista. AI używa w jakimś celu. np. chcesz zintegrować w aplikacji webowej? no to tym się zajmie zwykły web developer,
  • Odpowiedz
@Boska_Klaudia: Nie mogę wypowiadać się o wszystkich krajach, ale z moich doświadczeń tak jest w UK - zaskakująco dużo jest ofert embedded (klasyczne mikrokontrolery, DSP oraz FPGA) oraz AI. Gamedev to nie moja bajka, więc nie mam zielonego pojęcia, co się tutaj dzieje. Tylko pamiętaj, że
- to są tylko moje prywatne wrażenia (dowód anegotyczny) na podstawie danych z /dev/null
- UK to mały i specyficzny rynek pracy. Mało dobrych specjalistów,
  • Odpowiedz
  • 2
Masz jakieś porównania z konkretnymi danymi? Bo po wykopie jakoś nie widzę tego tłumu walącego w AI i ML (mogę się mylić).


@groman43: jakichś szerokich danych nie mam, ale znam ludzi którzy zaczynali pracę np. w ML w 2018-19 i znam też takich, którzy szukali pracy w 2022/23 i jest po prostu dużo trudniej. A ogólnie co do AI to jak ja studiowałem do była to totalna nisza, a teraz na
  • Odpowiedz
Natomiast zdecydowanie zgadzam się z Tobą w tym, że warto iść w embedded.


@damienbudzik: a ja się totalnie nie zgadzam. Idziesz w to co cie interesuje, a nie próbujesz min-maxować i przewidywać na co będzie popyt za x lat. Poza tym embedded to jest dead end, nie dość że ofert mało to jeszcze pracujesz w jakichś #!$%@? technologiach za półdarmo. A gdzie zalety? To już lepiej być 1 ze 100 frontendowcem
  • Odpowiedz
Poza tym embedded to jest dead end, nie dość że ofert mało to jeszcze pracujesz w jakichś #!$%@? technologiach za półdarmo. A gdzie zalety? To już lepiej być 1 ze 100 frontendowcem niż 1 z 10 autystów embedowcem. Tyle w temacie.


@Quzin: na dodatek to praca bardziej dla przekwalifikowanych elektroników i często problem z pracą zdalną bo nie każda firma będzie ci lab do domu wysyłać
  • Odpowiedz
@ly000: zgadzam się z tym co piszesz, jednak AI/ML to nie tylko specjalistyczny research, ale też cała otoczka wokół tematu wprowadzania sensownych workflow do tego obszaru - chociażby szeroko pojęty MLOps, narzędzia ułatwiające i strukturyzujące pracę data scientistów, experiment tracking, jakieś feature store itp. Jest sporo pola do zagospodarowania i przeniesienia standardów, dobrych praktyk, i narzędzi z "klasycznego" programowania, i tutaj nie jest potrzebne głębokie zrozumienie jak tworzyć własne LLMy czy
  • Odpowiedz
@damienbudzik: Dziwne bo ostatnio szukam pracy, a pracuj.pl podaje przybliżoną liczbę kandydatów na dane stanowisko i wszędzie gdzie aplikowałem mam <25 kandydatów
P.S IT to nie tylko programiści, ale wykopkom może się to w głowie nie zmieścić
  • Odpowiedz