Wpis z mikrobloga

Jak sie tego jezyka uczyc, zeby to mialo sens?
Robie wanikani (jedyne co w sumie jako tako mi wychodzi, jestem gdzieś koło 20lvlu), robie slowka z anki, mam relatywnie sensowny zasob poczatkujacego slownictwa i koncze 2k deck.
Zupelnie nie potrafie ruszyc gramatyki. Siedze na bunpro na jakims samym poczatku i zupelnie nie potrafie zrozumiec sensu zdania, szyk zdania to absurd, "brak" gramatyki i przypadków oraz rudymentarna forma mnoga mnie niszczy. Genki mnie jakoś odrzuca. Podręczniki do gramatyki są skonstruowane w dziwny sposób, jak słowniki - każde zagadnienie osobno, brak jako takiej koherencji. Nie mam problemu z ryciem tabelek odmiany czasownika i przymiotnika na pamiec, ale co z tego, jak mam zdanie gdzie rozumiem słowa ale za cholere nie potrafię ich skleić w logiczny sens.

Jak sie uczyliscie? Uczyć się pojedynczych zagadnien z gramatyki do oporu, próbować czytać jakieś graded readers mimo nikłego efektu i liczyć, że kiedyś kliknie? Mój mózg sobie nie radzi z high context językami. ;p

#japonski #jezykiobce
  • 7
Po co się uczysz? W moim przypadku było tak że za gnoja sporo anime oglądałem, w gimbazie pomyślałem że jak już tyle tego gówna oglądam to może bym się chociaż języka nauczył żeby nie było że tylko marnuje czas. Już wtedy byłem na tyle osłuchany z japońskim że mogłem sobie wypisywać ze słuchu jakieś ciekawsze dialogi i próbować je tłumaczyć. Mózg się tak przestawia że człowiek rozumie po japońsku co mówią ale
  • 0
@seba-gala: no ja ogladam chinskie bajki juz ze 20 lat, jestem na poziomie gdzie moge sobie wlaczyc jakiegos prostego jrpga po japonsku i rozumiem znaczki, ba, wiekszosc z nich potrafie nawet napisac, ale jak poskladam sobie te slowka w zdanie to wychodzi mi cos zupelnie innego niz powinno albo nie wychodzi nic sensownego. :')
  • 1
Jestem na 7 poziomie Wanikani. Testowałem bunpro na trialu i to nie było dla mnie.

Uczę się podstaw gramatyki z playlistą - Organic Japanese with Cure Dolly

Rip Cure Dolly +. Jakość audio jest średnia. Ja wspomagam się napisami.


@Mark9wi: Wiesz, że jest transkrypcja cure dolly? :) Masz, zrobię ci dzień. :D

https://docs.google.com/document/d/1XpuXerkGU8waJ4DPDNJA4bGeqOvM-csXjTe57iHARHc/edit

Filmiki przez jej głos są dla mnie totalnie creepy.
Jak sie uczyliscie?


@Strahl: Z nauczycielem. Serio, weź kogoś kto Ci poukłada gramatykę, bo bez tego później ani rusz. Jak nauczyciel ma w ogłoszeniu, że przygotowuje do poziomów N5-N3, to odpuść. Bierz native'a albo kogoś, kto tam serio spędził lata i uczy ludzi nawet do N1.

Z takich stron porządkujących gramatykę (wg poziomów N5-N1) to ja zaglądam praktycznie ciągle na https://jlptsensei.com/ , bo najłatwiej tak sprawdzić formy, które już miałem gdzieś
  • 0
Z nauczycielem. Serio, weź kogoś kto Ci poukłada gramatykę, bo bez tego później ani rusz. Jak nauczyciel ma w ogłoszeniu, że przygotowuje do poziomów N5-N3, to odpuść. Bierz native'a albo kogoś, kto tam serio spędził lata i uczy ludzi nawet do N1.


@Katedra_z_chlebkiem: No wlasnie dzisiaj zaczalem sie rozgladac, mieszkam prawie w Małym Tokio :') i sporo tutaj urodzonych w Niemczech nativów z backgroundem lingwistycznym którzy za relatywnie grosze udzielają korepetycji.