Wpis z mikrobloga

#astronomia #poznan
Mieszkam obecnie w Komornikach i szukam miejscówki, gdzie da się zobaczyć trochę lornetkowych obiektów z Tabeli Wimmera. Według dostępnych w sieci map zanieczyszczenia światłem najbliższe od południowej strony w miarę ciemne obszary to okolice Pecnej, ale może znacie jakieś inne ciekawe spoty?

Kiedyś byłem na weekend nad jeziorem w Zaniemyślu i muszę przyznać, że tam niebo również robiło niesamowite wrażenie, bez porównania z tym, co mamy pod Poznaniem.

PS. Żółtodziób here. Mam budżetową lornetkę 10x50 (Delta Optical Voyager II), którą kupiłem z przeznaczeniem do birdwatchingu. Ostatnio z ogródka udało mi się jednak wypatrzeć księżyce Jowisza, a chwilę później Plejady i cholernie mnie ciągnie do kolejnych obiektów, ale lampa od Poznania bije okrutna, a mając dobrze w pamięci izerskie niebo, aż nie chce się patrzeć w to, które mam tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
  • Odpowiedz
@peanut_whu: jak jeszcze mieszkałem w Poznaniu to jeździłem w okolicy Puszczy Zielonka, Kamińsko, Trzaskowo/Potasze ( w pobliżu pola golfowego). Generalnie okolice Murowanej Gośliny. Nie miałem ucelowanej konkretnej miejscówki ale kręciłem się noca tam po drogach i udawało mi się zbierać całkiem spoko fotografie.
  • Odpowiedz
  • 0
@emesi: tak jest, Zielonka to na pewno fajne okolice, bywałem tam dosyć często, ale teraz bardziej pasuje mi wyjazd gdzieś na południe. W każdym razie dzięki, może i tam się wybiorę.
  • Odpowiedz
@peanut_whu: Zalezy gdzie chcesz miec lune od miasta :D
- na polnoc polecam Nienawisz lub Loskon Stary,
- na polodnie Trzy Kolne Mlyny lub jest miejscowka kolo wiezy obserwacyjej pod Mosina
- zachod - bez szans
- wschod - mozna za plewiskami probowac, ale szczerze to juz bym pod gniezno S5 lecial
  • Odpowiedz
@johnblaze12345: No tylko Drawskie, to jeziora i lasy. Mozesz wybrac albo duzo wilgoci, albo brak horyzontu. Te wszystkie puszcze na polnoc od Poznania to fajnie na mapach light pollution wygladaja, ale znalezc jakas fajna polanke juz trudniej, no chyba ze nie masz problemu ladowac sie w nocy komus na pole :D
  • Odpowiedz