Wpis z mikrobloga

Mirki, mam ONT Nokia G-010G-Q którego parametry dla światłowodu to RX 1490 i TX 1310. Chcę się tego pozbyć i wrzucić sfp bezpośrednio do mikrotika. Jako, że nie mam za bardzo doświadczenia w technologii światłowodowej, nie orientuję się która wkładka powinna być tu wykorzystana, ale patrząc tylko na parametry, znalazłem to: https://fibermarkt.com/pl/moduly-optyczne/sfp-bidi-1000base-bx-1-25gbps-tx1310nm-rx1490nm-lc-smf-ddm-20km.html Czy ktoś może mi potwierdzić, że to prawidłowe urządzenie?

#sieci #mikrotik #internet #siecikomputerowe #network #technologia #komputery
  • 24
@jakis_login: nie, to nie jest prawidłowe rozwiązanie. Masz ONT, a znalazłeś active ethernet, zupełnie inna technologia.
W skrócie: nie możesz się pozbyć ONT danego ci przez dostawcę. Możesz kupić własne, ale dostawca ci go nie autoryzuje, a to jest warunkiem jego działania. Możesz się bawić w klonowanie ID swojego obecnego, ale jest to trudne i działa na ogół na krótką metę, w dodatku ryzykujesz bliższym zapoznaniem się z konsekwencjami rażącego naruszenia
@krzywy_kanister: rozmawiałem z operatorem - dostałem wszystkie niezbędne informacje i już od roku śmigam na swoim routerze i ich ONT - combo huaweia nie mam od samego początku ;) Też netia, ale umowa na firmę, nie na osobę prywatną, więc to nieco inaczej wygląda. Ja po prostu MUSZĘ mieć swoje urządzenie na brzegu, a nie ich combo, które jest dodatkowym urządzeniem w sieci i bruździ mi w konfiguracji - nawet jeśli
i już od roku śmigam na swoim routerze i ich ONT


@jakis_login: no i super, to teraz uderz do nich jeszcze raz i spytaj czy nie mają w ofercie ONT w formie wkładki SFP, a jeśli nie, to czy autoryzują ci wkładkę, którą sam kupisz (musisz kupić zgodną z OLT dostawcy, więc jaką kupić musisz uzgodnić z nimi). To jest jedyna droga, alternatywą jest sztywne łącze, ale wtedy i cena za
@krzywy_kanister: wiem jak działa. Innym problemem jest to, że sieć nie jest netii, tylko nexery i to ludzie z nexery instalowali mi światłowód, przywieźli ONT. Combo dostałem pocztą od Netii i jeszcze zanim uruchomili mi łącze, miałem już dane do autoryzacji PPPoE i konfigurację parametrów. Pójdę zgodnie z informacją od @Jarek_P do operatora i zapytam, czy autoryzują mi SFP, czy jestem skazany na ich ONT.
@jakis_login: Huawei takie wkładki produkuje, więc to jest tylko dobra wola operatora. Niemniej za tą dobrą wolą idą też i konsekwencje dla nich (inny model ONT, wymagający innego softu przy aktualizacjach), więc niekoniecznie muszą się zgodzić. Mój operator dla przykładu absolutnie wykluczył taką możliwość i nie chciał nawet dyskutować, po prostu nie i koniec.
@jakis_login: Ah czyli nadal nie rozumiesz, nie podajesz informacji. Nikt ci w Nexerze nie zautoryzuje SFP a Netia tez nie ma nic do gadania bo to nie jest na ich sieci, oni tylko dostarczaja internet a cala infrastruktura zwiazana z GPON nalezy do Nexery, urzadzenia aktywne tez. Przy prawie kazdej usluge operator wstawia swoje urzadzenie a nawet jak masz jakas transmisje czy wdm/dwmd i tak po drugiej stronie jest urzadzenie optyczne
@krzywy_kanister: ale mnie jako klienta nie interesuje kto z kim jakie ma umowy i kto za co odpowiada oraz jak usługa działa po stronie operatora. Dla mnie operatorem jest netia i to z nimi się kontaktuję w każdej sprawie związanej z moim łączem. Tak też zrobię tym razem. Jedyne, czego nie byłem świadom to kwestie autoryzacji urządzenia - co już omówione zostało z kolegą wyżej.
@jakis_login: Tu popełniasz kardynalny błąd. Operatorem infrastuktury jest Nexera i to ona dostarcza Ci zakończenie łącza. Netia jest dostawcą internetu. To są dwie osobne rzeczy. Jak Panowie z Nexery Ci przynosili i podłączali ONT to musiałeś podpisać protokół PZO odnośnie uruchomienia zakończenia. Netia nie ma nic do zakończenia twojego łącza to po pierwsze, po drugie Nexera nie pozwala na stosowanie innych ONT niż dostarczona Nokia - bo używają zintegrowanego systemu Nokii
@brokenik: tak, ale jeszcze raz - umowę mam z Netią, a nie z Nexerą, więc mnie nie interesuje, co netia zrobi z moim pytaniem - czy wyśle do nexery, czy znają odpowiedź wewnętrznie. Poza tym, ja dla nexery nie jestem stroną, więc jakikolwiek kontakt z nimi nie da mi nic poza skierowaniem do operatora usługi. Nie twierdzę też, że nie masz racji i być może rzeczywiście jest tak, że to od
@jakis_login: Umowę masz z Netią na dostarczenie internetu a nie infrastuktury. Czytaj po prostu co podpisujesz a nie robisz chłopie karpia teraz na zasadzie "Ja wiem qhwa lepiej co mam i nic mnie to nie interesuje". Urządzenie które chcesz podmienić jest jest urządzeniem Netii i oni mają to całkowcie w dupie.

Zobacz jaki kwit podpisałeś w momencie instalacji ONT przez Nexerę i dokładnie go przeczytaj to wtedy zrozumiesz o co mi
@brokenik: czytałem umowę. W umowie nie ma słowa o operatorze infrastruktury. To jest generyczna umowa, którą dostaje każdy. W umowie jest wyłącznie wzmianka, że instalator, na zlecenie operatora zainstaluje urządzenia końcowe. 90% umowy to te wszystkie usługi komplementarne, czyli Disney, HBO i tak dalej - z nich nie korzystam wcale oraz cennik zwykły i promocyjny, z którego korzystam. W całej umowie słowo "instalator" pada kilkanaście razy, w żadnym przypadku nie jest
@brokenik: aha, słowo Nexera pada RAZ, jako adnotacja do oferty i brzmi następująco:
"2 W technologii BSA GPON na sieci Nexery i Tauron maksymalna prędkość wysyłania danych dla Max 1000 wynosi do 100Mb/s"

Anyway, pytanie do nexery też wysłałem, bo na infolinii netii czekałem 40 minut i nikt nie odebrał. Taka wspaniała infolinia dla klienta biznesowego. Bo to było pierwotnym pytaniem, a nie udowadnianie mi, że jestem stroną umowy z nexerą,
@brokenik: nie robi mi to różnicy. Dostaję fakturę, na niej mam numer nip i nazwę firmy - to mi wystarcza. Nie potrzebuję łącza symetrycznego, nie potrzebuję też SLA czy gwarancji prędkości. Co do reklamacji - póki co nie musiałem nic zgłaszać, a zaraz minie rok jak mam z nimi umowę, więc ... oby tak dalej ;)