Wpis z mikrobloga

#budda #polskiyoutube

Taka mała informacja turystyczna. Padają tu różne kwoty i ilość losów. Więc obliczyłem orientacyjną ilość losów

1 wariant:

Wymiary losu: 5,7x3,0 cm (5,7 cm ma standardowa rolka do drukarki. 3 cm szerokości, to moje domysły, bo rolki mają 30 m i najprościej jest podzielić to przez 3 cm).

Wymiary maszyny losującej według projektu: 6x2,5 m = 15 m2

0,057x0,03 = 0,00171 m2 (tyle zajmuje jeden los w przeliczeniu na m2)

15/0,00171 = 8772 (Jest to ilość losów gdyby ułożyć je koło siebie wewnątrz maszyny tj. jedna warstwa)

Oczywiście, że nie ma jednej warstwy, dlatego trzeba pomnożyć to przez ilość warstw. Przypuszczalnie tych warstw jest kilkadziesiąt. Ja wziąłem pod uwagę 50 warstw. Tym bardziej, że w maszynie losy nie leżą równo. Może to wizualnie zwiększać objętość.

8772x50 = 438 600 losów

438 600 losów po 30 zł każdy, to daje 13 158 000 zł

2 wariant:

Ten wariant wydaje się bardziej prawdopodobny ze względu na widoczną na live o wiele większą maszynę losującą.

Wymiary losu: 5,7x3,0 cm (5,7 cm ma standardowa rolka do drukarki. 3 cm szerokości, to moje domysły)

Wymiary maszyny losującej: 6x4 m = 24 m2

0,057x0,03 = 0,00171 m2

24/0,00171 = 14035 (Jest to ilość losów gdyby ułożyć je koło siebie wewnątrz maszyny tj. jedna warstwa)

Oczywiście, że nie ma jednej warstwy, dlatego trzeba pomnożyć to przez ilość warstw. Przypuszczalnie tych warstw jest kilkadziesiąt. Ja wziąłem pod uwagę 50 warstw. Tym bardziej, że w maszynie losy nie leżą równo. Może to wizualnie zwiększać objętość.

14035x50 = 701 750 losów

701 750 losów po 30 zł, to daje 21 052 500 zł

Jeżeli komuś wydaje się to mało, to na kwadracie 10x10 cm leży 3000 losów.

Jeżeli ktoś nie rozumie obliczeń, to wystarczy wpisać w google np. jak wyliczyć ilość potrzebnych płytek. Są to orientacyjne wyliczenia, ale pokazują, że wyliczenia na poziomie nawet 3 mln losów są nierealne, a co dopiero 14 mln. Równie dobrze, maszyna losująca może być jeszcze większa.
  • 12
@10kobla: Można wyliczyć to też inną metodą i wychodzi podobna kwota. Liczba osób oglądających live to 650k. Zakładamy, że średnio każdy kupił 1 los. Z(bardzo ostrożne założenie, raczej średnia losów będzie większa około 1,5). Wychodzi 650k losów zakupionych. Dochód na czysto po odjęciu podatków i kosztów nagród to będzie koło 10 milionów.

Powiem szczerze, że sam brałem udział w tej loterii, ale liczyłem na to, że będzie maksymalnie 50k losów kupionych,
  • 0
@ziomus13: Gdyby te spółki składały sprawozdania finansowe, to byłoby o wiele łatwiej. Jednak moja metoda jest dokładniejsza, bo matematyka nie kłamie. Jednak nadal jest wiele niewiadomych.
@10kobla: Matematyka nie kłamie, ale statystyka już tak. Sam zresztą przyjąłeś dwie inne koncepcje i sam przyznajesz, że druga jest prawdopodobnie bliższa prawdy. Moje przybliżenie, jest bliskie temu, jakie wykonałeś w drugim obliczeniu, a opiera się na dużo prostszych obliczeniach. Wg mnie akurat moja metoda szacowania jest lepsza i ma podobny błąd do twojej. Minus mojej metody jest taki, że można ją zastosować tylko do tego typu losowań z transmisją online.
  • 1
@ziomus13: Najważniejsze, że nasze obliczenia są podobne. Nie liczy się się sposób, tylko rezultat. Chciałem dowiedzieć się jakie wymiary ma maszyna losująca, to typek zaczął pisać coś o lotto. Może nie było informacji o wymiarach nowej maszyny. Mi to lotto ile tam jest losów. Moje obliczenia nic nie zmienią. Z ciekawości policzyłem, bo rzeczywiście to wygląda na potężną ilość losów. Poza tym, żeby ludzie mieli świadomość i nie wierzyli w bajki