Wpis z mikrobloga

Ostatni ludzie Czarnobyla...

Od 1600 do 3000 - tylu ludzi wróciło do Czarnobyla po katastrofie z 1986 roku. Nazwano ich Samosiołami. Do dziś zostało ich już tylko kilkunastu i, jak zapewne wiecie, pomagamy im regularnie od 8 lat przywożąc produkty spożywcze, ale i zapisując ich historię. Cenną, bo w wielu przypadkach nigdy wcześniej nieudokumentowaną.

Tak powstała seria filmów o bardzo wymownym tytule "Ostatni ludzie Czarnobyla". Oglądaliście? Bo jeśli nie to, polecamy nadrobić zaległości. https://www.youtube.com/playlist?list=PL7PAMBSb0-XqC9n29m_WhLrTxjw1LDaEo Tylko pamiętajcie, żeby wcześniej przygotować paczkę chusteczek, bo nawet nam zdarza się wzruszyć, choć przecież sami uczestniczyliśmy w tych wydarzeniach. Po latach dotarło do nas, jak ważne są to materiały - w wielu przypadkach historyczne, bo większość występujących tam osób już nie żyje.

- "Z czasem te wyjazdy były dla mnie coraz bardziej obciążające nie tyle fizycznie, co psychicznie. Uczestniczenie w tym a potem wielokrotne oglądanie i słuchanie tego wszystkiego w procesie produkcji filmu sprawiało, że przed każdym kolejnym wyjazdem zastanawiałem się czy aby na pewno chcę znów to powtarzać" - wspomina Amadeusz Kocan.

To on i jego studio Green Mountain Pictures (wcześniej XBest Cinema) odpowiadają za całą serię Ostatni ludzie Czarnobyla. Amadeusz uczestniczył w każdej naszej pomocy Samosiołom realizowanej przed konfliktem na Ukrainie. Biegał za nami i babuszkami, żeby nagrać, co się da a następnie stworzyć z tego coś, co zapamiętacie na długo po wyświetleniu napisów końcowych. A temat jest bardzo ciężki, o czym zresztą świadczy powyższy cytat.

Realizacja takiego wyjazdu to bowiem jedna sprawa, ale oddzielną jest siedzieć w tym potem przez 3 kolejne miesiące i przerabiać ten temat wielokrotnie. To on bowiem decydował o tym, które fragmenty historii Samosiołów Wam pokazać i - przede wszystkim - jak pokazać żeby nie przeinaczyć ich znaczenia. A wierzcie nam, że to zadanie niełatwe nie tylko dlatego, że babuszki ugaszczają samogonem, ale też dlatego, że to osoby, które w jednym zdaniu potrafią przejść luźno z tematu ewakuacji z 1986 roku do tego, że trzeba słoik z ogórkami otworzyć na zagrychę, przynieść drewna i w ogóle to jedzcie wnuczusie, bo wam wszystko wystygnie...

- "W mojej pracy zawsze trudności sprawiało mi zdecydowanie czy mam stać z boku i nagrywać babuszkę, czy odłożyć kamerę. usiąść do obiadu i rozmawiać. W obu przypadkach podjęta decyzja była zarówno dobra, bo tak wypadało, jak i zła, bo moim zadaniem było udokumentowanie ich życia i tej wizyty..." - wspomina Amadeusz.

Nie ukrywamy, że to dzięki serii Ostatni ludzie Czarnobyla udało nam się "wypromować" temat Samosiołów, który wcześniej za bardzo nikogo nie obchodził. Wszyscy bowiem skupiali się na historii, katastrofie, Prypeci itd. itd. Tymczasem my, regularnie pokazywaliśmy ludzką stronę Czarnobyla.

Tylko teraz pytanie ilu z Was jeszcze pamięta od czego się zaczęło? Niedawno opisywaliśmy naszą historię, jak i dlaczego zaczęliśmy pomagać w Czarnobylu, ale nie napisaliśmy wtedy, że Ostatni ludzie Czarnobyla wcale nie było pierwszym filmem dokumentującym te wydarzenia. Pierwszy był bowiem mało popularny filmik "Czarnobyl: Życie po śmierci" na którym widać jak, jako młodziaki, pojechaliśmy z bardzo skromnym budżetem i nienadającym się do niczego Peugeotem 307, żeby pomóc zaledwie kilku osobom.

Amadeusz Kocan wziął udział już w naszej pierwszej wyprawie pomocoej. Jego zadaniem było po prostu udokumentowanie działań, by pokazać że środki ze zbiórki trafiły tam, gdzie deklarowaliśmy. Z czasem rozwinęło się to tak bardzo, że po latach powstał pełnometrażowy film dokumentalny, który mogliście zobaczyć w kinach Cinema City w kilku polskich miastach. Stworzenie czegoś takiego to już nie było zwyczajne bieganie z kamerą i nagrywanie czego popadnie, lecz konkretny plan, który w dodatku trzeba było połączyć z pomocą humanitarną i nieprzewidywalnością babuszek.

- "Z czasem musiałem zacząć brać ze sobą tyle prywatnego sprzętu filmowego, że wyzwaniem samym w sobie było dbanie o niego. Warunki były ciężkie: sroga zima, śnieg, deszcz, padające co chwila baterie i... wyczerpanie organizmu. Po odwiedzeniu kilku chat miałem ochotę wrócić do hotelu i już tylko spać, ale wtedy Krystian (organizator) naciskał, by maksymalnie wykorzystać czas i odwiedzić jeszcze jedną babuszkę. A wtedy po zobaczeniu jej uśmiechu zmęczenie magicznie mijało".

A my dodamy od siebie jeszcze tylko, że gdyby nie Amadeusz i seria Ostatni ludzie Czarnobyla, to pewnie nigdy nie udałoby nam się tak dobrze pokazać Wam, co się dzieje w tej ludzkiej stronie Czarnobyla ani namówić na to, żeby pomóc nam w pomaganiu. Także od całej ekipy Napromieniowani.pl i w imieniu wszystkich Samosiołów: Amadeuszu i wszystkim jego współpracownikom wielkie SPASIBA!

PS. Zdradzimy Wam mały sekret Czarnobyla, ale nikomu nie mówcie: ze względu na swój wzrost i nietuzinkową wagę, Amadeusz nazywany jest przez babuszki "Maniunia" (malutki).

PS2. Myślimy nad realizacją kolejnych filmów, dlatego ten wpis nieprzypadkowo pojawił się akurat teraz (pomijając oczywiście, że to kolejna wspominka na 10-lecie działalności). Ale do tego też wkrótce będziemy potrzebowali małej pomocy.

A fotografie wykonał Maciej Bogaczyk.

#napromieniowani #czarnobyl #ukraina #gruparatowaniapoziomu #zycie #czujedobrzeczlowiek
Sweet-Jesus - Ostatni ludzie Czarnobyla...

Od 1600 do 3000 - tylu ludzi wróciło do C...

źródło: 419208498_766003355560160_7178363935244659821_n

Pobierz
  • 19
@Yaci: Pokazów jako takich nie robiliśmy bo przy trzeciej części zaplanowaliśmy pokazy kinowe w Polsce lecz niestety zainteresowanie było niewielkie. Sam film pokazywaliśmy samosiołom to bardzo im się podobało. Niektóre babuszki nie kryły wzruszenia.

@Don_Lukasio spróbuję coś odkopać ze starych nagrań z wizyty w Czarnobylskiej EJ.
@lubiecie: trudne warunki życia uruchamiają w organizmie gen długowieczności, duża ilość ruchu i cykliczne głodówki mogą pomoc go uruchomić
( ale nie zawsze )
jak ktos lekko żyje i mało sie rusza , bedzie zył krótko, taka regulacja matki natury,
@chozi: @D1STR0Y

Dziwne bo sprawdzałem czy działa u mnie i było ok. No dobra to wrzucę tak:

Całą serię filmów Amadeusza możecie obejrzeć tutaj:
Ostatni ludzie Czarnobyla 2022: https://www.youtube.com/watch?v=XeMhZOKwnM0
Ostatni ludzie Czarnobyla 3: https://youtu.be/oeAN9gF3baM?si=3wcJRuYJTTUYOvPH
Ostatni ludzie Czarnobyla 2: https://www.youtube.com/watch?v=tfWHI8AQwZ4
Ostatni ludzie Czarnobyla: https://www.youtube.com/watch?v=91kb8HsqIEs
Czarnobyl: Życie po śmierci: https://www.youtube.com/watch?v=yr8JBYl_6PM